A pozsonyi GLOBSEC-tanácskozás fő témája a terrorizmus lesz
Róbert Vass, a GLOBSEC fórumának életre hívója pozsonyi sajtótájékoztatóján elmondta: a vendégek a migráció kérdésével, az Ukrajnához fűződő viszonyukkal és az új lehetséges ukrán kormánnyal is foglalkoznak, valamint napirendre kerül az Oroszországhoz fűződő viszonyuk és az ország Európai Unióban való tartásáról szóló júniusi nagy-britanniai referendum kérdése is. Vass szerint a népszavazás eredményei alapvető hatást gyakorolnak majd egész Európa jövőjére.
Az idei GLOBSEC-ülésre közel ezer vendég érkezik több mint 70 országból. Köztük 20 miniszter, 4 államfő (Bulgáriából, Macedóniából, Horvátországból és Szlovákiából), 2 kormányfő (Szlovákiából és Csehországból) is található. Erős képviselete lesz az Egyesült Államoknak, s a fórumon Madeleine Albright, az USA ex-külügyminisztere is részt vesz. A jordán, indiai és japán külügyi tárca képviselői is megjelennek. "A fórum globális hatását tehát tovább emeljük" – jegyezte meg Róbert Vass.
Ursula von der Leyen német védelmi miniszter is jelen lesz, illetve találkozik a visegrádi négyek (V4) védelmi minisztereivel. Madeleine Albright, aki Prágában Marie Jana Korbelová néven látta meg a napvilágot, Pozsonyban átveszi majd a Cseh és Szlovák Transzatlanti díjat (CSTA) ezért, hogy hozzájárult az euroatlanti viszonyok megerősítéséhez.
A fórum részét képezi majd a pozsonyi, besztercebányai (Banská Bystrica) és kassai Globsec City Talks. Pozsonyban a vitaműsorok az L+S stúdióban nyilvánosan zajlanak, ám a terem befogadóképessége miatt előzetes regisztrációhoz kötöttek. Legalább egy vitát majd a BBC is közvetít, továbbiakat pedig más európai hírközlő állomások sugároznak. A Globsec young leaders forum-ra pedig több mint 30 országból olyan fiatalok érkeznek, akik minisztériumokban vagy a parlamentekben dolgoznak. A rendezvény most először válik megtekinthetővé a globsec.tv portálon keresztül, amely az egyenes közvetítésen kívül további beszélgetéseket és sajtókonferenciákat is sugároz.
Róbert Vass a szervezők azon kezdeményezését is kiemelte, hogy tavaly decemberben egy munkacsoportot hoztak létre, amely célja, hogy arra vonatkozó független ajánlásokat tegyen az európai országoknak, hogy gyűjtsék össze és elemezzék a terrorizmussal kapcsolatos adatokat. Azt az USA volt belügyminisztere vezeti, további tagja pedig Nagy-Britannia volt belügyminisztere, a német titkosszolgálat volt feje és a svéd ex-kormányfő.
"Évente egyszer találkozunk annak érdekében, hogy elgondolkozzunk afölött, mit is kezdjünk ezzel a dologgal, az mit jelent számunkra és ahhoz miként viszonyuljunk" – mondta sajtótájékoztatóján a Szlovák Atlatnti Bizottság (SAC) tiszteletbeli elnöke, Rastislav Káèer, hozzáfűzve: a világ egy év elteltével sem biztonságosabb, stabilabb és jobb. Szerinte az utóbbi év az egyik legdinamikusabbnak számított, de a szó legrosszabb értelmében.
"Oroszország egy szomszédos ország egy részét vette birtokába, Európa helyzete korábban még sosem volt ennyire bizonytalan, összeomlóban van a referendum, amely talán Európa egyik legnagyobb országának az EU-ból történő kilépéséhez vezet, ami tragédia lenne" -- sorolta. Káèer a szélsőséges nézetek terjedését és a belső rendszerrel kapcsolatos elégedetlenségét, illetve az iszlám terrorizmust is megemlítette, amely Európa értékrendjét támadja. Leszögezte: sokkal több témával kell foglalkozniuk, mint korábban valaha is.