Aláírták a négypárti koalíciós megállapodást

Az ünnepélyes eseményen - amelyet megelőzően egy perc néma csenddel emlékeztek a brüsszeli merényletek áldozataira - a leendő kormány miniszterei és a koalíciót alkotó pártok új parlamenti képviselői is részt vettek.
Robert Ficó az aláírást követően úgy fogalmazott, hogy ma a nagy szomorúság, a nagy aggodalom és a határozott meggyőződés érzései töltik őt el. "A mai jelentős aktus súlyos tragikus események árnyékában játszódik. Kormányfőként teljes szolidaritásomról biztosítom a belga kormányfőt, polgárként Belgium valamennyi polgárát, emberként pedig mindazokat, akik elvesztették rokonaikat és barátaikat" – üzente a brüsszeli terrorista események apropóján, amely áldozataira egyperces csenddel emlékeztek.
Mint mondta, a szomorúság a brüsszeli tragikus események következménye, a félelme arról szól, hogy vajon azok a demokratikus rendszerek, amelyekre jellemző a politikai korrektség, képesek lesznek e reagálni az ilyen jelenségekre, meggyőződése pedig abból fakad, hogy helyes lépés olyan stabil kormányt létrehozni, amely képes reagálni a terrorizmusra. Hozzátette: ha az ország sikerességének megtartása a cél, akkor a már elfogadott prioritások mellett a biztonságot is kiemelten szem előtt kell tartani.
"Csak az erős és stabil kormányok képesek reagálni a terrorizmusra és annak megnyilvánulásaira. Ha azt akarjuk, hogy Szlovákiában továbbra is jól menjenek a dolgok, ahhoz alapvető biztonságra és nyugalomra van szükség" – jelentette ki.
Robert Fico szólt a megalakulóban lévő új kormányt ért támadásokról is. "Még meg sem alakult a kormány, s a média, illetve az ellenzéki képviselők tele vannak gyűlölettel, vádaskodásokkal és fenyegetésekkel. Ez olyan eljárás, amit Szlovákiában nem ismerünk. Nem támogatást, hanem tiszteletet kérek, mert azt tesszük, ami a választási eredményekben gyökeredzik. Másféle változat nincs, csak a káosz, a nem demokratikus hivatalnokkormány vagy az értelmetlen előrehozott választások intézménye létezik. Eljárásunk demokratikus és szokványos" – szögezte le.
A kormányfő azt is elmondta: aki szelet vet, az vihart arat. "Azt kívánom, hogy olyan légkörben folytassuk, amilyenben elkezdtük a koalíciós tárgyalásokat, azaz a kölcsönös megbékélés és a mély kompromisszumok légkörében. Mindent elkövetek annak érdekében, hogy a felelősségtudat, a kölcsönös megértés és a kompromisszumok legyenek az új szlovák kormány alapkövei" – tette hozzá.
Andrej Danko, az SNS elnöke beismerte: ma teljesült az arról szóló álma, hogy a legrégebbi politikai pártnak ismét sikerült visszakerülni a politikai életbe. "Azt a pártot, amely a korrupció és a durvaság jelképe volt, ismét politikai asztalhoz juttattam. Ahogy megváltozott az SNS, úgy kell megváltozniuk a társadalmunkon belüli viszonyoknak is" - fogalmazott a nemzetiek vezetője.
Danko szerint az új kormány a hatalmas kompromisszumok kormánya, és nem lesz könnyű a kormányzás. "Felelősségünk tudatában győztük le saját egónkat, hogy a jövőben a parlamentben ne legyen olyan csoportosulás, amely fegyverekkel oldaná meg a gondokat" – fejtette ki.
Bugár Béla, a Most-Híd elnöke azt mondta: most negyedszer ír alá koalíciós megállapodást, de a mostani az, amikor a legnehezebb időszakban van az ország, s pártelnökök az ország legnehezebb időszakában és a legváratlanabb összetételben írják alá a koalíciós szerződést. "Szlovákia változik, és nem vagyok biztos abban, hogy jobb irányba. A választási eredmények közülünk mindenkit nehéz döntés elé állítottak. Szlovákiának stabil és ütőképes kormányra van szüksége. A Most-Híd tudatosítja a kihívásokat. Felelősségteljesen álltunk hozzá annak érdekében, hogy hozzájáruljunk az ország vezetési stílusának a megváltoztatásához" - fogalmazott Bugár.
Radoslav Procházka, a Háló elnöke azt állítja: a nemzeti megállapodás ezen összetétele azt a feladatot tűzte ki maga elé, hogy saját teljesítményével visszaszerezze az emberek az iránti bizalmát, hogy az állam majd közcélú szolgáltatásokat nyújt. "Azt, hogy itt egyenlőség van a törvény előtt. A bizalom nem újul meg egyik napról a másikra, hanem azért tennünk kell. A #Háló számára az a fontos, hogy a kormányzati többség saját teljesítményével a képviseletük érzetét keltse azokban is, akik nem választották meg őt. Valamennyi polgár érdekében kell cselekednünk, tekintet nélkül a politikai nézetükre" – mondta a Sie vezetője.
A pártok már korábban megegyeztek a miniszteri és parlamenti posztok szétosztásáról. Az Irány-Szociáldemokráciának (Smer-SD) 9, a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS) 3, a Most-Híd vegyespártnak 2, a #Hálónak pedig 1 minisztere lesz. A Smer-SD elnöksége úgy határozott, hogy továbbra is Robert Fico lesz a kormányfő, a beruházásokért felelős miniszterelnök-helyettesi tisztségbe pedig Peter Pellegrini kerül. A belügyi tárcát ezentúl is Robert Kaliòák, a pénzügyit Peter Kažimír, a külügyit Miroslav Lajèák, a kulturálist Marek Maïariè, a munkaügyit Ján Richter, az egészségügyit Tomáš Drucker, a gazdaságit pedig Peter Žiga irányítja majd.
Az SNS a védelmi tárca élére Peter Gajdošt, a mezőgazdasági élére Gabriela Mateènát, az oktatásügyi élére pedig Peter Plavèant szánja. A Most-Híd Lucia Žitòanskának adja az igazságügyi posztot, a környezetvédelmi miniszter pedig Solymos László lesz. A #Hálót az új kormányban egyedül Roman Brecely közlekedési miniszter képviseli majd. Andrej Danko, az SNS elnöke a házelnöki tisztséghez ragaszkodik, helyettesei a következők lesznek: Martin Glváè (Smer-SD), Bugár Béla (Most-Híd), Andrej Hrnèiar (#Sie) és az ellenzéket képviselő Lucia Nicholsonová (SaS).