A kisajátításról szóló törvény nincs összhangban az uniós joggal

A kisajátításról szóló vitás módosítás
Mivel a vonatkozó törvénymódosítás alkotmányossága vitatható, illetve kérdéses az is, hogy megfelel-e a nemzetközi egyezményeknek, ezért a VIA IURIS levélben szólította fel a képviselőket arra, hogy éljenek jogkörükkel, az Alkotmánybíróságnál kezdeményezzenek normakontrollt.
"A jóváhagyott módosítás megszüntette az érintett telektulajdonosok és az életkörnyezet hatékony védelmét" – figyelmeztetett a VIA IURIS jogásza, Imrich Vozár. Ha ugyanis olyan törvényellenes engedélyt adnak ki az autópálya építésére, amely majd veszélyezteti az életkörnyezetet és a tulajdonosokat, illetve a polgárok panaszt nyújtanak be az engedély ellen, akkor a bíróságnak a módosítás alapján már nem lesz lehetősége leállítani az autópálya-építés engedélyeztetését egészen annak a határozatnak a kiadásáig, amellyel megvizsgálják az engedélyezés törvényes voltát.
"A bírósági eljárások hosszú időtartama miatt fennáll a veszély, hogy az építkezési munkálatokat a bírósági eljárás alatt is folytatnák, s ha azt követően a bíróság úgy dönt, hogy az autópálya építésére kiadott engedély törvényellenes volt, akkor addigra már az érintett természetet visszafordíthatatlanul károsítják" – magyarázta Vozár.
A fő jogi ellentétek
Úgy az európai jog, mint a nemzetközi Aarhusi egyezmény a VIA IURIS szerint azt követeli meg, hogy a polgárok hatékonyan megvédhessék a jogaikat és életkörnyezetüket akkor, ha a hivatalok törvényellenes engedélyeket adnak ki az autópályák építésére. Az említett egyezményből az következik, hogy a bíróságnak a végleges ítélet meghozataláig lehetőséget kell adni a vonatkozó engedélyek hatékonyságának leállítására akkor, ha az a veszély fenyeget, hogy addig kárt okozhatnak az életkörnyezetben.
Az említett jogszabályt a parlament májusban 9 napon belül gyorsított eljárásban anélkül szavazta meg, hogy annak kapcsán alapos vita vagy tárcaközi egyeztetés folyt volna. Olyan törvényről van szó, amelyről korábban az Alkotmánybíróság azt állította, nincs összhangban az alkotmánnyal. Az ellentétre Andrej Kiska elnök is felhívta a figyelmet, amikor megvétózta a törvénymódosítást. A parlament a Család vagyunk (Sme rodina) és több független parlamenti képviselő támogatásával megtörte az elnöki vétót.
