A középiskolások naponta 4,5 órát töltenek a számítógép előtt
A kérdőíves felmérést a pozsonyi Drogfüggőséget Gyógyító Központ készítette azon 15-17 éves diákok körében, akik az előadásaikra járnak.
¼ubomír Okruhlica, a központ igazgatója szerint ahogy idősebb lesz az ember, növekszik az interneten és a számítógép előtt eltöltött idő az életében. Rámutatott: jelenleg az a trend, hogy az emberek munkahelyükön egész nap számítógépen dolgoznak és még otthon is különböző dolgokat intéznek a számítógép segítségével. „Az interneten eltöltött idő nem valamiféle mentális zavar mutatója” – tette hozzá.
Ahogy a középiskolások a felmérés során elmondták, a legtöbb időt a közösségi oldalakon töltik, az adott lehetőségek közül a megkérdezettek 91 százaléka jelölte be ezt a választ. A második kategóriát a különböző oldalakon való böngészés jelenti, majd a chatelés következik. „8 százalékuk on-line játékokat játszik. Ez elég kicsi szám” – jegyezte meg Zuzana Alexanderèíková, a központ munkatársa.
Okruhlica szerint a virtuális világban eltöltött idő során a fiatalok más problémák elől menekülnek, mint például az iskolai zaklatás. A virtuális világban új barátokat szerezhetnek. „Aki nincs jelen a virtuális térben, az a mai világban statisztikai szempontból nem normális” – mondta Okruhlica, amit nem tart feltétlenül rossznak. „Az ezzel kapcsolatos rizikók nem nagyobbak, mint más dolgok esetében. Korábban ilyen volt a televízió, amely előtt sok időt töltöttek az emberek” – fejtette ki. Arra figyelmeztetett, hogy ma ugyanezt teszik az emberek, csak az interneten böngésznek. „Ez teljesen természetes. Rossz lenne, ha ezt vissza akarnánk szorítani, mert az egyszerűen lehetetlen” – tette hozzá az igazgató.
A felmérésből szerinte kiderül, hogy azoknak, akik nagyon kevés időt töltenek a közösségi hálókon és a virtuális világban, nagyobb tapasztalataik vannak a drogokkal és az alkohollal, mint azoknak, akik több mint 4 órát töltenek az interneten. „Bizonyos mértékig ez logikus” – tette hozzá.
Okruhlica rámutatott a Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) július elején nyilvánosságra hozott felmérésére, amely szerint minden ötödik szlovák állampolgár számítógép-és internetfüggő. A felmérésből az is kiderült, hogy a modern információs és kommunikációs technikáktól való függés leginkább a 14-34 év közötti személyeket veszélyezteti.
„Szociális szempontból mindannyian veszélyben vagyunk, de egészségügyi szempontból nem. Egészségügyi szempontból fontos kritérium az, hogy az ember elveszíti-e az érdeklődését más tevékenységek iránt, vagy az internet ront-e a tanulmányi eredményein vagy gátolja-e a munkájában. Viszont szakmai szempontból nem annyira jelentős, mennyi időt tölt az adott személy az interneten, az a fontos, mivel foglalkozik rajta” – magyarázta a drogellenes központ igazgatója.