A képviselők szerdán dönthetnek a meèiari amnesztiák eltörléséről

„A házbizottság nagyon gyors volt. Nem voltunk teljes létszámban jelen, ami nagyon meglepett a téma komolyságát tekintve. A Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselői nem jelentek meg, nem jött el Ján Budaj, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¾aNO-NOVA) képviselője sem, Boris Kollár, a Család vagyunk (Sme rodina) elnöke pedig az egyik képviselőjét küldte. Holnap kilenckor viszont kezdünk, és minden előfeltétele megvan annak, hogy még szerdán szavazni fogunk” – nyilatkozta Glváè.
Amennyiben a meèiari amnesztiákat és a Michal Kováènak megítélt közkegyelmet a plénum is hatályon kívül helyezi, utolsó szava az Alkotmánybíróságnak lesz, mely 60 napon belül az eljárást leállíthatja. Arról, hogy a képviselők hogyan döntenek, Glváè nem bátorkodik találgatásokba bocsátkozni. „A javaslatunk sokkal jobb, mint Budaj úré, mivel az Alkotmánybíróságnak lehetőséget adtunk, hogy véleményt mondjon, összhangban van-e a döntés az alkotmánnyal” – jegyezte meg.
A jogtalan amnesztiák és a köztársasági elnök egyedi jellegű közkegyelmének eltörlését a parlament által jóváhagyott és a Törvénytárban (Zz.) ma megjelent alkotmánymódosítás teszi lehetővé. Ahhoz, hogy egy ilyen indítvány a parlament elé kerüljön, 30 képviselőnek kell kezdeményeznie. Jóváhagyásához legkevesebb 90 szavazatra van szükség. Amennyiben a plénum az ismertetett módon törli az amnesztiákat, a döntést az Alkotmánybíróság 60 napon belül felülvizsgálja.
Az Alkotmány módosítása lehetővé teszi a demokratikus jogállam elveivel ellenkező amnesztiák vagy köztársasági elnöki egyedi közkegyelem eltörlését, ugyanakkor megteremt egy szabályt, miszerint az amnesztiák és a közkegyelem eltörlését az Alkotmánybíróságnak 60 napon belül felül kell vizsgálnia. Az Alkotmánybíróság vagy megerősíti a parlament döntését, vagy elutasítja, ez esetben az amnesztiák továbbra is érvényben maradnak. Amennyiben a megadott határidőn belül nem foglal állást, a parlament döntése marad érvényben.
Az alkotmány módosítását a koalíció valamennyi képviselője megszavazta, Anton Hrnko, a Szlovák Nemzeti Párt képviselője kivételével, aki ellene szavazott. Az O¼aNO-NOVA és a Család vagyunk valamennyi képviselője megszavazta, illetőleg az SaS és a független képviselők többsége is.