A nyugdíjasok többsége a Smert és a KDH-t választaná
A szakemberek megegyeznek abban, hogy a nyugdíjasok politikai nézeteik alapján nem képeznek egyöntetű szavazóbázist, ám többségük a Smer-SD-t vagy a Kereszténydemokrata Mozgalmat /KDH/ fogja választani.
„A Smer-SD egyre több idős korú szimpatizánssal rendelkezik, jóval kevesebbet képes programjával megszólítani a KDH“ – gondolja Pavel Haulík, az MVK ügynökség munkatársa. Szerinte ez összefügg azzal, hogy e két párt az idősebbeket közvetlenül érintő problémákhoz (nyugdíjkorhatár meghosszabbítása, nyugdíjak valorizációja, a hazai egészségügy helyzetének javítása stb.) hogyan viszonyul. Úgy véli, hogy a nyugdíjkorhatár emelése a következő években terítékre kerül, hiszen a jelenlegi nyugdíjrendszer tarthatatlan, és meg kell oldani az eladósodott egészségügy problémáit is!
Ján Baránek, a Polis ügynökség képviselője elmondta, hogy a Smer-SD-be nagyon sok nyugdíjas, egykori HZDS-szimpatizáns pártolt át, míg a KDH-ra a keresztény hívők fognak voksolni. Szerinte a jobboldali Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót /SDKÚ/ főleg a nagyvárosokban élő nyugdíjasok választhatják, a Szabadság és Szolidaritás /SaS/ programja nem vonz időseket, a Szlovák Nemzeti Pártra /SNS/ a radikálisabb nézeteket vallók szavaznak majd, ám esetükben, akárcsak az MKP és a Most-Híd esetében sem az életkor a döntő...
„A nyugdíjasok a legfegyelmezettebb szavazók, akik elmennek mindegyik választásra. A létszámunk miatt fontosak vagyunk a politikai pártok számára, kár, hogy csak a választások idején“ – nyilatkozta Kamil Vajnorský, a Szlovákiai Nyugdíjasok Egyesületének elnöke. Azt jósolja, hogy tavasszal a nyugdíjasok kétharmada a Smer-SD-nek, közel egyharmada pedig a KDH-nak fog bizalmat szavazni. Bár azt a véleményét sem rejti véka alá, hogy a kereszténydemokratákra sok nyugdíjas megharagudott az egészségügyben kialakult vészhelyzet miatt és azért is, amit a KDH kormánypártként tenni akart a nyugdíjakkal.
A legidősebb választópolgárok hasonló okból neheztelnek az SDKÚ-ra is, melyet a legerősebb kormánypártként leginkább felelősnek tartanak a kialakult helyzetért: „A mi egyébként is nevetséges nyugdíjainkon akartak 150 millió eurót megtakarítani?!“ – háborodott fel az SDKÚ tervén Alena Jušèáková, 69 éves rózsahegyi lakos, aki akárcsak 2010-ben, idén is Ficot fogja választani, miközben hangoztatja: „Nem vagyok elfogult a pártjával szemben és nem is nagyon hiszek neki, de azt hiszem, hogy szakképzett, tehetséges politikusok veszik őt körül“. Kijelentéséhez hozzáfűzte: igazából nem hiszi, hogy bármelyik párt is jelentősen segítene a nyugdíjasok helyzetén, mégis elmegy választani, "mert a nyugdíjaknál többről van szó".
Hasonló nézetet vall Ján Ozábal, 75 éves pozsonyi nyugdíjas is: „A jobboldal nagyon széthúzó, veszekedős, miközben nem javított a munkanélküliségi mutatókon sem, kvázi-vállalkozókat támogat. A baloldal összetartóbb, és alkalmasabb stabil kormány kialakítására. Bár az utóbbinak sincs kiforrott ideológiája, és ott kötne kompromisszumokat, ahol az nem megy, ezért jelentős változtatások helyett inkább csak a lyukak befoltozására lesz jó!“.