2016. március 16., 10:52

A kormányprogram prioritásai – 11 fejezetben

POZSONY. Egyezségre jutottak prioritásaikról a 2016-2020-as kormányzati ciklusra vonatkozólag a körvonalazódó kormánykoalíció pártjai, az Irány-Szociáldemokrácia, a Szlovák Nemzeti Párt, a Most-Híd és a Háló. Prioritásaikat 11 területre osztották fel.
201603161022130.KOALA_2.jpg

A kül- és európai politika viszonylatában ez a Szlovák Köztársaság európai és euroatlanti irányultságának egyértelmű folytonosságát jelenti. A felek megegyeztek egymással Szlovákia biztonsági és védelmi stratégiájának korszerűsítéséről, valamint a külföldön élő szlovákokról való gondoskodás fokának növeléséről.

Ugyancsak megegyeztek egy korrupcióellenes programról, valamint az ún. postafiók-cégek hatékony visszaszorítását lehetővé tevő törvény elfogadásának fontosságáról, amely mindennemű közpénz megóvását célozza. A kormányprogramba beillesztésre kerül a jogállamiságra törekvés kezdeményezése. Az új kormány következetesen törekszik a nyílt kormányzás alapelveinek megvalósítására és a vagyon eredetének igazolását célzó hatékony alkotmánytörvény elfogadására kötelezi el magát. A pártok készek bevezetni a személyes anyagi felelősségvállalást a közpénzeket kezelő személyek esetében, illetve törvénymódosítással tennék lehetetlenné a tisztességtelen előnyszerzést. A törvénymódosító javaslatok esetében bevezetésre kerül egy korrupcióellenes záradék.

A pártok prioritásainak következő fejezete az adókat és a járulékokat, valamint a közpénzeket érinti. A koalíció megegyezett a jogi személyek adókulcsának 21%-osra való csökkentésében, amelynek mértékét évente mérlegelik majd. Célul tűzték ki, hogy az ország költségvetés 2020-ig kiegyensúlyozott váljék. 2018-ig eltörlik az adólicencet, az egyéni vállalkozók átalányköltségeik határainak növelésére számíthatnak, illetve arról is egyezség született, hogy csökkentik a vállalkozásokra háruló adminisztratív terheket.

Az oktatásügyi fejezetben minden fél egyetértett abban, hogy az oktatásügyben dolgozókat be kell vonni a kormányprogram vonatkozó fejezetének kialakításában. Megegyeztek az oktatási és nevelési tanterv hosszú távú tartalmi koncepciójának kidolgozásában, valamint abban, hogy jelentősen növelik az oktatásügyre szánt közpénzek mértékét. Új forrásokat keresnek a sport, a kultúra fejlesztésére a magánszféra bevonásával. Emelnék a nemzeti kulturális műemlékek felújítását célzó támogatások mértékét, valamint nagyobb hangsúlyt fektetnek a szélsőségesség és a totalitárius rendszerekkel szembeni oktatásra. Ezen felül magasabb szintre emelnék a duális képzés minőségét.

Az egészségügy területén egyezség született arról, hogy az ellenzék helyet kap az Általános Egészségbiztosítót (VšZP) felügyelő szervekben, valamint az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalban (ÚDZS). Előrelépést szorgalmaznak az egészségügyi ellátás biztosítása területén, valamint a közpénzek transzparens kezelését illetően. Korlátoznák a magán egészségbiztosítók nyereségét. Bevezetnék az ún. DRG-rendszert, illetve csökkentenék a várólistás várakozás idejét. Mindemellett átlátható szabályokat vezetnének be a páciensek által fizetendő illetékek területén.

A négy párt prioritásai közé tartozik még a regionális különbségek csökkentése. A felek megegyeztek a legelmaradottabb járások felkarolását célzó törvény rendelkezéseinek további járásokra történő kitágításáról. A leszakadt régiókban való munkahelyteremtés céljával adókedvezményeket igényelhetnek a kis- és közepes vállalkozások. Megkülönböztetett támogatásban részesülnének a gyógyfürdők. Fejlesztenék az infrastruktúrát, főként, ami az R2-es, R3-as, R4-es és R7-es gyorsforgalmi utakat illeti. Mérlegelik az Intercity szerelvények visszaállításának lehetőségét, illetve megteremtik egy nemzeti légi és vízi fuvarozási szolgáltató létrehozásának feltételeit.

Intézményi szinten erősítik meg a fegyveres testületek működésének független ellenőrzését. Megerősítik a rendőrfőkapitány-kinevezés parlamenti felülvizsgálatának fokát, illetve korlátozzák visszahívásának lehetőségét. Növelik az igazságszolgáltatás nyilvános ellenőrzésének fokát a kiválasztástól az értékelésen át egészen a fegyelmi eljárásokig bezárólag. A felek megegyeztek abban is, hogy növelik a nyilvános, polgári ellenőrzés fokát a Szlovák Köztársaság Bírói Tanácsát (SR SR) illetően. Nő a bírák döntéshozatallal kapcsolatos személyes felelősségének szintje. Alapvető óvintézkedéseket vetnek be a bíróságok hatékonyságának növelésére. Az új koalíció mindemellett egy új titkosszolgálati törvény megalkotására törekszik.

A szociális szféra területén a felek egyebek mellett megegyeztek a gazdasági növekedésre való törekvésben, 100 ezer új munkahely megteremtésében, valamint a munkanélküliség 10 százalék alá való csökkentésének fontosságában. Tüzetesen ügyelnek a szociális párbeszéd megvalósítására. Készek növelni a minimálbért. Lefektették a nyugdíjvalorizáció módosításának szükségességét, hogy az ne veszélyeztesse a közpénzek hosszú távú fenntarthatóságát, valamint az ún. karácsonyi nyugdíj mértékének emelését illetően is egyezségre jutottak. Rugalmassá tennék a hozzájárulások merítését gyermekgondozás esetén, illetve az embereknek lehetősége nyílik majd arra, hogy kiválasszák a számukra megfelelő programot a II. nyugdíjpillérben való takarékoskodásuk során. Szigorítják a szociális segélyek folyósítását az olyan személyek esetében, akik nem akarnak dolgozni. Az új kormány a személyi csőd hatékony intézményének megvalósítására törekszik, valamint harcolni kíván az uzsorával szemben.

Új törvényt fogadnának el a stratégiai vállalatokat illetően, miközben megtiltanák a stratégiai fontosságú állami vagyon magánosítását. Növelnék az ország élelmiszerbiztonságát, valamint megerősítenék a hazai termékek és nyersanyagok jelenlétét a piacon. Támogatásban részesül a hazai élelmiszergyártó- és feldolgozó ipar megújítása, illetve talpra állítása.

A pártok alapot hoznának létre a kisebbségi kultúra finanszírozására. Összhangba hoznák az érvényben lévő törvényt a gyakorlattal, hogy hatékonyabb legyen a kisebbségi nyelvi jogok gyakorlati alkalmazása. Módosítanák a szlovák nyelv oktatásának módszertanát a nemzetiségi iskolákban, valamint megszüntetnék a kötelező kvóták érvényesítését a nemzetiségileg vegyesen lakott területeken található kisiskolák esetében.

A leendő kormánykoalíció kötelezi magát továbbá a környezetre gyakorolt hatások elbírálási folyamatának áttekinthetőbbé tételére, valamint a klímaváltozás elleni harcot elősegítő – a párizsi klímacsúcs zárónyilatkozatával összhangban levő – intézkedések elfogadására. Emellett további árvízvédelmi intézkedéseket is kilátásba helyeztek.

Megosztás