15 éves az MKP - Neves vendégek méltatták a párt tevékenységét
Berényi József pártelnök ünnepi beszédében köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki az elmúlt 15 évben hozzájárult ahhoz, hogy a magyarság ebben az országban megmaradhasson, az MKP pedig jól szerepelhessen az egyes megmérettetéseken.
"Tudjuk, hogy nem könnyű magyarnak lenni, különösen a szórványvidékeken. Tudjuk azt, hogy nem mindig van összhangban a magyarság vállalása, és a munkahelyen történő sikeresség elérése. Tudjuk, hogy időnként ez dilemma, ezért köszönjük mindazoknak, akik nem adják fel magyarságukat a szórványvidéken sem, a tömbvidéken pedig azt, hogy összetartanak, küzdenek és erőt adnak a szórványnak" - fogalmazott a pártelnök kiemelve, hogy az MKP-t nemcsak azok alakítják, akik részt vesznek a kongresszuson.
"Mi alakítjuk az MKP-t. Mi mindnyájan, akik ebben a teremben vagyunk, de azok is, akik nem lehetnek itt velünk, hiszen tízezres tagságunk van a mai napig, nagyon kevesen mentek el tőlünk az elmúlt években, inkább többen jöttek, mint ahányan elmentek" – hangoztatta. Az elmúlt időszak a pártelnök szerint megmutatta, az MKP igazi ereje abban rejlik, hogy nem egy ember népszerűségén alapul.
Berényi ünnepi beszédében ismertette Bugár Béla, az MKP egykori és a Most-Híd jelenlegi elnökének üdvözlő levelét, melyben a politikus reményét fejezte ki, hogy a két párt megtalálja az egymáshoz vezető utat és közösen, egymást támogatva dolgozik majd a szlovákiai magyarok boldogulásáért.
Az MKP elnöke reakciójában kifejtette: tetszetősek ezek a szavak, de élet nem igazolja őket. "Kérdem én, miért nem tudunk megegyezni Léván, miért nem tudunk megegyezni Érsekújvárban, miért nem tudunk megegyezni Galántán. Ezek a szavak üresek maradnak, ha pont azt hallom ma az Országos Tanács ülésén, hogy Léván éppen az országos elnök úr az akadálya az egyezségnek, Érsekújvárban és Galántán teljes listát akar állítani a Híd, pedig tudjuk jól, hogy ez a magyarság képviseletének megszűnéséhez is vezethet. Igen, mi is úgy gondoljuk, hogy együtt kell képviselni a szlovákiai magyarságot, és azokon a helyeken, ahol kisebbségben van a magyarság, össze kellene fogni. Mi ennek megfelelően léptünk fel. Lehet leveleket írni, lehet kijelentéseket tenni, de a tettek mutatják meg, hogy a levél tartalma őszinte-e. Tessék igazolni Léván, Galántán és Érsekújvárban, hogy az összefogás őszinte szándék és nem retorikai fogás a választások előtt" - mondta Berényi, hatalmas tapsot aratva.
A pártelnök beszéde további részében arról is beszélt, hogy bár nagyok a különbségek a párton belül az egyes régiók érdekeit és helyzetét illetően, mégis megfér egymás mellett és kiegészíti egymást a szórvány- és tömbmagyarság képviselete. Kiemelte: olyan MKP-t kell építeni, amely továbbra is befogadó, tiszteletben tartja a más véleményt párton belül és párton kívül, amely ellent tud állni az intoleranciának, s többségi nemzet körében időnként megnyilvánuló nacionalizmusnak.
A pártelnök után az MKP legközelebbi hazai partnerszervezete, a Via Nova Ifjúsági Csoport elnöke, Gubík László üdvözölte a kongresszust. Beszédében kiemelte: a magyar egység gondolata követendő idea továbbra is, de a közösség szempontjából nem mindegy, hogy miként, mi által vezérelve jutnak az érintettek közös nevezőre.
"Nem tudom, az egység mikor következik be, de abban biztos vagyok, hogy a versenyben csak akkor állhatunk helyt, ha nem csupán a közösségünk által elvárt és önmagunk elé mérceként állított értékeknek felelünk meg, de megbirkózunk a kor új kihívásaival és változó igényeivel egyaránt. Egy ilyen futam rajtvonalához csak önálló arculattal, friss energiákkal, biztonságot nyújtó szakmai felkészültséggel és hitet adó jövőképpel állhatunk. Ez most a párt elsődleges feladata, és én a Via Nova Ifjúsági Csoport elnökeként határozottan, ugyanakkor kellő alázattal kijelenthetem, hogy mind az arculat megújításában, mind az energiák feltöltésében, úgy a programalkotásban és a jövő megteremtésében számíthatnak politikusaink a felvidéki magyarság szolgálata mellett lándzsát törő fiatalokra" – hangoztatta.
Az MKP ünnepi kongresszusán a Fidesz nevében Rogán Antal frakcióvezető üdvözölte a résztvevőket. Beszédében az MKP-t a Kárpát-medence egyik legbátrabb magyar érdekvédelmi szervezetének nevezte. "Azért merem ezt mondani, mert önök akkor is magyarok maradtak, amikor ezért nem osztottak pozíciót, és azért merem ezt mondani, mert önök akkor is vállalják a magyarságukat, amikor nem jár jutalom érte" - hangoztatta Rogán.
Beszédében a Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett arra is, hogy a küszöbön álló németországi választásokon első ízben részt vehet 400 ezer olyan német állampolgár, aki soha nem élt Németország területén. "Ezt lehetővé tette számukra a lengyel nemzet, amely nem emel kifogást azért, hogy az ott élő németek németként élhessenek és szavazati jogukat akár Németországban is gyakorolhassák. A német nemzet és a lengyel nemzet sok évtizedes, sőt évszázados viszályait tette félre ezzel. Tisztelt hölgyeim és uraim, Európában így járnak el az erős nemzetek" - szögezte le a magyar politikus. "Erről a helyről talán bátran biztathatom szlovák barátainkat, legyenek bátrak. Ne féljenek se a németektől, se a magyaroktól, ne féljenek senkitől. Fogadják el a magyarok kinyújtott jobbját. Attól Szlovákia és a szlovák nemzet nem gyengébb, hanem erősebb lesz" – fűzte hozzá.
Rogán Antal hangsúlyozta: egy nemzet attól erős, ha nem ellenségként, hanem mindig partnerként tekint a saját őshonos kisebbségeire. Leszögezte, pártja és a magyar kormány odafigyel a felvidéki magyar közösségre. "A mi felelősségünk abban áll, hogy az itteni magyar közösséget és annak legitim képviselői által megfogalmazott demokratikus célokat és követeléseket minden lehetséges módon támogassuk. Az MKP az a politikai erő, amely mindig kiállt a felvidéki magyarok ügye mellett. De az MKP nem csak egy politikai erő, hanem az a politikai erő, amely most már 15 éve bizonyított" - hangoztatta arra kérve a párt tagságát, legyen büszke az elért eredményekre. "Az önök eredménye az, hogy Komáromban létrejött a Selye János Egyetem, az önök eredménye az, hogy közösen meg tudtuk nyitni, újraépíteni Párkány és Esztergom között a Mária Valéria hidat, és önöknek, az MKP-nak jelentős szerepe volt abban is, hogy 2004-ben Szlovákia az Európai Unió tagjává válhatott" – hangsúlyozta Rogán.
Harrach Péter, a KDNP országgyűlési frakcióvezetője és Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár beszédében az utóbbi években javuló szlovák-magyar kapcsolatok összefüggésében szükségesnek nevezte a két ország stratégiai szövetségét. "Ahhoz, hogy egy normáknak megfelelő, a hagyományos értékeket követő és a közösségeket megerősítő társadalmat építsünk, ahhoz a közép-európai országok összefogására is szükség van" - hangoztatta Harrach Péter. Németh Zsolt leszögezte: mivel a magyar nemzet jelentős része a szomszédállamokban él, Magyarország - saját jóléte mellett - a szomszédjai gazdasági sikereiben is érdekelt.
Nem hiányzott a Magyar Közösség Pártja szombati ünnepi kongresszusáról Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke sem, akinek pártja szoros kapcsolatot ápol az MKP-val. A politikus rámutatott, hogy a vajdasági magyarok is megtapasztalták azokat a kihívásokat és problémákat, amelyekkel az MKP szembesül.
"Mivelünk megpróbálták már elhitetni azt, hogy mennyire jó a közösségen belüli pártpolitikai pluralizmus. Azt is megpróbálták velünk megértetni, mennyire jó az, hogyha a magyar érdeket többségi pártokban, vagy vegyes-pártokban fogalmazzák meg. Higgyék el, hogy ezek a győzködések zsákutcába vezetnek. Ne higgyenek nekik. Abban higgyenek, hogy magyar közösségi érdeket csak magyar emberek magyarul, egymás között tudnak megfogalmazni" - hangsúlyozta. Pásztor István szerint meg kell próbálni ezt a sajátos, magyar kisebbség által megfogalmazott közösségi érdeket az adott ország többségi nemzetének politikusaival megértetve sikerre juttatni. "Ebben a folyamatban hihetetlenül fontos az anyaország segítsége" - szögezte le. Pásztor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a mai magyar kormány ebben partner, s folyamatosan támogatja a kisebbségben élő magyarok törekvéseit.
Az MKP ünnepi kongresszusán több jobboldali szlovák párt képviseltette magát. Üdvözölte a jelenlevőket Ivan Uhliarik, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és Viliam Novotný, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS) alelnöke is. Ondrej Dostál, a Polgári Konzervatív Párt (OKS) elnöke örömét fejezte ki, hogy a 2009-ben, Dunaszerdahelyen zajlott tiltakozó nagygyűléssel ellentétben most nem ő az egyetlen szlovák szónok a városban. A politikus emlékeztetett: az MKP 15 éve stabil része a szlovák politikai életnek, segített véghezvinni a szükséges reformokat, s mindig korrekt partner volt. Bár a magyar párt jelenleg nem parlamenti erő, Dostál szerint folyamatosan bizonyítja, hogy helye van a szlovákiai politikai életben.
Az OKS elnöke a továbbiakban rámutatott: pártja hosszú ideje jó kapcsolatot igyekszik fenntartani a szlovákiai magyarsággal, amit az is igazol, hogy nemrég az OKS és az MKP közösen tárgyalt a belügyminisztériummal az új választójogi törvény tervezetéről, pár napja pedig bejelenthették, hogy Berényi József lesz a két párt közös megyefőnök-jelöltje Nagyszombat megyében.
Ondrej Dostál fontosnak tartja, hogy az MKP megvédje helyét a politikai életben. Nézete szerint ez nemcsak a magyar párt és választói, hanem a szlovákiai jobboldal szempontjából is fontos. Az MKP és a jobboldal együttműködése nélkül ugyanis nagyon nehezen sikerülhet megváltoztatni a jelenlegi állapotokat – fejtette ki, annak a reményének adva hangot, hogy az MKP 20 éves évfordulóján már parlamenti- és kormánypártként köszöntheti a magyar pártot.
A mintegy 500 küldött jelenlétében lezajlott kongresszuson részt vett Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke és Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) főtitkára is. Az Európai Néppárt elnöke, Wielfried Martens és Joseph Daul néppárti frakcióvezető videóüzenetben köszöntötte a Magyar Közösség Pártját.
Az MKP ünnepi programjának részeként került sor a Helytállásért - Pro Probitate díj átadására, amelyet Pázmány Péternek ítélt oda a magyar párt.
A rendezvényen másokat is kitüntettek. MKP-emlékplakettet vehetett át a magyar közösség érdekében kifejtett tevékenységéért Agárdy Gábor, Vincze Dániel (in memorian), Élesztős Pál, Harna István, Polák Vendel, Székely István, Horváth Irén, Kaprinai Nándor, Molnár Péter, Basternák László (in memorian), Bölcs József, Stubendek László, Klincsek László (in memorian), Morvai István, Száraz József, Balkó Ferenc, Bohák Béla (in memorian), Luky János, Vrábel Károly (in memorian), Bőhm András, Juhász István, Pelle Tibor, Szögedi Anna, Gordon László, Göőz László, Gazsi Imre, Muník István, Petrik Ferenc és Simon László.
frissítve