A SIS reformja a kormányfő pozícióját erősítheti
A javaslat szerint az információkat feldolgozó és értékelő hírszerző szolgálatot az eddigi információs szolgálat megnevezés helyett egy biztonsági műveleteket, illetve intézkedéseket végrehajtó ügynökség váltja fel – magyarázta Martin Fedor, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) parlamenti képviselője. A honatya szerint probléma, hogy a javaslatban nincsenek beépítve a biztonsági intézkedések. A kormány így nyitott ajtókra talál, létrehozhat egy újabb állami megtorló szervet, és a döntéshozók döntésüket önhatalmúan magyarázhatják.
A kormányfő, például válsághelyzetben dönthet bármely személy hírszerzői védeleméről, de más feladatokat is adhat a hírszerző szolgálatnak. A kormányfő így jelentősen megerősítheti pozícióját – vélekedik Fedor. Jaroslav Baška, a kormánypárti Smer képviselője úgy vélte, Fedor aggodalmait nem indokolja semmi.
A javaslat azt ígéri, hogy a titkosszolgálat tevékenységének ellenőrzése erősödik, de egyelőre független, külső ellenőrzés nélkül. A hatalom a parlamenti képviselők kezében marad, akik tovább védhetik sajátjaikat.
Alapvető változás, hogy az eddig Szlovák Információs Szolgálat (SIS) néven ismert intézmény ezentúl az úgynevezett Polgári Hírszerző Hivatal (Úrad civilného spravodajstva) megnevezés alatt működik majd. Baška szerint egy valamennyi információt központosító nemzetbiztonsági elemző központ jönne létre, s ezzel meggátolható lenne, hogy a két szolgálat – a civil és a katonai – különféle információkat kapnának anélkül, hogy tudnának egymásról.
Fedor szerint a túlpolitizált Szlovákia ez ügyben még sokáig keresni fogja a helyes irányt.