2025. március 29., 10:48
Frissítve: már. 29. 16:37

Száj- és körömfájás – cáfolta az agrárminiszter, hogy feloldanák a szigorú intézkedéséeket

Richard Takáč földművelési miniszter szombaton közösségi oldalán cáfolta azokat a korábbi információkat, amelyek szerint feloldanák a száj- és körömfájás előfordulása által sújtott tenyészetekre vonatkozó szigorú intézkedéseket.

tehén, boci
Fotó: Pexels
A rendkívüli intézkedések érvényben maradnak

Richard Takáč földművelési miniszter közösségi oldalán egy posztban tudatta, hogy a rendkívül szigorú járványügyi előírások továbbra is érvényben vannak.

„A gócpontoktól 3 kilométeres körzetre vonatkozó szigorú előírások nem enyhülnek. Ahogy azt a főállatorvos elrendelte, továbbra is érvényben vannak. A száj- és körömfájás megállítása miatt kulcsfontosságú, hogy azt minden érintett betartsa" – írta a miniszter.

Hozzátette azt is, az éterben ellenzéki és koalíciós politikusoktól hamis információk jelentek meg.

„Legyenek, kérem, felelősségteljesek. A helyzet komoly, nem becsülhetjük alá és nem kérdőjelezhetjük meg a szakemberek intézkedéseit" – olvasható a bejegyzésben.

A Magyar Szövettség korábbi, szombat délelőtt közzétett közleménye szerint bíznak abban, hogy "minden eredmény negatív lesz, és ezek alapján, az országos főállatorvos módosítja a jelenleg hatályos járványügyi rendeleteket, s így remélhetőleg a hétfőre összehívott rendkívüli kormányülésen hivatalos döntés születik a járvány kezelésének további módjáról".

Az adott körülmények között ez a szigorú karantén bevezetését jelenthetné a farmok teljes lezárásával, az állatok folyamatos ellenőrzésével, a lakosság mozgásának korlátozásával.

Ezeket ellenőrizhető intézkedéseknek tartjuk, ezek bevezetését és a rendszeres mintavétel biztosítását ezért még az Európai Bizottság pozsonyi tárgyalását megelőzően kértük a kormányfőtől. Bízunk abban, hogy mindez most meg is valósulhat. Addig is mindenkit arra kérünk, hogy minden óvintézkedést tartson be. Legyünk fegyelmezettek, óvatosak és tájékozódjunk hiteles forrásból!" - áll a Magyar Szövetség közleményében.

Korábban írtuk:

A Magyar Szövetség elnökségi tagja, Nagy József portálunknak azt mondta: a hatóságok szerencsére meghátráltak a sok vitát és az érintett gazdák elkeseredését kiváltó ügyben és visszavonták a rendelkezést.

A ma7.sk-nak az érintett gazdák Kislúcson megerősítették: a hatóságok már megkezdték a helyi állatállomány tesztelését.

A rendelkezés visszavonása a Csiliznyárad, Medve, Kislúcs és Nagylúcs települések érintett állatállományára vonatkozhat.

Egy a szigorú intézkedéseket feloldó hatósági döntés a gyakorlatban azoknak az érveknek az elismerését is jelentené, amelyeket a kényszervágások ellen tiltakozó Magyar Szövetség is hangoztatott, miszerint a teljes állatállományokra vonatkozó kényszervágásokat hasonló esetekben az Európai Unió is csak lehetőségként, nem pedig kizárólagos megoldásként kezeli.

Az ügyben portálunk megkereste Kulacs Lászlót, Medve polgármesterét is, aki annyit erősített meg, hogy a faluban található szarvasmarhatelepen elkezdődött az állatok likvidálása, ahogy azt tegnap előre jelezték. Azt mondta: arról, hogy a magánembereknél élő párosujjú patások „kegyelmet kapnak" hivatalos információval nem rendelkezik, ám az állatállomány tesztelésének megkezdése azt sejteti, hogy a hatóságok véleményt változtathattak a kényszervágások ügyében.

Nagylúcsra közben megérkeztek a hatóság képviselői, hogy mintákat vegyenek az érintett állattartóknál. Az ellenőrzés célja az állategészségügyi helyzet felmérése és az esetleges fertőzések kiszűrése. A hatósági jelenlét azonban feszültséget váltott ki a helyi gazdák körében, akik aggodalmukat fejezték ki a teszteléssel kapcsolatban. Legfőbb félelmük az, hogy az elvégzett vizsgálatok esetleges álpozitív eredményei súlyos következményekkel járhatnak számukra.

A mintavételt végző szakértőt, Csicsai Gábort a gazdák számos kérdéssel keresték meg, hogy tisztázzák a vizsgálati eljárás pontos menetét, az eredmények megbízhatóságát és a következményeket. A szakértő megértő hozzáállásával igyekezett megnyugtatni az érintetteket, és olyan alternatív megoldást javasolt, amely lehetőséget adott a gazdáknak arra, hogy maguk vegyék le a mintákat és küldjék azokat akkreditált laboratóriumokba további vizsgálatok céljából.

A szakember ugyanakkor felhívta a gazdák figyelmét arra, hogy ha a laboratóriumi vizsgálatok pozitív eredményt hoznak, az ezzel járó költségeket teljes egészében nekik kell viselniük.

A helyzet továbbra is feszültséggel teli, mivel a gazdák egy része bizonytalan a hatósági vizsgálatok kimenetelét illetően. A következő napokban várhatóan további egyeztetésekre és döntésekre kerül sor annak érdekében, hogy minden érintett fél számára megnyugtató megoldás szülessen.

 

A lentebbi videót a Harc az állatainkért Csallóközben nevű nyilvános Facebook csoport tette közzé.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.