2015. július 25., 11:38

A nővérek az Alkotmánybírósághoz fordulnának

POZSONY. A Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája ragaszkodik ahhoz, hogy az egészségügyi dolgozók bérét szabályozó törvény ne csupán az állami kórházak alkalmazottait, de valamennyi intézmény dolgozóját érintse. Amennyiben a törvényt jelenlegi formájában jóváhagyják, a szakszervezet Alkotmánybíróság elé viszi az ügyet.

A nővérek szerdára, július 27-re hívták össze az egészségügyi szakszervezetek és szakmai szervezetek vezetőinek találkozóját. A cél, hogy a törvényjavaslattal kapcsolatosan minden egyes egészségügyi dolgozó számára megfelelő közös megoldást találjanak. Mint ahogy az orvosok, már ők is régóta kérik az egészségügyi intézményekre általánosan vonatkozó törvények elfogadását.

„A javasolt törvénytervezet nagyjából az összes egészségügyi dolgozó egyharmadának (22 759) kínál megoldást, 37 569 alkalmazott bérét továbbra sem szavatolják. A minimálbér igényét szabályozó rendelet éppen a nem állami szolgáltatást nyújtó intézmények szempontjából létkérdés, ők ugyanis csak a szükséges minimális összeget fizetik ki, ami jelentősen alacsonyabb, mint az állami egészségügyi szolgáltatók által fizetett bérek” – magyarázta Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke.

A kamara elnöke nem osztja az egészségügyi minisztérium véleményét sem, miszerint a jogszabály bevezetése nyomást gyakorolhat a többi egészségügyi intézményre is, hogy ott is emeljék a béreket. Ellenkezőleg, arra figyelmeztet, hogy megkülönböztetés alakulhat ki az orvosok – akiknek a bérét a nem állami intézményekben is szabályozták – és a többi egészségügyi dolgozó között. Amennyiben a nevezett törvényjavaslatot törvényerőre emelik, a kamara jelezte, alkotmánybírósági eljárást kezdeményez.

A kamara a nővérek alapilletményének összegét is bírálja, csakúgy, mint a szakmai gyakorlat beszámításának hiányát. „ A nővérek számára javasolt fizetés az igényesebb feladatokat végző, nagyobb önállóssággal és felelősséggel rendelkező nővérek esetében még a munkatörvénykönyv által meghatározott minimálbérnél is alacsonyabb lehet” – mutatott rá Milan Laurinc, a kamara elnökségének tagja.

A tervezett jogszabály az orvosok kivételével 24 egészségügyi szakmának, mint például a gyógyszerészek, nővérek, laboránsok vagy ápolók bérezését szabályozza. A tárca hónapokon keresztül foglalkozott az egészségügyi dolgozók bérét szabályozó törvény kidolgozásával, amit eredetileg már az elmúlt éven szeretett volna keresztülvinni. „A minisztérium csak a közvetlen hatáskörébe tartozó egészségügyi intézményekben eszközölhet változásokat” – nyilatkozta az ügy kapcsán Viliam Èislák egészségügyi miniszter.

Megosztás