A diákok legnagyobb része Kiskára szavazna
Az 53 középiskolában, összesen több mint 14 ezer választásra jogosult diák megkérdezésével készített felmérés eredményeiből kiderült, hogy a szombaton rendezendő elnökválasztás 14 jelöltje közül a középiskolások legnagyobb hányada, 36,7 százaléka, Andrej Kiska nagyvállalkozóra adná a voksát.
A Közéleti Kérdések Intézete (IVO) civil szervezet "A diákok államfőválasztása" nevet viselő felmérése szerint a diákok között a második legnépszerűbb jelölt Radoslav Procházka független parlamenti képviselő, aki a 2012-es választáson a konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) listáján jutott be a pozsonyi törvényhozásba. Robert Fico kormányfő - akit az eddigi közvélemény-kutatások kivétel nélkül az államfőválasztás első körének legnagyobb esélyesének mutattak -, a harmadik helyen végzett, rá a diákok mintegy tíz és fél százaléka szavazna.
A szlovák államfőválasztások történetének első magyar jelöltje, Bárdos Gyula, akit a Magyar Közösség Pártja (MKP) indított, a középiskolások körében a hatodik helyén végzett, támogatóinak aránya 3,74 százalékos volt. Ez az eredmény ugyan gyengébb, mint amilyen támogatottságra Bárdos Gyula a teljes lakossági mintán végzett felmérések szerint számíthat (azok 5 százalékot meghaladó eredményt jósolnak neki), de a magyar tannyelvű iskolákban az összes többi jelöltnél magasabb támogatottságot szerzett (ez a potenciális választók nemzetiség szerinti elkötelezettségét jelzi). A magyar jelölt volt az egyedüli, akinek valamelyik intézményben abszolút többséget is szerzett: a felmérésben részt vevő két magyar iskola közül az egyikben a diákok több mint 92 százaléka mondta azt, hogy rá voksolna.
A felmérés eredményei cáfolni látszanak azt a huzamosabb ideje tapasztalt jelenséget, miszerint a szlovákiai fiatalok – elsősorban az elsőválasztók – korosztályát az átlagnál kevésbé érdeklik a választások, s azokon alacsonyabb hányadban vesznek részt. A mostani felmérés során megkérdezett diákok 54,4 százaléka "voksolt" valamelyik jelöltre, miközben az eddigi államfőválasztásokon a részvételi arány átlagosan 50 százalék körüli volt.