Veszélyes szúnyogfaj jelent meg Szlovákiában
Szlovákiában is felbukkant az ázsiai tigrisszúnyog.

Ez az egyik legveszélyesebb invazív szúnyogfaj, amely megjelent Európában.
A szúnyogfaj felbukkanását a Szlovák Tudományos Akadémia Biomedicina Központja (BMC SAV) igazolta – tájékoztatta a TASR-t Monika Tináková, az akadémia szóvivője.
– közölte az akadémia.
Az ázsiai tigrisszúnyog a globális kereskedelem miatt terjedt el világszerte, például gumiabroncsokban, vagy a szerencsebambusz növénnyel jutott Európába. Kontinensünkön tavaly a legtöbb esetben a dengue-láz vírusát terjesztette, főleg Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban – közölte a SAV. Az akadémia szerint először 2012-ben bukkant fel Szlovákiában, Kassa (Košice) környékén, de akkor nem tudott megtelepedni.
Tavaly a lakosságtól gyűjtött adatok alapján sikerült beazonosítani Pozsony térségében, majd az akadémia virológiai intézetének molekuláris vizsgálatai is igazolták a jelenlétét.
- mondta Viktória Čabanová, az akadémia szúnyogokra szakosodott tudományos munkatársa.
A tigrisszúnyog áprilistól novemberig aktív, de a többi szúnyogfajjal ellentétben nappal. Csípése az akadémia tájékoztatása szerint eléggé fájdalmas és kellemetlen.
– ismertette a tudományos akadémia.
A szúnyog csak 200-500 méternyi távolságra repül el a kikelése helyétől, viszont az akadémia szerint a mi éghajlatunkon képes átvészelni a telet is.
– mondta Čabanová.