Szigorúbb előírások a játszótereken
Január elsejétől a gyermekjátszóterek működtetőinek számolniuk kell azzal, hogy a TÜV SÜD Slovakia (vizsgáló, ellenőrző, tanúsító, felügyeleti és szakértői tevékenységet végző cég) ellenőrei a játszóterek 95 százalékát tervezik ellenőrizni (eddig évente 30 százalékukat vizsgálták), elsősorban a gyerekek biztonsága szempontjából.

Az ellenőrzés során megnézik, hogy az egyes játszóelemeknek vannak-e hiányosságaik és milyen jellegűek ezek - például nem túl alacsony a játszóvárban vagy toronyban a kiesést megakadályozó korlát, megfelelő szögben van-e a csúszda, a különböző mászókák mennyire biztonságosak, nem veszélyesek-e az egyes nyílások, ahová esetleg beszorulhat a gyerek keze, ujja, nem szennyezett-e a homokozó, illetve az előírásoknak megfelelő-e a játszóelemek alatti burkolat stb.
A játszóterek biztonságára vonatkozó törvény alapján az előírások megszegéséért akár többezer eurós büntetést is kiszabhatnak az ellenőrök a működtetőknek – településeknek, iskoláknak, óvodáknak, bölcsődéknek stb.
Viszont hiányolható az előírásból a játszóterek bekerítésének kötelezettsége. Ez elsősorban a városi (falusi) játszóterekre vonatkozhatna, amelyek nem mindig vannak biztonságos helyen, a közúti forgalomtól elzárva, lekerítve az adott településen. Az iskolák, óvodák, bölcsődék játszóterei zárt térben vannak, ott nem fenyeget az a veszély, hogy a kisgyerek játék közben netán kifut az útra. Magyarországon csak felnőtt felügyelettel látogathatók ezek a kerítéssel elzárt játszóterek, az ajtók nyitása, zárása csak felnőttsegédlettel történhet, gyerekek számára nem elérhető a nyílászáró. A bekerítés például a kóbor kutyáktól is megóvja a játszótéri homokozókat.
Örömteli, hogy sok településen saját forrásból vagy különböző pályázati pénzekből egyre inkább elszaporodnak a szép, látványos és biztonságosnak tűnő gyermekjátszóterek. Viszont illik odafigyelni a régi vaskonstrukciós elemek lebontására, az alattuk lévő beton- vagy aszfaltburkolat eltávolítására is. A jövőben nem jelent majd kifogást, hogy oda úgysem járnak már a gyerekek, mert van másik, szebb.
Újdonság továbbá, hogy az üzemeltetőnek nevet is kell adnia a játszótereknek, még ha ott csak minimális számú játszáslehetőség van, egyetlen egy csúszda esetleg egy mászóka.
Kíváncsian várjuk a játszóterek fenntartóinak ötletes játszótéri elnevezéseit. Mivel a kislátogatók többsége még nem igen olvas, jobb lenne ezt különböző játékos képekkel, elemekkel, figurákkal megoldani, és akkor a kétnyelvűség betartása sem okozhat különösebb gondot.