A parlament visszakozik, nem fogják felbontani a leveleket
„Annak ellenére, hogy az 5. ponttal jó szándékkal akartunk segíteni a honatyáknak azzal, hogy nem továbbítjuk nekik a vulgarizmusokat tartalmazó küldeményeket. Ennek a pontnak a gyakorlati kivitelezése a házbizottság üléséig leáll. Minden becstelen tartalmat tartalmazó küldeményt már korábban továbbítottak a képviselőknek” – tájékoztatott Guspan. Hozzátette, a házbizottság ülésén tárgyalják majd meg a vitás pontot, mi legyen azokkal a küldeményekkel, amelyeket senki nem akar átvenni.
A miniszterek a házelnök mögött állnak
Robert Kaliòák belügyminiszter nem gondolja, hogy Andrej Danko házelnöknek a „levélbotrány miatt” távoznia kellene tisztségéből. Szerdán kijelentette: kétli, hogy a beérkezett postai küldeményekkel foglalkozó szöveg Danko fejéből pattant volna ki. „Ez nem az ő stílusa” – állapította meg a belügyminiszter. Szerinte a döntés estében, amelyeket a parlamentben a belügyminisztérium intézkedéseire hivatkozva fogadtak el arról, mit kell tenni a veszélyes levélküldeményekkel, inkább valamilyen hivatali kezdeményezésről lehetett szó, és ilyesmi időnként megtörténik.
A belügyminiszter nem gondolja, hogy szándékosan akartak volna ártani az ellenzéknek. Mind a koalíciós, mind az ellenzéki honatyák leveleit felbontották – hangsúlyozta Kaliòák. Úgy véli, a parlamentben a levelek kezelésének rendszerét úgy kellene összeállítani, hogy mindenkinek megfeleljen. Hozzátette, talán a házbizottságnak kellene az üggyel foglalkoznia. Egyúttal elmagyarázta, hogy a belügyi tárca intézkedését azután fogadták el, miután a bíróságokra és más hivatalokba veszélyes anyagot tartalmazó levelek kerültek. Sok borítékban csak mosópor és porcukor volt, de olyan is akadt, amely radioaktív anyagot tartalmazott – hívta fel a figyelmet Kaliòák.
Ján Richter munkaügyi miniszter úgy véli, hogy a levélügy során inkább csak a kommunikáció kudarcáról volt szó. Richter szerdán, a kormány ülése után újságíróknak elmondta, tisztázni kellett volna, mit jelent a belügyminisztériumi rendelet a biztonság biztosításáról. „Azt mondom, a kommunikációban lehetett a hiba, mivel pontosan meg kellett volna határozni, mit jelentenek a belügyi tárca ajánlásai, és eszerint kellett volna cselekedni. A házbizottság ülésén tájékoztatni kellett volna a parlamenti frakciók tagjait, hogy miért, milyen okokból történik ez. Vagyis hogy ez a biztonság érdekében történik” – mondta Richter. Hozzátette, meggyőződése, hogy a képviselők így megértették volna a helyzetet.
Nem Danko rendelte el
„Elutasítom az összes olyan állítást, hogy Andrej Danko házelnök döntött volna erről a rendeletről, vagy bármilyen módon beavatkozna a honatyák levelezésébe, mivel a parlamenti hivatal határozatai nem tartoznak a házelnök kompetenciái közé” – jelentette ki Guspan.
Egyértelműen elutasította és hazugságnak nevezte azt az állítást, hogy a hivatal alkalmazottai olvasnák a honatyák levelezését. Ezt Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) vezetője állította keddi sajtótájékoztatóján. Guspan leszögezte: az általa vezetett hivatalnak kötelessége a törvények betartása, amelyek keretében biztosítania kell a képviselők, illetve a törvényhozás épületében tartózkodó összes személy védelmét és biztonságát. Egyúttal hangsúlyozta, a parlamenti hivatal alkalmazottai semmi esetre sem sértik meg a levéltitkot.