2011. július 21., 13:36

A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala is elégedetlen

SOMORJA. A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának sem tetszik 2011-es kisebbségi kulturális támogatások elosztása. Állásfoglalásuk úgy fogalmaz: nem látható tisztán, milyen elvek szerint születtek meg a döntések, sőt az sem, hogy a végső szót a támogatásokról ki mondta ki.

Kifogásolja az állásfoglalás (lásd itt), hogy a támogatások hónapokat késtek, ezzel meglehetősen rossz helyzetbe hozták a szlovákiai magyar kulturális élet szereplőit, hiszen országos jelentőségű, nagy rendezvényeiket mindig az év első felében bonyolítják le.

A pályázatokat elbíráló ún. független bizottságok május végén döntöttek, de további egy hónapot kellett várni az eredményekre. Tisztázatlan, hogy mi okozta a késedelmet. „Máig nem kerültek nyilvánosságra a pályázatokat elbíráló bizottságok jegyzőkönyvei, az sem, hogy a kormányalelnök apparátusai és legközelebbi tanácsadó mennyit változtattak az eredményeken” – fogalmaz az Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, amelynek koordinációs tanácsa azt is kiolvasta a nyilvánosságra hozott támogatási listából, hogy azonos kategóriában pályázó, azonos tevékenységet folytató vállalkozások különböző elbírálás alá estek. Puszta statisztikával megállapítható, hogy míg a könyvkiadók eredeti hazai szerzők műveire kaptak támogatást, akadt egyetlen kivétel is, ahol ez a szempont nem érvényesült: ott mindenre jutott pénz.

A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala állásfoglalását eljuttatta Rudolf Chmel kormányalelnök hivatalának, s újra megismételte benne javaslatait – melyeket 2011. február 24-én hivatala munkatársainak egyszer már átadott, s amelyek objektívebbé és pártatlanabbá tudnák tenni a támogatási rendszert.

Portálunk is hírt adott arról, hogy jelentős összegű támogatásokat kaptak egyes internetes portálok, köztük olyanok is, amelyek nem is léteznek, vagy csak üzleti tevékenységgel foglalkoznak (a www.kultiplex.sk fenntartója, vagy a pozsonyikifli.sk, melynek egyelőre csak a www.bratislavskerozky.sk nevű szlovák változata létezik, de az kizárólag ingatlanforgalmazással foglalkozik).

A különös döntések és támogatáspolitika védelmében a hivatal munkatársai nem nagyon nyilatkoznak. A kisebbségi kultúrák osztályát vezető Lajos. P. János – aki hivatalból tagja minden bíráló bizottságnak – a Szabad Újságnak a döntést követően azt nyilatkozta: a benyújtott, de a nagyközönség számára meg nem ismerhető projektek minősége és domináns kulturális jellege volt a döntő. Feltehetőleg ezért maradt alul a versenyben például a gömöri hátrányos helyzetű gyerekek sok éve futó tehetséggondozó művészeti versenye, és nyert egy kolbászkészítő verseny vagy lecsófesztivál, miközben a magyarnóta-verseny országos döntője sem került a támogatottak közé…

És bizonyára ezért nem kapott nyári továbbképző egyetemeire – húszéves fennállása alatt először! – egyetlen cent szlovák állami támogatást sem a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Ezt a komáromi nyári pedagógus egyetem megnyitóján maga a szervezet elnöke, Pék László emelte ki.

Köteles László, a Csemadok alelnöke portálunknak azt mondta, alapjaiban egyet kell érteni a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala koordinációs testületének állásfoglalásával, nem ártana azonban egy komolyabb megbeszélést is összehívni, mert a támogatási rendszer elvi alapjaival is foglalkozni kellene. A jelenlegi rendszer nem működőképes – indokolta -, mert hagyományokat hagyott figyelmen kívül, papírra-kérdőívre fektetett adatokat bírált el, nem azt vizsgálta, minek mekkora társadalmi jelentősége van, illetve hogy melyik kisebbség kultúrájának milyen a jellege, mik a fő jellemzői. Így történhetett meg, hogy mondvacsinált rendezvények jelentős pénzhez jutottak, több évtizedes hagyománnyal rendelkezők meg nem, vagy alig kaptak támogatást.

Köteles László azt is hozzátette: a szlovákiai magyar közösség nem olyan nagy, hogy egyik ember ne ismerné a másikat. Mindenki tudja vagy sejti, hogy egy-egy támogatott vagy elvetett pályázat mögött ki áll, ezért nem olyan nehéz megfejteni, mi motiválta a döntéseket. Figyelmen kívül hagyni azonban olyan közösségeket, amelyek a magyar kultúra fenntartásán, szabad idejükben fáradoznak, így sem tartozik a bocsánatos bűnök közé.

A honismereti kerékpártúra a maga hagyományaival az utóbbi évtizedben átlagosan 5-7 000 eurós támogatást kapott – mondta el a helyzet illusztrálásaképpen -, s ezt még Marek Maïariè miniszterkedése alatt sem nyirbálták meg. Most 2 000 euró jutott rá, így le kellett mondani néhány tervezett kulturális programot, és térítést kell majd kérni a résztvevőktől, mondta, s hozzátette: először azt gondolták, az összeget elutasítják, mert olyan megalázó, végül azonban ilyen körülmények között is elfogadták – az adófizetőkre gondolva, akiknek a pénze ez is.

A Magyar Koalíció Pártja üdvözli, hogy további szervezetek is véleményt nyilvánítanak a nemzeti kisebbségek kultúrájának támogatásával kapcsolatos idei források odaítéléséről. „A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának (SzMK) Koordinációs Bizottsága állásfoglalásában beigazolódnak azok a kifogások és észrevételek, melyeket az MKP a pályázatokat elbíráló bizottságok létrehozása, ill. a támogatások odaítélése idején megjelent sajtóközleményében felvázolt. Nem véletlen, hogy a több tucat szlovákiai magyar civil szervezetet magába foglaló SzMK állásfoglalásában visszaköszönnek civil szervezeteink bíráló észrevételei a kormányhivatal döntésével szemben, hisz a késlekedésnek, a döntések meghozatalához szükséges kritériumok hiányának, a bizottságok kifogásolható összetételének az egyéni és csoport érdekek preferálásának elsősorban ők itták meg a levét.” – tartalmazza a magyar párt csütörtökön kibocsátott közleménye.

Az MKP fontosnak tartja, hogy minél több civil szervezet mondjon véleményt a nemzeti kisebbségek kultúrájának támogatásával kapcsolatos források idei elosztása kapcsán. Véleménnyilvánításuk hozzájárulhat az idén tapasztalt deformációk kiküszöböléséhez, a bírálóbizottságok összetételének átértékeléséhez, a döntési kritériumok nyilvánosságra hozatalához és az átlátható, egyéni, csoport és pártérdekeket nélkülöző döntések meghozatalához – tolmácsolta az MKP álláspontját Szigeti László, az MKP oktatási és kulturális alelnöke.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.