2015. június 19., 12:04

A menekültkvóták ellen foglalt állást Fico és Cameron

POZSONY. Több aktuális témáról, köztük a migrációról, Görögország jövőjéről és az ukrajnai helyzetről is tanácskozott pénteken Pozsonyban Robert Fico szlovák és David Cameron brit miniszterelnök, s a találkozó utáni sajtótájékoztatójukon közösen álltak ki a menekült kvóták érvényesítésével szemben és az Európai Unióban megvalósítandó reformok mellett.
201506191206220.fico01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

 

Robert Fico és David Cameron üdvözölte az Európai Unió reformjairól szóló párbeszédet. „Ezt nagyon helyesnek tartom” – jelentette ki Fico. A szlovák kormányfő megértésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Nagy-Britannia a reformok szükségességéről beszél. „A szlovák kormány teljes mértékben egyetért a brit kabinet álláspontjával, már ami az Európai Unió konkurenciaképességének növelését illeti. Ugyanolyan véleményen vagyunk a gazdag uniós országok szociális rendszerével kapcsolatos visszaélések terén. Megértjük azt is, hogy legitim téma a nemzeti parlamentek pozíciójának megerősítése” – sorolta Fico.

Rámutatott, hogy bár Szlovákia kis ország, amely kihasználja a mélyebb EU-s integrációból fakadó előnyöket, ugyanakkor teljes mértékben megérti a brit álláspontot. „Beszéltem a 28 uniós tagállam közötti megállapodás szükségességéről, nehogy csak a vezető országok és Nagy-Britannia közti kétoldalú megállapodásra kerüljön sor” – fűzte hozzá.

Robert Fico ezt a témát kulcsfontosságúnak nevezte Szlovákia számára, hisz 2016 júliusától mi látjuk majd el az EU soros elnökségét. Ebben az időszakban Nagy-Britanniában már javában folyik majd a vita arról, hogy népszavazást tartsanak a szigetország EU-ban való maradásáról.

A bevándorlás kérdése kapcsán a két miniszterelnök egyetértett abban, hogy a kvótarendszer nem jelent megoldást. Fico szerint ehelyett csak az önkéntesség és az egyes tagországok által egyénileg felkínált megoldási lehetőségek mentén lehet megoldást elérni. Hozzátette: megegyeztek abban is, hogy a menekültek beáramlását elsődlegesen a probléma keletkezésének helyszínén, jelen esetben Észak-Afrikában kell kezelni.
 

 

Fico az országnak a görög válsághoz való hozzáállásáról is tájékoztatta Cameront. „Azt szeretnének, ha Görögország az eurozónában maradna, de nem minden áron. Felkészültünk egy olyan válságforgatókönyvre is, hogy Athén kilép az euróövezetből. Következetesen ragaszkodunk ahhoz, hogy Görögország teljesítse feladatait” – szögezte le a kormányfő.

Az ukrán válságot illetően Fico kijelentette, hogy az egyetlen megoldásnak a párbeszédet tartja, ehhez viszont véleménye szerint szükséges, hogy az unió egységes álláspontot foglaljon el. Mint mondta, Szlovákiának mindig lesz saját véleménye a téma kapcsán, de végül nagy hangsúlyt fektet majd arra, hogy az uniós országok egységes álláspontot alakíthassanak ki.

David Cameron brit miniszterelnök elmondta, hogy Szlovákia és Nagy-Britannia stratégiai partnerek, ezért is élt a lehetőséggel, hogy Pozsonyban sok közös témát megtárgyaljanak. Üdvözölte a szlovák támogatást az EU reformjának szükségessége kapcsán, főként a konkurenciaképesség növelését illetően.

NATO-beli szövetségesekként a kormányfők a bevándorlásról, biztonságpolitikai kérdésekről és az ukrán válságról, illetve ezzel összefüggésben a minszki egyezmény betartásáról is tárgyaltak.
201506191206220.fico01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás