Újabb konfliktus: Sulík miniszterei nem támogatták az oltásösztönző utalványt, Matovič nagyon dühös
A keddi kormányülés után több miniszter és államtitkár is rövid sajtótájékoztatót tartott, köztük Igor Matovič pénzügyminiszter, Richard Sulík gazdasági miniszter, Veronika Remišová miniszterelnök-helyettes, Martin Klus külügyi államtitkár és Roman Mikulec, a belügyi tárca vezetője is. A kabinet a várakozásoknak megfelelően megszavazta az utalványokat, de az SaS egyetlen minisztere sem támogatta az elképzelést.

Richard Sulík elsősorban arról beszélt, pártja miniszterei miért nem szavazták meg Igor Matovič 500 eurós oltásösztönző utalványra vonatkozó elképzelését. Bár a gazdasági miniszter korábban úgy nyilatkozott, a terv nem rossz, de szerintük egy kisebb összegű, ám könnyebben felhasználható, mindenkinek járó ösztönzésnek több értelme lenne, Sulík most elvi kifogásokat is emelt az ötlet ellen.
Szerinte az oltás értékét devalváljuk azzal, ha egyfajta árcédulát akasztunk rá.
Sulík azt is kifogásolta, hogy a rendszer visszaélésekre adna lehetőséget.
A miniszter szerint meg kell győzni azokat, akik elutasítják a vakcinát, nem pedig kiskorúsítani az embereket azzal, hogy jutalmat adunk nekik valamiért, amire eleve szükségük van. Sulík azt mondja, eleve fiaskó lesz az egész rendszer, ha bevezetik. Mint mondta, az oltási lottót sem sikerült normálisan megszervezni, ezt sem tudják majd, ráadásul annak a pénznek jobb helye is lehetne. Minden egészségügyi nővér fizetését 500 euróval lehetne megnövelni, ráadásul 7500 új nővért lehetne alkalmazni pluszban - emelt fizetéssel.
Röviden Veronika Remišová is nyilatkozott. Elmondta, a Za ľudí támogatta az utalvány ötletét, ugyanis biztosan benne, hogy azzal sikerülne oltásra ösztönözni az időseket, ami a járvány megállításának egyik kulcsa lehet. A miniszterelnök-helyettes elmondta, a kabinet ülésén az egészségügyi szakemberek jutalmazásáról is szó esett.
Vladimír Lengvarský már szerdán előállhat a konkrét javaslattal.
A határellenőrzés szigorítása kapcsán Roman Mikulec leszögezte,
a határhelyzetet továbbra is az érvényben lévő COVID-szemafor szabályozza, szúrópróbaszerű ellenőrzések vannak és lesznek is, ezeket folyamatosan egyeztetik a szomszédos államok illetékes hatóságaival.
Jelen pillanatban a szakértők álláspontja az, hogy a járványvédekezést a vendéglátóhelyekre, üzletekre, szolgáltatásokra kell összpontosítani - jelentette ki Mikulec, így a határellenőrzés szigorítása egyelőre nem időszerű.
Most az a lényeg, hogy Szlovákia területén tartassuk be a járványvédelmi intézkedéseket.
Újságírói kérdésként felmerült az is, mi lesz a rendőrfőkapitányi poszt sorsa. Mint az ismert, jelenleg a testületet megbízott igazgatóként Hamran István irányítja. Mikulec közölte, a posztra továbbra is ő az elsődleges jelölt, ha a belügyminiszteren múlik, Hamrant hamarosan véglegesíthetik, hiszen elégedett a munkájával.
Az omikron vírusvariáns kapcsán Mikulec leszögezte, Szlovákiának egyetlen rizikós afrikai állammal sincs közvetlen légikapcsolata, de, ha szükséges a határellenőrzés szigorítása, meglépik a megfelelő intézkedéseket. A tárcavezető azt már nem akarta kommentálni, nincs-e túl késő az ilyen lezárásokra, van-e még egyáltalán értelme kitiltani néhány afrikai ország gépeit és utasait Európából.
Martin Klus külügyi államtitkár leszögezte, a napokban egyeztettek a határszigorítás kérdéseiről, mert egyre több olyan nem oltott emberről tudnak, akik külföldről való hazatérés után nem regisztrálnak az e-hranica rendszerbe, ráadásul nem tartják be az ötnapos karantént sem. Azt ugyanakkor az államtitkár is tagadta, hogy napirenden lenne a határellenőrzés szigorítása, ahogy a kötelező állami karantén bevezetésétől sem kell egyelőre tartani.
Klus a szigorítások kapcsán meglepően korrekt kijelentést tett. Közölte, szerinte mielőtt a szigorításokról beszélnünk, először azt kellene elérnünk, hogy a jelenlegi rendelkezéseket betartsák az emberek.
Utolsóként a láthatón törődött, fáradt Igor Matovič lépett a kamerák elé. A volt kormányfő kijelentette, Sulík az egész koncepciót félreérti, ugyanis teljesen alaptalan például abbéli félelme, hogy az EU esetleg nem nézné jó szemmel a szlovák gazdaságba visszaforgatható utalványokat. Matovič szerint bőven van még idejük kidolgozni a részleteket, kijavítani az esetleges hibákat. A módosító javaslatot eleve úgy szövegezték, hogy a kormánynak ilyesmire lehetősége legyen. Az alapok tehát nem változtak, bár a részleteket még esetleg módosíthatják.
Mindazok, akik az év utolsó napjáig betöltik hatvanadik életévüket, megkaphatják az utalványt. Akik már megkapták a harmadik adagot, azoknak az utalvány automatikusan jár, nem maradnak ők sem ki a szórásból.
Matovič kiemelte, az egészségügyi tárcával való egyeztetés során ígéretet kapott, hogy rendelkezésre áll a kellő oltási kapacitás, ha hirtelen megugrana az érdeklődés. Bár némileg vágyvezérelt gondolkodásra vall, a tárcavezető leszögezte, napi 50 ezer adag vakcina beadására is van kapacitásunk! A miniszter azt mondja, ha minden a terv szerint halad, a köztársasági elnök már december közepén aláírhatja a törvénymódosítást, így
legkésőbb márciustól már beválthatóak lesznek az utalványok. Ehhez persze az kell, hogy a javaslatot a parlament is megszavazza.
Matovič tulajdonképpen haszontalannak nevezte Sulík javaslatát, mely szerint az egészségügyi dolgozók fizetését kellene emelni az utalványötletre elkülönítendő 500 millió euróból. Ezzel csak azt érnénk el, állítja, hogy további két-három évig szenvednénk ugyanígy, lezárástól lezárásig. A pénzügyminiszter újra elmondta, be kellett volna zárni az iskolákat, az SaS miniszterei hibáztak, mikor korábban nem támogatták az elképzelést, miattuk kell hosszabb lezárásra számítanunk.
- kommentálta kincstári demagógiával az SaS lépését a miniszter.
Matovič kiemelte, ha sikerül elérni a nyugdíjasok körében a megfelelő átoltottságot, jelentősen enyhíthetünk a járványvédelmi intézkedéseket.