2017. április 26., 20:21

A Dunán átívelő ünnepi testületi ülés: a szívünk egy közös Komáromért dobog

KOMÁROM. A XXVI. Komáromi Napok keretében Észak- és Dél-Komárom képviselő-testülete közös ünnepi ülést tartott a Tiszti Pavilon dísztermében. Idén Nemes Andrásné, a felvidéki magyarok kitelepítésével kapcsolatos emlékezet ébrentartásáért folyamatosan munkálkodó Kecskés László Társaság elnöke Észak-Komárom, nt. Máté László, a Tatai Református Egyházmegye esperese pedig Dél-Komárom díszpolgárává vált. Az ülésen kiosztották a Pro Urbe- és Polgármesteri Díjakat is.
201704262015210.IMG_1200.JPG
Galéria
+5 kép a galériában

A Klapka-induló elhangzása után, a Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesület díszőrsége mellett a kettészelt Komárom városvezetői a város zászlaja alatt vonultak be az alkalmi ülésterembe, ahol a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Nagyok Kórusának előadása köszöntötte a közösen ünneplőket.

A két városvezetés hagyományosan évről évre felváltva vállalja a házigazda szerepét. Ez alkalommal előbb Stubendek László, Észak-Komárom polgármestere üdvözölte a vendégeket. A Tiszti Pavilon homlokzatán olvasható Viribus Unitis – Egyesült erőkkel jelszó jegyében szólt a Duna két partján élők egymásra utaltságáról. Kiemelte: a felvidéki magyarok kitelepítésének 70. évfordulója még hangsúlyosabbá teszi együvé tartozásunkat, hiszen hajdanán a Felvidékről elűzött hontalanoknak nagyon sokat segítettek a dél-komáromiak. Majd a Komáromi Napok rendezvénysorozat megtartásának apropójául szolgáló 1849. április 26-ai dicső komáromi csatát említette, amellyel a tavaszi hadjárat második szakasza zárult. A csatában a császáriak 2200 halott, sebesült és fogságba esett katonát vesztettek, míg a magyar veszteség 800 fő volt. A honvédek ugyan felmentették Komáromot, ám a császári hadsereg visszavonulási útját nem tudták elvágni – idézte fel a múltat Stubendek László.

Dr. Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere arról beszélt, hogy összetartozásunkat mindennapjainkban kell megélni, közösen kell értékeket teremtenünk a Duna két partján. „Nekünk, komáromiaknak, önkormányzatból, polgármesterből, mindenből kettő van, de a szívünk egy közös Komáromért dobog! A szeretet, az összetartozás, a barátság jegyében folytatandó együttműködésünk uniós viszonylatban is legyen a példamutatás szimbóluma!” – hangsúlyozta, köszöntve a jelenlevő vendégeket, köztük Komárom díszpolgárait és önkormányzati képviselőit is.

Ezután az idei dél-komáromi, majd pedig az észak-komáromi Pro Urbe- és Polgármesteri Díjakat adták át a közéleti, kulturális, oktató és egyéb tevékenységükkel azt kiérdemlő személyiségeknek. Idén Nemes Andrásné, a felvidéki magyarok kitelepítésével kapcsolatos emlékezet ébrentartásáért folyamatosan munkálkodó, dél-komáromi Kecskés László Társaság elnöke Észak-Komárom, nt. Máté László, a Tatai Református Egyházmegye esperese pedig Dél-Komárom díszpolgárává vált. A magyarországi díjazottak nevében Máté László, az észak-komáromiak nevében pedig Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztény Egyház püspöke köszönte meg a megtiszteltetéseket.

Észak-Komáromból a következő személyek és intézmények, szervezetek részesültek a város elismerésében:

Az új díszpolgár, Nemes Andrásné (sz. Hörömpöli Zsuzsanna) 2001-től a Kecskés László Társaság kuratóriumának elnöke. A társaság 12 könyvet adott ki a kitelepítésről és deportálásról, továbbá 2002 óta rendezi meg a Felvidékről kitelepítettek országos találkozóit, a Monostori-erődben emlékművet állított a kiűzött családok tiszteletére. A Magyarock Dalszínház közreműködésével életre hívta a Fehérlaposok című rockoperát, a darab diadalmenetben járja be a Felvidéket és Magyarországot. Elkezdte a felvidéki településeken az emlékezet ébrentartását szolgáló emléktábla-állítási programot. Fontos céljának tartja a szekeresgazda hagyományok felélesztését is. Nemes Andrásné évtizedeken át végzett kimagasló közéleti munkájáért, a felvidéki kitelepítettek emlékének felkarolásáért 2013-ban Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át Áder János köztársasági elnöktől.

Pro Urbe-díjban részesült Fazekas László református püspök és Vlèek Erik kajakozó. Fazekas László püspöksége idején fellendült a helyi egyházi élet. A díjazott aktívan kiveszi részét a rendezvényszervezésből és az idős polgároknak is segít. Kezdeményezésének köszönhetően hamarosan átadják az idősek gondozását is biztosító Timoteus Házat. Tervei között szerepel egyházi óvoda és bölcsőde létrehozása is Komáromban. Vlèek Erik a szlovákiai síkvizi gyorsasági kajaksport történetének legeredményesebb versenyzője, aki világviszonylatban is a legjobbak közé tartozik. Tízszeres világbajnok és tizenegyszeres Európa-bajnok.

Tíz Polgármesteri díj is gazdára talált. Azok egyikét a Marianum Egyházi Iskolaközpont többszörösen aranysávos Schola Mariana Nagyok Kórusa kapta, amely alapító karnagya Stubendek István, 2012-től pedig az énekkar vezetését Orsovics Yvette karnagy, zenepedagógus és tankönyvszerző, a Selye János Egyetem Pedagógiai Kara Óvó- és Tanítóképző Tanszékének vezetője vette át.

További díjazott a Kassai Lovasíjász Iskola 2004-ben alakult Sereghy Törzse, amely nevében Sereghy Zoltán törzsfő vette át a díjat, aki a Puszták Népe Lovasviadal Sportegyesület alelnöke is. Lovasoktatóként a maga alapította és vezette Szarvasvár Lovasudvarban tevékenykedik. Komáromban évente két alkalommal rendez nemzetközi versenyt, melynek eredményei beszámítódnak a Lovasíjász Világkupába. A törzs tagjai rendszeres résztvevői neves nemzetközi rendezvényeknek, mint a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok, a Savária Történelmi Karnevál Szombathelyen, a Kurultáj vagy az Õsök Napja Bugacon.

A Helios Fotóklub Szlovákia egyik legrégebbi fotóklubjaként 1959. február 5-én alakult a komáromi hajógyárban, Gráfel Lajos vezetésével. Jelenleg polgári társulásként működik. A Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli Fotógalériájában évente négy kiállítást rendez. Továbbá minden évben 5 felvidéki városban szervezi meg a Magyar Fotóművészek Világszövetsége (MFVSZ) által meghirdetett nemzetközi fotóverseny szlovákiai kiállításait, és minden év szeptemberében megrendezik a Szlovákiai Fotográfusok Szövetsége (ZSF) éves tagsági kiállításának komáromi ismétlését.

Holczhei Árpád, a Selye János Gimnázium biológiatanáraként az intézményben folyó tehetséggondozás egyik legaktívabb vezetője, amit a diákjaival tantárgyi versenyeken, olimpiákon elért sikerek is bizonyítanak.   Pedagógiai alkotótevékenysége különösen a tankönyvírás terén jelentős. A nyitrai kerületi biológiaolimpia szervezőbizottságának tagja.

Bandor Éva színművész először a Kassai Thália Színház, majd a Komáromi Jókai Színház tagjává vált. Számos magyar és szlovák filmben szerepelt nagy sikerrel. Többször nyert színészi alakítás-díjat Kisvárdán, a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján. Művészi alkotómunkájának elismeréseként 2004-ben Jászai-díjat kapott, 2015-ben pedig egy nemzetközi elismerés részese lehetett, amikor az V. Pekingi Nemzetközi Filmfesztiválon a Gyerekek (Deti) című szlovák filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat.      

Paszternák Tamás és dr. Paszternák András több mint húsz éve szervezi Komárom zsidó közösségének vallási és kulturális életét. Szerkesztik a Hitközségi Híradót, amely a nyomtatott megjelenés mellett az interneten is elérhető. Könyvek, kiadványok és oktatási programok szerkesztésében működnek közre, konferenciákat, megemlékezéseket szerveznek. Mikromúzeumot és könyvtárat hoztak létre. Emléktáblák elhelyezésévei hozzájárulnak az épített zsidó örökség emlékének megőrzéséhez. Pályázatokon indulnak azért, hogy a hitközség működéséhez, a Menház felújításához és a temető rendben tartásához szükséges anyagiakat biztosítsák.

A Komáromi Animátorok – önkéntesek közel 25 fős csoportja Don Bosco nevelési tanácsait követve munkáját családias alkotó légkörben, nagy lelkesedéssel, jó példát mutatva végzi. A több generációból álló csoport a várossal, civil szervezetekkel és az egyházakkal együttműködve rendszeresen szervez körtevékenységet és egyedi rendezvényeket, gyermektáborokat a város polgárainak.

Kubala Ivan  vállalkozói  tevékenységével, s ezáltal munkahely-teremtéssel hosszú ideje segíti Komáromot. A Soneco cégnek nyugdíjba vonulásáig volt az igazgatója. 2004-ben létrehozta a fémmegmunkálással foglalkozó PRECISION TUBES EUROPE kft-t, amely ma 90 dolgozót foglalkoztat.

Daniela Kapitáòová komáromi rendező, rádiós irodalmi szerkesztő és író. Legismertebb komáromi témájú műve, amelyben a magyarok és a szlovákok együttélését is taglalja, a Könyv a temetőről (Kniha o cintoríne), amelyet eddig 15 nyelvre fordítottak le.

Ryšavý Boldizsár vállalkozó főként a helyi Tátra mozi felújítása révén vált ismertté. Ezen kívül a komáromi szobrok restaurálásában és az extrém sportágak felvirágoztatásába is közreműködik, illetve rendszeresen segít a helyi hajléktalanoknak.

201704262015210.IMG_1200.JPG
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás