2011. augusztus 10., 16:37

Állampolgárság: Létezik jogorvoslat?

POZSONY. Különböznek a jogi vélemények arról, hogy sérti-e Szlovákia alaptörvényét az állampolgársági törvény. Abban is eltér a jogászok véleménye, hogy elvesztette-e Gubík László szlovák állampolgárságát abban a pillanatban, amikor értesítette a hatóságokat a magyar állampolgárság elnyeréséről.

Egyes jogászok azt mondják, Gubík László nem veszítette el szlovák állampolgárságát a bejelentéssel egy időben,  mert az állampolgárság elvesztésének folyamatát is törvény szabályozza. Eltérőek az álláspontok arról is, hogy milyen lehetősége van a lévai fiatalembernek a jogorvoslatra. Többek szerint megoldást jelenthetne az ombudsman, aki alkotmánybírósághoz fordulhatna az ügyében, emellett segítségére lehetne a Szlovák Emberi Jogi Központ. Jogászok azt is valószínűnek tartják, hogy a bíróságokon keresztül a Legfelsőbb Bíróság, az alkotmánybíróság, majd a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság ítélkezhetne Gubík ügyében. A Szabad Újság kikérte Fiala János jogász véleményét, aki nemzetközi emberi jogi szakterületeken szerzett tapasztalatokkal rendelkezik. 

Fiala János szerint Gubík László döntésének nyilvánosságra hozatala hathat a politikára, mivel megmutathatja az ellentörvény abszurditását, vagyis azt, hogy olyan állampolgártól akarják elvenni az állampolgárságát, aki attól nem kíván megválni. A jogi eljárást illetően azonban a szlovákiai magyar jogász cseppet sem optimista. Bár mindig, mindenkit arra buzdítok, hogy éljen a jogi úttal, ez azonban olyan ügy, ahol nem feltétlenül biztos a siker” – fejtette ki. 

Gubík Lászlónak tehát az alkotmánybírósághoz kell fordulnia, de a taláros testület döntésében Fiala nem bízik. „Nagyon sok ügy, ami az alkotmánybíróságon nem jár sikerrel, utána a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elé kerül. A strasbourgi bíróság azonban nem tud majd foglalkozni Gubík László ügyével, mivel az állampolgársági kérdéseket az Európai Emberi Jogi Egyezmény nem tartalmazza" – világított rá a buktatóra. 

Az okokat illetően Fiala elmondta: „Amikor létrejött az egyezmény, nyilván nem az őshonos kisebbségek kérdése volt a meghatározó, hanem a nyugat-európai bevándorlóké. Előttük nem akarták megnyitni az utat, hogy bármilyen módon is állampolgársághoz jussanak. Ennek ellenére nem akarok senkit lebeszélni, vagy elriasztani, hogy belevágjon, de az ügy korántsem egyszerű.”

Fiala szerint jogi fogódzónak elég, hogy a szlovák alkotmány kimondja, senkit nem foszthatnak meg akaratán kívül állampolgárságától. Erre lehet hivatkozni, de kérdéses, hogy az alkotmánybíróság milyen interpretációs lehetőséget választ.  „Mondhatja, hogy ennek alapján, aki meg akarja tartani, attól nem lehet elvenni az állampolgárságát, de érvelhet úgy is, hogy ha valaki kérvényezi egy másik ország állampolgárságát, miközben tudja, hogy ezzel a szlovákot elveszíti, implicite lemond a szlovák állampolgárságról” - szögezte le Fiala János, aki nem hiszi, hogy az alkotmánybíróság a bölcsebb, első megoldást választja.

A jogász szerint Gubík Lászlónak és a hozzá hasonlóknak a politika segíthet. „ A szlovák parlamentben a koalíciónak még mindig többsége van. Az ő álláspontjukat befolyásolhatja az, hogyha szlovák állampolgárok tömegesen veszítik el állampolgárságukat. Mostanáig is kellemetlen volt, hogy azt többen elveszítették. Ha most ez tömegessé válna, talán jelentene olyan erőt, ami megegyezésre kényszerítené a politikát" - fogalmazott Fiala János.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.