A parlament folytatja a vitát a kormányprogramról

A tárgyalás eredményeként a parlamentnek jóvá kellene hagynia a kormányprogramot, illetőleg bizalmat kellene szavaznia a kormánynak. Az ellenzék Miroslav Beblavýval az élen módosító indítványt nyújtott be, melyben a parlament arra kéri a kormányt, hogy április 15-ig rövidített eljárásban terjesszék a parlament elé a rendőrség munkáját szabályozó törvény módosítását, mely szerint a rendőrfőkapitány megválasztása nyitott módon kellene, hogy megtörténjen, illetőleg a rendőri felügyeletet is le kell választani a belügyi tárcáról.
Az ellenzék továbbá parlamenti bizottság létrehozását követeli Ján Kuciak újságíró és menyasszonya meggyilkolása ügyében folytatott nyomozás felügyelete céljából. A következő követelés, Dušan Kováèik speciális ügyészt szólítsák fel távozásra, illetve a kormány kötelezze magát, hogy április végéig előterjeszti aktualizált kormányprogramját, melynek részét képezi egy részletes terv arra nézve, mit tesznek a jogállamba vetett bizalom megújításáért.
Lucia Žitòanská volt igazságügyi miniszternek, a Most-Híd képviselőjének, aki szintén részt vett a rendőrség munkáját szabályozó törvény előkészítésében, meggyőződése, miszerint a nevezett módosítást el lehet fogadni rövid idő belül, de nem rövidített eljárásban. „A rendőrfőkapitány személyét és a rendőrfelügyeletet illetően jó törvényre van szükségünk, amit gyorsan is meg lehet oldani, de azért mégsem három nap alatt. Egy olyan típusú törvényről van szó, mely megérdemli a tárcaközi egyeztetést” – jelentette ki.
Egyúttal az a véleménye, hogy Tibor Gašpar jelenlegi rendőrfőkapitány lecserélését illetően Tomáš Drucker belügyminiszter élhetne meglévő hatáskörével. A rendőrfőkapitányt ugyanis a belügyminiszter nevezi ki, és ő is váltja le. Nem kell tehát várnia a törvénymódosításra. „Számomra teljesen megfelel, ha él miniszteri hatáskörével, s ezt követően, nem túlságosan hosszú idő elteltével, a törvényt is el lehet fogadni” – jegyezte meg Žitòanská.
A kormányprogram vitájába eredendően 39 ellenzéki képviselő jelentkezett írásban. Pénteken öten kaptak szót. A koalícióból tényszerű észrevételeken kívül senki sem kért szót. A miniszterek sem éltek felszólalási lehetőségükkel. Az írásban jelentkező felszólalók után szóbeli jelentkezés után is lehetőség lesz a felszólalásra.
Tüntetés lesz hétfő délután a parlament előtt
Dávid Straka, Adam Bajo és a korrupcióellenes menet szervezőinek egy része tüntetést szervez hétfő délután 17 órára a parlament elé, hogy tiltakozzanak Peter Pellegrini kormánya és az ellen, hogy a képviselők bizalmat szavazzanak az új kabinetnek. Eközben folytatódik a kormányprogramról szóló vita.
„Az új kormányban nem bízunk, előre hozott választásokat követelünk. Ezt két lehetséges módon akarjuk elérni: nyomást gyakorlunk a képviselőkre, hogy ne szavazzanak bizalmat a kormánynak, vagy aláírásokat gyűjtünk az előrehozott választások kiírásért indított petícióhoz” – nyilatkozták a szervezők.
Juraj Šeliga és Martina Strmeòová, a Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés képviselői nem vesznek részt a hétfői demonstráció szervezésében, de elismételték, hogy ha Tomáš Drucker kinevezett belügyminiszter nem lép azonnal és nem hívja vissza hivatalából Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitányt, ismét utcára vonulnak és a polgári nyomásgyakorlás más formáival is élni fognak.
Remišová: nem érdemel bizalmat a Pellegrini-kabinet
A bizalom törékeny dolog, amely erkölcsi kompromisszumoktól mentes munkával és a politikai felelősségre vonással vívható ki. Peter Pellegrini kormánya több olyan botrány folytán nem érdemli ki, mint a Bašternák-, a Chovanec- és a Špirko-ügy, a páncélozott járművek ügye, a Babindol-ügy vagy az uniós források kezelése – fejtette ki a 30. parlamenti ülés második ülésnapjának kezdetén a kormánnyal szembeni bizalmi szavazásról szóló vitában az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) vezetője, Veronika Remišová, hozzátéve, hogy említett ügyek szereplői nem lettek felelősségre vonva, a rendőrség pedig tétlen.
„Az újságíró és mennyasszonya halálát követően szomorúság, reménytelenség és az azzal kapcsolatos kétségek töltöttek el minket, hogy hol is végezte Szlovákia. Az a biztonságérzet, hogy egy újságíró szabadon és félelem nélkül írhat, szertefoszlott, s az ilyen pillanatokban az országnak egy olyan emberre van szüksége, aki az ilyen nehéz helyzetekből ki tudja vezetni. Olyan rendőrségre és bíróságra van szüksége, amelyekben megbízhat, amelyekre támaszkodhat” – mondta Remišová.
Mint rámutatott, ezzel szemben Szlovákiának cinizmusból, opportunizmusból, összeesküvés-elméletekből, illetve puccsal és macskakövekkel való riogatásból jutott. „A művileg kialakított félelmet a kormányzat táplálta. Láthatjuk, hogy a fordulattal riogatás alattomos bohózat volt, mert minden alkotmányos keretek között zajlik” – hívta rá fel a figyelmet.
Az ellenzéki képviselőnő szerint az utcára vonult emberek nem bíznak a kormányban. „Ma a parlament elé vonulnak tiltakozni. A túloldalon a politikusok állnak, akik minden áron fenn kívánják tartani a hatalmi masinériát” – mondta.
A kormánykoalíció részéről Remišová felvetéseire senki sem reagált. A vitába írásosan még 33-an vannak bejelentkezve, majd a képviselők szóban is jelentkezhetnek. Az ülés várható hosszára való tekintettel a honatyák felére csökkentették az ebédszünetüket.
Bugár: két évvel ezelőtt megvédtük a kormányprogramot
A koalíció képviselői két évvel ezelőtt egyszer már megvédték a kormányprogramot, s a Peter Pellegrini által bemutatott dokumentum azonos a korábbival – magyarázta az újságíróknak Bugár Béla, a Most-Híd elnöke azt, miért nem jelentkezett a kormányprogrammal kapcsolatos vitába egyetlen koalíciós képviselő sem.
„Két évvel ezelőtt már mindent elmondtunk, és folytatjuk azt. Önök azt gondolják, hogy valamiféle politikai pontokat akarunk szerezni a vita során? Én nem gondolom ezt. Arra van szükségünk, hogy azt tegyük és teljesítsük, amit a program tartalmaz” – hangsúlyozta. Bugár egyúttal bírálta az ellenzéket, hogy felszólalásai tartalma gyakran nem a kormányprogrammal kapcsolatos, hanem – szerinte – csak a szennyhintésre és a koalíció megsértésére irányul.
A vitába még 25 ellenzéki képviselő jelentkezett be. Felszólalásaik után további kollégáik pedig szóban jelentkezhetnek be.
Ellenzék: időszerűségét vesztett gúnyirat a programnyilatkozat
Az ellenzéki képviselők már több órája azt magyarázzák, hogy a Pellegrini-kormány miért nem élvezi a bizalmukat. Azt hangoztatják, hogy a kabinet semmiféle alapvető átalakításon nem esett át, csak kicserélődtek a bábok a sakktáblán. További problémának nevezték, hogy az új kormány programnyilatkozata gyakorlatilag azonos az előző kormányéval.
Martin Poliaèik független honatya azt gondolja, hogy az új kabinet azért rukkolt elő ugyanazzal a programnyilatkozattal, „mert semmi újdonságról nem tudnának megegyezni“. „Semmi új tettre nem képesek“ – mondta. Poliaèik hangsúlyozta, hogy ma már semmi sincs ugyanúgy, mint 2016-ban, amikor a beterjesztett programnyilatkozat keletkezett. Hozzátette: a kormánykoalíció a kabinet módosításáról nem azért állapodott meg, hogy biztosítsa az ország stabilitását, hanem „közülük többen tudják, hogy ez az utolsó futamuk“. Ez azonban Poliaèik szerint inkább a kormány távozását, nem pedig megőrzését indokolja.
Martin Klus, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője az új kormány programnyilatkozatát „gúnyiratnak“ nevezte, amely már nem is időszerű és nem tükrözi Szlovákia aktuális problémáit.
A programnyilatkozat külpolitikáról szóló részét is bírálta. „Szlovákiának világosan ki kell jelentenie, hogy kit is tart a szövetségesének“ – hangoztatta a honatya, aki az ország Európa-párti irányultságának a híve. Nem mulasztotta el megemlíteni a kabinet azon szándékát sem, hogy segítséget akar nyújtani a külföldön élő szlovákoknak. Úgy látja, hogy a kormány nem tesz eleget ezekért az emberekért.
Klus felszólalása több koalíciós reakciót váltott ki. Miroslav Èíž úgy látja, hogy Klus csak azt mutatta meg, mennyire kínosan tud viselkedni. Az ország külpolitikai irányultsága kapcsán megemlítette: Robert Fico már régóta hangsúlyozza, Szlovákia az Európa Unióba tartozik, és jelen akar lenni az EU magváról folyó viták során. Èíž rámutatott Richard Sulík SaS-elnök Európa-ellenes hozzáállására, akinek kételyei vannak a mag-Európát illetően.
Katarína Cséfalvayová (Most-Híd), a parlament külügyi bizottságának elnöke hangsúlyozta: a kormány „világosan kimutatja euro-atlanti irányultságát, és Szlovákia aszerint is cselekszik“. Nem biztos abban, hogy ez az esetben is így lenne, ha a kormánynak az SaS is a részét képezné.
„Az SaS világosan látja, hogy a Szlovák Köztársaságnak hová kellene tartoznia“ – reagált Klus, aki Èížnek megemlítette a Fico által Soros György amerikai milliárdosról mondottakat. Eduard Heger, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselője megismételte: a Pellegrini-kormány azért nem élvezi a bizalmát, mert csak „kicserélték a bábokat a sakktáblán“.
A vita éjjelig is eltarthat
A vita Peter Pellegrini kormányának programnyilatkozatáról akár éjjelig is eltarthat. Erről a parlament képviselői hétfőn döntöttek, miután elfogadták Juraj Blanár (Smer-SD) javaslatát, miszerint a vita addig tartson, míg le nem zárták ezt a programpontot.
A tárgyalások általában 19:00 órakor szoktak befejeződni a parlamentben. A vitában való felszólalásra még 20 képviselő jelentkezett írásban. Minden felszólalás maximum 20 percig tarthat, aztán a képviselők még lehetőséget kapnak arra, hogy szóban is felszólalásra jelentkezzenek. Egy ilyen felszólalásra mindenki 10 percet kap.
A vitát szavazás követi. A kormánynak feltehetőleg bizalmat szavaznak. A koalíciónak elegendő tagja van ehhez a parlamentben. Az ellenzék elutasítja az új kormányt és annak programnyilatkozatát.
A tárgyalást tüntetés kíséri a parlament épülete előtt. ¼ubomír Galko (SaS) azt javasolta, hogy a képviselők egy csoportja álljon ki a tüntetők elé. Ennek érdekében beszüntette volna a vitát 17:00-től 18:00 óráig. A javaslatát elvetették.
