Újabb törvényt módosítana a Magyar Szövetség a gyűlöletbeszéd ellen - VIDEÓKKAL
Csütörtökön a Magyar Szövetség (MSZ) székházában Őry Péter, a párt alelnöke és Nagy Dávid, az MSZ jogi szakértője tartott sajtótájékoztatót, amelyen beszámoltak az aznapi belügyminisztériumi találkozójukról, illetve a párt által kezdeményezett új törvénymódosítási javaslat részleteiről.

A belügyminisztérium a közeljövőben módosítani készül a szabálysértésekről szóló törvényt. Erre reagál a magyar párt azzal a kezdeményezéssel, hogy tegyék lehetővé az utóbbi időben is gyakran tapasztalható, sportpályákon belüli, illetve kívüli magyarellenes vagy más kisebbségeket sértő rigmusok határozottabb és törvényileg jobban konkretizált szankcionálását.
Őry Péter emlékeztetett, az MSZ szinte napra pontosan egy hónapja egy törvénymódosítási javaslatot már kidolgozott és eljuttatott az összes parlamenti pártnak.
Abban a sportrendezvények szervezéséről szóló törvényben elvégzendő módosításokra tettek javaslatot, elsősorban abból kiindulva, hogy a mai napig megszokott kísérőjelensége egy-egy DAC-meccsnek vagy más magyar indentitású csapat mérkőzésének Szlovákiában, hogy az ellenfél szurkolói magyarellenes rigmusokat kántálnak vagy magyarellenes tartalmú molinókat, feliratokat mutatnak be.
A legutóbbi eset a Slovan-DAC meccsen történt, amikor Szlovákiát a szlovákságra korlátozó országként, a magyarokat pedig mongolokként bemutató óriásmolinó jelent meg a Slovan szurkolók szektorában. A magyar párt szeretné, ha törvényi gátat lehetne szabni az ilyen jelenségeknek, hiszen ezek a negatív jelenségek sajnos akár túl is léphetik a verbális inzultusokat és tényleges atrocitásokat is eredményezhetnek.
Ahogy Nagy Dávid a mostani javaslattal kapcsolatban elmondta, míg a sporttörvény csak a pályák és lelátók területére vonatkozik, a szabálysértésekről szóló törvény viszont általános jellegű a hely szempontjából. Ezért is fontos, hogy ebben a törvényben a mostaninál sokkal konkrétabban lehessen meghatározni a nemzeti, faji vagy más kisebbségek kárára elkövetett sértő, gyalázkodó megnyilvánulásokat.
Ahogy a jogász elmondta, a jelenlegi gyakorlat az, hogy ezeket a megnyilvánulásokat kihágásnak minősítik és a járási hivatalok illetékességébe utalják, ahol 40 eurós büntetéssel szankcionálják.
Ez a párt álláspontja szerint sem besorolásában, sem a kiróható büntetések szintjét illetően nem elégséges ahhoz, hogy gátat vessen az ilyen, szisztematikusnak is mondható cselekményeknek.
A szabálysértésekről szóló törvény módosításának az első szakaszában járunk, amikor a belügyi tárca még csak tájékoztatja a közvéleményt a módosítás tervéről.
Ezt követi majd a tárcaközi véleményezés szakasza, amely során a nyilvánosság is eljuttathatja javaslatait a törvénymódosítás kezdeményezőinek, akik belátásuk szerint veszik majd ezt figyelembe. A végső javaslat előbb a kormány, majd onnét a parlament elő kerül, tehát politikai akarat megléte esetén akár az MSZ elképzelése szerinti változásra is sor kerülhet.
Az ezzel kapcsolatos várakozásokat behatárolja, hogy Őry Péter alelnök szerint az egy hónappal ezelőtti megkeresésükre egyetlen címzett, azaz parlamenti párt sem válaszolt. Az alelnök azt is elmondta, javaslataikat szeretnék megismertetni a sportminisztérium nemrégiben kinevezett új vezetésével is, ezért levéllel fordulnak a Rudolf Huliak vezette tárcához.
