Újabb anyaországi magyar politikus a szlovák médiában - Szijjártó Péter a TA3 hírtelevízió vendége volt
Orbán Viktor magyar kormányfő a konzervatív postoj.sk-nak adott interjúja után most egy újabb prominens anyaországi politikus, Szijjártó Péter volt egy szlovák médium vendége. A magyar külügyminisztert a TA3 hírtelevízió műsorában kérdezték - élőben.

A műsor felvezetőjében rögtön világossá tették, Szijjártó kénytelen lesz a Szlovákiában lassan csontig lerágott témákkal foglalkozni: szlovák-magyar viszony, Matovič budapesti kalandja, a V4-ek, és, kissé meglepő kivételként, egy a szlovák sajtóban keveset tárgyalt téma, Magyarország a felvidéki magyaroknak nyújtott támogatása.
Szijjártó a műsor elején leszögezte, habár a két ország kapcsolatai "még soha nem voltak olyan jók, mint manapság", mindez nem jelenti azt, hogy
nem törekszünk a további javításukra, ahogy azt sem, hogy mind a mai napig ne lennének vitás kérdések.
A kialakult jó kapcsolatokért "rengeteget dolgoztunk", hangsúlyozta a miniszter, aki kiemelte, egész külügyi karrierje során törekedett arra, hogy a szomszédos államokkal jó kapcsolatokat alakítson ki. Függetlenül attól, ki volt a szlovák kormányfő, ez a törekvés támogatásra talált a Duna "északi oldalán" mondta Szijjártó, az együttműködést kölcsönös tiszteletre alapozták.
- mondta el Szijjártó azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt 8-10 évben folyamatos volt az együttműködés. A miniszter a beszélgetés ezen pontján jó memóriájának is tanúbizonyságát adta, elnyerve a műsorvezető hölgy elismerését, csak úgy szórta a korábbi közlekedési, gazdasági, környezetvédelmi és külügyi tárcavezetők nevét.
Szóba került természetesen Matovič legutóbbi látogatása is, a műsorvezető arra volt kíváncsi, mit szól ahhoz Szijjártó, hogy szlovák diplomaták nem voltak jelen a találkozón, arra is rákérdezett, az ilyesmit engedné-e saját minisztériumán belül. Szijjártó rutinosan kitért a szorításból, hangsúlyozta, ő tárgyalópartnerként nem szólhat és nem is akar beleszólni abba, az asztal túloldalán ülő kiket visz magával.
A műsorvezető kérdésére válaszolva Szijjártó Péter elmondta, a tárgyaláson jelen volt egy tolmács, Matovič ugyanis szlovákul beszélt, tehát nem Gyimesi György képviselő fordított nekik, hanem a hivatalos tolmács.
A miniszter elárulta, lévén komáromi születésű, egy kicsit érti is a szlovákot, de tolmácsra mindenképp szüksége volt!
Szijjártó nem győzte hangsúlyozni, a magyar kormány nem tesz különbséget a keleti és nyugati vakcinák között. Az nem lehet ideológiai vagy geopolitikai kérdés. Amire a magyar vagy európai szakemberek azt mondják, jó, azt használni kell! Magyarország kétmillió adag orosz vakcinát rendelt, ez hiánytalanul és pontosan meg is érkezett már Budapestre. Nagyjából kilencszázezer magyar állampolgár kapott Szputnyik-vakcinát.
A műsorvezető a két várható téma után egy némileg meglepő harmadikat is előhúzott a kalapból. Arra volt kíváncsi miért és mennyire támogatja anyagilag a felvidéki magyarságot a budapesti kormány.
Szijjártó elárulta, a Felvidékre összesen eddig 21 milliárd forintot (körülbelül 70 millió euró) adott a magyar kormány beruházásokra. Ennek köszönhetően mintegy 41 milliárd forintnyi (137 millió euró) beruházás jött létre a magyarok által lakott területen.
A műsorvezető a Baross Alapítvány által kezelt pályázati rendszer kapcsán azt is firtatta, hogy a magyarországi támogatásokat csak felvidéki magyarok kapják-e, vagy az itt élő szlovákok is kapnak belőle. Szijjártó leszögezte a források elosztásáról a szlovák jogrend hatálya alá eső szervezet dönt, Magyarország "csak" a támogatást adja.
Ezen a ponton került szóba Orbán Viktor postoj.sk-nak adott interjúja. Az interjú szlovákiai visszhangja kapcsán a külügyminiszter leszögezte, a V4 ma az Európai Unió legerősebb szövetsége, általa olyan dolgokat ért el a négy tagország, amelyet egyénileg nem sikerült volna.
Ma kötelező kvóta szerint osztanák el az illegális bevándorlókat Európában, ha a V4 országai nem tartanak ki egymás mellett, szögezte le Szijjártó, kihangsúlyozva, hogy a pandémia is jóval komolyabb gazdasági károkat okozott volna a szervezet hiányában.
Szijjártó szerint a V4 létjogosultságát és fontosságát az is szemlélteti, hogy a magyar-szlovák kapcsolatok akkor léptek szintet, az együttműködés intenzitása akkor erősödött, amikor Szlovákiában egy szociáldemokrata, Magyarországon pedig egy markánsan jobboldali, konzervatív párt irányított.
Két héttel ezelőtt hivatalosan is javasolta a magyar külügy, hogy mindazok a magyar, illetve szlovák állampolgárok, akik már megkapták a vakcina mindkét adagját, engedjék szabadon utazni a két ország között. Ha konszenzus van arról, hogy a vakcina védettséget jelent, márpedig van, akkor nincs ok arra, hogy ne mozoghassanak szabadon a beoltottak - mondta Szijjártó.