A magyar iskolák megvédésére szólított fel az MKP
Az MKP Országos Tanácsa nagyra értékeli, hogy a párt országos elnökségének kezdeményezésére széleskörű összefogás alakult ki kisiskoláink megmentése érdekében és a helyi önkormányzatok jogköreinek csorbítása ellen. Az MKP OT felszólítja megválasztott polgármestereit és önkormányzati képviselőit, használjanak fel minden törvényes eszközt a magyar tanítási nyelvű oktatási intézmények megvédésére annak érdekében, hogy a magyar szülők gyermekei lakóhelyükön anyanyelvi oktatásban részesülhessenek.
Az országos tanács tagjai támogatják a pedagógusok bérrendezési igényeit, elutasítják azonban az oktatásügyi minisztériumnak azt a szándékát, hogy ennek a jogos követelésnek az anyagi fedezetét iskolák bezárásával és pedagógusok elbocsátásával teremtse elő a tárca.
Az MKP Országos Tanácsa üdvözölte, hogy augusztus folyamán sikeresen szerepelt a párt a választási kódexről szóló tárcaközi egyeztetésen, amelynek során a belügyminisztérium elfogadta az MKP módosító javaslatainak többségét. "Nemcsak a jelenlegi nyelvhasználati jogainkat sikerült megvédenünk és a választási értesítők kétnyelvűek maradnak, hanem komoly előrelépéseket értünk el: a magyarlakta településeken a szavazóhelyiségeket is kötelezően megjelölik magyarul, a szavazóhelyiségekben és a községi hivatali hirdetőtáblán, weboldalán a választásokkal kapcsolatos információkat magyar nyelven is ki kell helyezni, a választók számára postázott jelöltlisták címoldalán az alapvető információk magyarul is szerepelnek majd, népszavazás esetén a kérdéseket magyarul is ki kell függeszteni a szavazóhelyiségekben, valamint a választóknak lehetőségük lesz kétnyelvű választói igazolványt igényelni. A megvalósíthatóság szempontjából fontos eredmény, hogy a fordításokat és kétnyelvű dokumentumokat a törvénytervezet alapján a belügyminisztérium biztosítja majd a községek számára – szögezte le ma kibocsátott nyilatkozatában az MKP Országos Tanácsa.
A testület véleményezte a szociális és családügyi minisztérium által kidolgozott szociális reformtervezetet is, amelyet elfogadhatatlannak tart, Az MKP vezető testülete azt kifogásolja, hogy az államigazgatási szervek jog- és hatásköreit a bonyolult feladatok ellátásához szükséges anyagi források nélkül ruházzák át az önkormányzatokra. "Ez a fajta magatartás ellentmond az önkormányzatiság és a regionalizmus nemzetközileg elfogadott alapelveinek és csorbítja a szubszidiaritás elvét, illetve korlátozza a helyi önkormányzatok függetlenségét és teljes gazdasági ellehetetlenülésükhöz vezet" – szögezi le a testület, amely azt a kormányhatározatot is helyteleníti, mely szociális szükséghelyzetben a támogatás kötelező ledolgozását irányozza elő. "Meggyőződésük, hogy a közel 14 százalékos munkanélküliségi mutatók mellett új munkahelyek létrehozása nélkül a települési önkormányzatok nem lesznek képesek elégséges munkalehetőséget biztosítani, ami leginkább a kistelepüléseken élő gyermekes családok megélhetését veszélyezteti" – állapítja meg nyilatkozatában az MKP Országos Tanácsa.
Az MKP OT az ország gazdasági fejlődése szempontjából alapvető fontosságúnak tartja az európai uniós alapok maximális felhasználását a 2014-2020-as programozási időszakban. Felszólítja ezért a kormányt, hogy az új költségvetési időszakban alkalmazza Brüsszel irányelveit, és tegye lehetővé a közszféra számára a támogatások pályázás nélküli elosztását a rászorultság elvének alkalmazásával. Eközben kiemelt fontossággal kezelje a leszakadó, hátrányos helyzetben levő régiók felzárkóztatását és a mezőgazdaság támogatását. Olyan stratégiát alkalmazzon, amely által kiszámíthatóvá válik a gazdálkodók számára a termelés és az előállított, jó minőségű élelmiszerek értékesítése, a termőföld védelmét szolgáló moratórium megszűnését követő időszakra pedig olyan legiszlatív keretet fogadjon el, amely a lehető legnagyobb mértékben szavatolja a termőföld birtoklását a hazai termelők által.
A párt döntéshozó testülete sajnálattal állapítja meg, hogy a novemberre kiírt kerületi önkormányzati és elnökválasztásra a járások többségében nem sikerült kialakítani más pártokkal olyan együttműködési formát, amely maximalizálná a magyarság képviseletét a megyékben. Az országos tanács tagjainak meggyőződése ugyanakkor, hogy a Magyar Közösség Pártja jelöltjei mind szakmai és politikai, mind pedig erkölcsi szempontból felkészültek arra, hogy hatékonyan és következetesen képviseljék közösségünk érdekeit. Az MKP OT arra biztatja tagjait és szimpatizánsait, a lehető legnagyobb számban vegyenek részt a novemberi választásokon, hiszen a megyei önkormányzatok hatásköreik hatékony gyakorlásával jelentősen hozzájárulhatnak régióink fejlődéséhez.
A külpolitika tekintetében az MKP támogatásáról biztosítja a Nyugat-Európában őshonos közösségek autonómiáját előremozdítani hivatott mozgalmi és politikai cselekvéseket.