A Galántai járásban csökkent a magyar iskolába íratott gyerekek száma

A járási székhely magyar iskolájába, a Kodály Zoltán Alapiskolába 41 gyereket írattak be.
„Ez két osztályra való gyerek. Még nem tudjuk pontosan, hányan kérnek halasztást, de kb. 18-18 gyerekkel kezdünk szeptemberben” – nyilatkozta portálunknak Oláh Hajnalka, a Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója hozzátéve, általában 3-4 gyerek a szlovák óvodákból is érkezik. „Ennek azért örülünk, mert a szülő hű marad ahhoz az ígéretéhez, hogy szlovák óvoda után, ahol a szlovák közösségben pár szó ráragad a gyerekre, már magyar iskolába hozza őt” – fűzte hozzá.
Galántára a környékbeli településekről is járnak gyerekek, az iskola tanulóinak fele beutazó. A szomszédos Taksonyban két évvel ezelőtt, Kajalon tavaly szűnt meg a kisiskola, így az ottani gyerekek is a Kodály Zoltán Alapiskolába járnak.
A Galántai járásban jelenleg 6 kisiskola és 10 teljes szervezettségű magyar iskola működik. A pedagógusok igyekeznek szakkörökkel, különböző projektekkel vonzóbbá tenni az iskolát a leendő tanulóknak és szüleiknek. A felsőszeli Széchenyi István Alapiskolában például az elsősök heti egy alkalommal meseolvasással indítják a napot.
„Ötödik éve működik az iskola egész éves projektje, az alsó tagozaton a mesefesztivál és annak egész éves előkészítése, a felső tagozaton pedig az Iskolánk nagykönyve. Mindkettőnek az a célja, hogy a gyerekek szeressenek olvasni, illetve ismerjék meg a meséket, regényeket” – magyarázta László Ildikó, a Széchenyi István Alapiskola igazgatója.
Az iskola nagy hangsúlyt fektet a közösségépítésre, a tanulók együtt élnek a településsel, iskolai műsoraikat a falubelieknek is rendszeresen bemutatják. Az első osztályba 13 gyereket írattak be, ez megegyezik az előző évek átlagával, s így van ez a legtöbb járásbeli iskolában.
Az idén csak a kosúti, diószegi, hidaskürti és nagymácsédi magyar iskolában nőtt a beíratott elsősök száma egy-egy tanulóval. A járás területén, a 22 magyarok által nagy számban lakott településen mintegy 20 magyar, illetve közös igazgatású – magyar és szlovák csoportokkal rendelkező – óvoda működik, ami az iskoláknak jó utánpótlást biztosíthatna. Viszont a térség gyors ipari fejlődése az asszimilációra is jobban hat. Egyre több a vegyes házasság, illetve továbbra is sok magyar gyermeket iratnak szlovák iskolába.
