A kormány támogatja Lajèákot, ha indul az ENSZ főtitkári posztjáért
Ahogy azt a kormányhivatal sajtóosztályának vezetője, Erik Tomáš elmondta, abban az esetben, ha a jelenlegi külügyminiszter, Miroslav Lajèák elfogadja a jelölést, akkor a szlovák kormány egyetlen jelöltje lesz a főtitkári posztra. „A kormány teljes támogatását élvezi” – tette hozzá.
Peter Stano, a külügyi tárca szóvivője szerint a külügyminiszter a megfelelő időben jelenti majd be, elindul-e az ENSZ főtitkári posztjáért. „Figyeli és értékeli a helyzetet az ENSZ új főtitkárának választása körül” – magyarázta a szóvivő.
A poszt iránti érdeklődését nem titkolja a korábbi külügyminiszter, Ján Kubiš sem, aki jelenleg az ENSZ-főtitkár különmegbízottja Irakban.
A jelenlegi ENSZ-főtitkár, Ban Ki-moon mandátuma az év végén jár le.
A főtitkárt ötéves időszakra nevezi ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése. Ezt megelőzően megtörténik az ENSZ Biztonsági Tanácsának ajánlása, a tanács öt állandó tagjának ebben a kérdésben vétójoga van. Az íratlan szabályokkal összhangban a főtitkár nem származhat az öt nagyhatalom területéről: az Amerikai Egyesült Államokból, Oroszországból, Kínából, Nagy-Britanniából és Franciaországból. Betartják a körforgást is az egyes kontinensek között.
Az utolsó négy ENSZ-főtitkár Peruból, Egyiptomból, Ghánából és Dél-Kóreából származott. A megfigyelők azt feltételezik, hogy most a kelet-európai csoportból kerülhet valaki a funkcióba.
Hivatalos jelöltek az ENSZ főtitkári székébe: Danilo Türk, a volt szlovén köztársasági elnök, a macedón jelölt az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke, Szrgjan Kerim, a bolgár jelölt pedig Irina Bokova, az UNESCO jelenlegi vezetője. A sajtó szerint legnagyobb esélye a bolgár jelöltnek van.