2025. március 18., 16:52
Frissítve: már. 18. 19:05

Trump és Putyin az ukrajnai békéről tárgyalt – mutatjuk a részleteket

A Fehér Ház tájékoztatása szerint megkezdődött a telefonbeszélgetés Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, körülbelül egy órával ezelőtt – jelentette a Reuters. A mai tárgyalás fő témája az ukrajnai háború befejezése lesz a Fehér Ház előzetes közlése szerint, míg a Kreml úgy fogalmazott, hogy a vezetők az ukrajnai orosz háborúról és a Moszkva-Washington kapcsolatok normalizálásáról tárgyalnak.

Hogyan tovább?
Donald Trump - Vlagyimir Putyin
Fotó: TASR/ma7

Trump arra törekszik, hogy meggyőzze Oroszországot egy 30 napos fegyverszünet elfogadásáról Ukrajnával – írja az AP. Dan Scavino, a Fehér Ház személyzeti vezetőjének helyettese az X hálózaton azt közölte, hogy a telefonbeszélgetés „jól alakul és még tart”.

Az Egyesült Államok múlt héten javasolta a 30 napos fegyverszünetet az Oroszország és Ukrajna közötti harcokban. Kijev elfogadta a javaslatot egy ukrán-amerikai delegáció találkozóján Szaúd-Arábiában, ám az ukrajnai súlyos harcok továbbra is zajlanak. Putyin múlt héten jelezte, hogy egyetért a fegyverszüneti javaslattal, de számos kérdést lát ezzel kapcsolatban.

Egyes sajtóhírek szerint Putyin közölte a tűzszünet feltételeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök azt követeli, hogy az amerikai kollégája, Donald Trump által javasolt tűzszünet idejére függesszenek fel minden fegyverszállítást Ukrajnának – állítják ezt az ügyet ismerő személyek. Miközben Oroszország le akar állítani minden fegyverszállítást Ukrajnának, a minimális cél az, hogy az amerikai segélyek megszűnjenek, írja a lap. A magas rangú európai tisztviselő hozzátette, hogy a háborúpárti Európa rendkívül vonakodik beleegyezni Oroszország azon követelésébe, hogy bármilyen fegyverszünet idején blokkolja a szövetségesei által Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat. 

A Reuters korábban, Trump nyilatkozataira hivatkozva arról írt, hogy az amerikai elnök valószínűleg területi engedményekről tárgyalhat Kijev részéről, valamint a Zaporizzsjai Atomerőmű irányításáról, amely az Oroszország által megszállt Zaporizzsja régióban található Ukrajna délkeleti részén.

Oroszország 2014-ben a nemzetközi jogot megsértve annektálta a Krím-félszigetet, majd 2022-ben négy kelet-ukrajnai területet nyilvánított sajátjának, amelyeket részben megszállt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban hangsúlyozta, hogy országa szuverenitásáról nem lehet tárgyalni, és Oroszországnak fel kell adnia az általa elfoglalt területeket.
A körülbelül két és fél órás telefonbeszélgetés már véget ért, azonban több információt egyelőre nem lehet tudni. 

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon egyeztetett az ukrajnai háború lezárásáról, és megállapodtak egy 30 napos fegyverszünetben, amelynek értelmében Oroszország és Ukrajna nem támadja egymás energia-infrastruktúráját

– közölte a Kreml és a Fehér Ház. Putyin utasítást adott az orosz hadseregnek a javaslat végrehajtására.

A Fehér Ház szerint a vezetők a tartós béke szükségességéről tárgyaltak, hangsúlyozva, hogy a konfliktusra fordított erőforrásokat a népek javára kellene fordítani. A béke felé vezető folyamat részeként azonnali technikai tárgyalások kezdődnek a Közel-Keleten a Fekete-tengeri tengeri fegyverszünetről és a teljes békéről.

A két vezető emellett az USA és Oroszország kapcsolatainak javításáról, a Közel-Kelet stabilitásáról és Irán fegyverkezésének megakadályozásáról is egyeztetett, kiemelve a gazdasági és geopolitikai előnyöket, amelyeket a béke hozhat.

Oroszország és Ukrajna abban is megállapodott, hogy mindkét fél 175 hadifoglyot enged el és ad át a másik félnek. 

A Kreml szerint a két vezető „részletes és őszinte eszmecserét” folytatott Ukrajnáról.

A telefonbeszélgetés során Putyin kijelentette, hogy a konfliktus megoldásának „átfogónak, fenntarthatónak és hosszú távúnak” kell lennie, figyelembe véve Oroszország saját biztonsági érdekeit és a háború kiváltó okait.

A Kreml közlése szerint Putyin „jelentős szempontokat” vetett fel az ilyen fegyverszünet ellenőrzésével kapcsolatban, valamint azzal, hogy megakadályozzák Ukrajnát abban, hogy a tűzszünetet további katonák mozgósítására és újrafegyverzésre használja fel.

Kiemelték, hogy a konfliktus eszkalálódásának megakadályozása és annak politikai-diplomáciai úton történő megoldása felé való elmozdulás kulcsfeltétele a Kijevnek nyújtott külföldi katonai segítség és hírszerzési információk teljes megszüntetése kell hogy legyen”

– mondta a Kreml.

Oroszország így valóban a külföldi katonai segély megszüntetését kéri Ukrajnának.

Forrás: hnonline.sk/Magyar Nemzet/Reuters

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.