Úgy tűnik, a szlovák hatóság nem akarja kihallgatni a Fegyveres Oszkár meggyilkolására szőtt összeesküvés koronatanúját
A szlovák rendőrség nem hajlandó elárulni, pontosan milyen indokkal állították volna le azt a nyomozást, amely Fegyveres Oszkár, Michal Kováč volt köztársasági elnök fia elrablásában koronatanúként szereplő ex-SIS-ügynök meggyilkolására szőtt összeesküvés miatt indítottak.

A szlovák rendőrség tavaly, bizonyíték hiányában tervezte leállítani a nyomozást, amely még 2017-ben indult azt követően, hogy a Sme napilapban egy másik ex-ügynök, Ľuboš Kosík új részleteket árult el a tervezett merényletről.
Kosík, aki jelenleg Maliban él, miután letöltötte büntetését egy helyi börtönben, részletesen elmesélte, a szlovák titkosszolgálat hogyan tervelte ki az akkor éppen Svájcban tartózkodó Fegyveres meggyilkolását. Szerinte Fegyverest azért akarták eltenni láb alól, mert részleteket árult el Michal Kováčnak fia elrablásáról.
Kosíkot természetesen a szlovák hatóságok is megpróbálták kikérdezni, de sem akkor, sem azóta nem sikerült őt hazahozniuk vagy telefonon, esetleg a neten keresztül kihallgatniuk. Más kérdés, hogy nem is mozgattak meg hozzá elég követ.
A Sme azt írja, a rendőrség azóta sem adott kielégítő választ arra a kérdésre, miért akarták valójában leállítani a nyomozást, csak annyit közöltek, az ügyészség határozata értelmében végül mégis folytatják az ügy felderítését.
Michal Slivka rendőrségi szóvivő a napilap érdeklődésére elmondta,
Maga Fegyveres nem kívánta kommentálni a döntést, annyit mondott, ő úgy tudja, Kosík hiányzó tanúvallomása miatt állították le a nyomozást annak idején. Hogy Kosíkot miért nem hallgatják ki távolsági módszerekkel, ahogy tették például az Emirátusokban tartózkodó Michal Suchoba esetében, nem tudni.
Kosík egyébként arról beszélt az interjúban, a Fegyveres meggyilkolására szőtt terveket Michal Hrbáček hajtotta volna végre, az azóta elhunyt SIS-igazgatóhelyettes, Jaroslav Svěchota megbízásából. A rendőrség egyikük után sem nyomozott, hivatalosan ismeretlen tettes ellen jártak el.
Fegyverest 2018 januárjában kihallgatták ugyan, tavaly májusban a rendőrség, arra hivatkozva, hogy nem tudnak konkrét gyanúsítottakat megnevezni, leállította az eljárást. A Kosík által elmondottakat nem vették figyelembe, pedig 2015-16-ban az akkor éppen Szlovákiában tartózkodó Kosíkot több alkalommal is kihallgatta a rendőrség más ügyekben.
Kosík azt mondta a Sme-nek
Kosík azt mondta, ő úgy tudja, az ügyben Robert Kaliňák felesége, Zuzana is szerepet játszott, részt vett az előkészületekben, pénzt is kapott érte.
A gyilkosságra végül azért nem került sor, mert egy Hrbáčekkel kiutazó nő az egész tervet elárulta a rendőrségnek.
Kosík egyébként többször is jelezte, szeretné, ha kihallgatná őt a rendőrség, azonban nem hajlandó hazatérni Szlovákiába. Félti az életét. Más oka is lehet persze, hiszen váltóhamisítás miatt 14 év börtön és 100 ezer eurós büntetés várna rá.
A szlovák igazságügyi minisztérium szerint folyamatosan próbálkoznak Kosík kiadatásával, de, állítják, mindeddig egyetlen visszajelzést sem kaptak a mali hatóságoktól. Annyit tudni csak, a helyi hatóságok tavaly májusban regisztrálták a szlovák fél kérését, Mali Nigériában található nagykövetségére a szlovák fél szerint három "szóbeli megkeresés" érkezett. A Pozsonyi Kerületi Bíróság illetékes ügyésze, Matej Izakovič azt mondja, nem tudnak róla, hogy a helyi hatóságok kihallgatták volna a két éve szabadult Kosíkot. Izakovič szerint a férfi "távolsági kihallgatásához" is szükség lenne a helyi hatóságok engedélyére.