2014. november 11., 19:47

A kórházak a szakorvosokon spórolnak, a betegek isszák meg a levét

POZSONY. Egyes kórházakban állítólag akadályozzák, hogy a fiatal orvosok szakvizsgát tegyenek, mert így az intézményeknek jóval alacsonyabb bért kell fizetniük.
Minden kórháznak arra kellene törekednie, minél több olyan szakorvosa legyen, akik egyedül is képesek műtétek végrehajtására. Ez mégsem így történik. Erről néhány fiatal orvos tapasztalatai tanúskodnak. Ezeknek az orvosoknak, hogy egyedül is dolgozhassanak, meg kell csinálniuk a szakvizsgát, az ún. attesztációt. A fiatal orvosok arra figyelmeztetnek, hogy vannak olyan kórházak, amelyekben egyre elodázzák a vizsga időpontját. Az ok egyszerű: a pénz. A szakvizsgával nem rendelkező orvos fizetése alacsonyabb, 1030 euró az alapfizetése. A szakvizsgával rendelkező orvos havi 1800 eurót kap – írja a Pravda lap hozzátéve: a betegek érdeke viszont az, hogy tapasztalt orvosok gondoskodjanak róluk. Ha a munkaadó nem teszi lehetővé az orvosok számára a szakmai fejlődést és a tapasztalatgyűjtést, nem tudnak majd szakszerűen gyógyítani.

A Pravda 30 kórházat szólított meg azzal a kérdéssel, mennyi ideig tart, amíg az orvos eljut a szakvizsgáig. A kérdésre 20 kórház válaszolt, a valós időt azonban egyik sem közölte. Általában azzal védekeztek, hogy náluk nincs akadálya a szakvizsga megszerzésének. Bár az egészségügyi minisztérium azt állítja, nem tart nyilván ilyen jellegű praktikákat, mégis változásokat tervez: egy felső határt szabna meg, amely alatt az orvosoknak meg kell csinálniuk a szakvizsgát.

Eva Radimáková, az orvosi kar friss végzőse hároméves gyakorlatát kezdte el. Gyermekorvos szeretne lenni. „Már döntöttem, mert így a magam ura vagyok, nem függök attól, milyen gyorsan teszi lehetővé a főorvos számomra a szakvizsgát” – magyarázta. Mint mondta, így biztosan tudja, hogy 4 év múlva szakvizsgázik majd, és senki nem tolja el az időpontot, mert az attesztációra körzeti orvostól kap majd ajánlást. Hozzátette, hogy már ő is hallott a szakvizsgák elodázásáról. „A kórház számára kedvezőbb, ha az orvos még nem csinálta meg a szakvizsgát. Ez tulajdonképpen a spórolás egy formája, mert így a kórháznak nem kell magasabb bért fizetnie” – fejtette ki.

Az egyetem elvégzése után az orvosnak 4-6 évig tartó szakmai felkészítést kell elvégezniük, amely szakvizsgával végződik. E nélkül az orvos nem dogozhat egyedül, csak tapasztalt kollégája felügyelete alatt. Szakvizsgát viszont csak akkor tehet, ha a főorvos beleegyezését adja ehhez.

Egy orvos, aki a saját bőrén tapasztalta a vizsga időpontjának tologatását, azt mondta a lapnak, nem érdemes magukra haragítaniuk a főorvosokat. Hozzátette, hogy az attesztációt később egy másik városban szerezte meg. „A főorvos beleegyezése nélkül is elmehettem a vizsgára, mert a vizsgáztató ismert engem, korábban az ő vezetése alatt dolgoztam” – magyarázta. Hozzátette, hogy véleménye szerint ezek a praktikák már jó néhány éve működnek.

Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) elnöke is megerősítette, hogy ez igaz egyes egészségügyi intézményekben. „Így zsarolják a fiatal orvosokat, ha »ugrál« az illető, nem mehet szakvizsgázni” – jegyezte meg. Visolajský szerint nálunk is a Németországban alkalmazott rendszert kellene bevezetni, ott ugyanis törvény szabályozza, meddig kell a fiatal orvosnak megcsinálnia a szakvizsgát. „A beteg számára is kedvezőbb, ha képzett orvos gondoskodik róla” – hangsúlyozta.

Szlovákiában jelenleg kormányrendelet határozza meg a szakmai felkészítés minimális időtartamát, amely a szakosodástól függ, maximális határt azonban nem szab meg. Az egészségügyi tárca azt állítja, nem tud olyan esetekről, hogy a fiatal orvosokat feletteseik akadályoznák abban, hogy letegyék a szakvizsgát. Ennek ellenére a minisztérium a határozat módosítását tervezi. „A változás a munkaadó kötelezettségét érintené, milyen időintervallumon belül kell besorolni a fiatal orvost a specializációs előkészítőbe, ahogy azt is, hogy meddig kell az orvosnak megcsinálnia a szakvizsgát” – mondta Martina Šoltésová, a tárca szóvivője. Azt nem pontosította, hogy várhatóan mikorra készül el a javaslat.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.