Sok dolguk volt tavaly a légimentőknek
A tavalyi év során az Air-Transport Europe légimentő-szolgálat helikopterei és repülőgépei összesen 2822 alkalommal szálltak fel, hogy sérülteknek vagy betegeknek segítséget nyújtsanak. Leggyakrabban közlekedési-, erdei- és magashegyi baleseteknél volt szükség a segítségükre.

A mentőszolgálat pilótái összesen több mint 2810 órát töltöttek a levegőben. Az Air-Transport Europe (ATE) hét légi központtal rendelkezik Szlovákiában, ahol a tavalyi év során munkatársaik 2147 szorult helyzetben levő személynek nyújtottak segítséget. Ez 2018-hoz képest 11 százalékos növekedést jelent – közölte Zuzana Hopjaková, a légimentők szóvivője. Hozzátette, az ATE Szlovákián kívül Csehországban is tevékenykedik, 2017 óta az Olomouci kerületben dolgoznak, s 2021 elejétől a Morva-Sziléziai kerületben is üzemel majd egy bázisuk.
A 2019-es évben Szlovákiában a leginkább leterhelt bázisuk a besztercebányai volt, innen 352 alkalommal szállt fel a mentőhelikopter. Nem sokkal lemaradva követi a kassai, ahonnan 349-szer indultak bevetésre, illetve a nyitrai és a zsolnai, mindkét helyről egyaránt 331-szer indultak segítséget nyújtani.
Tavaly összesen 862 alkalommal fordult elő, hogy a légimentők más mentőegységek segítsége nélkül mentették a rászorulókat, leggyakrabban közlekedési baleseteknél, illetve az erdőkben és a hegyekben történt baleseteknél volt szükség ilyen típusú mentésre. „Főleg a veszélyes, a földi egységek számára nehezen megközelíthető helyeken jelent hatalmas időbeli előnyt a légi mentés. 2019-ben operátoraink 182 alkalommal bocsátották le a helikopterből kollégáikat, orvosokat csörlő segítségével közvetlenül a sérültekhez, hogy azonnal evakuálhassák és kórházba szállíthassák őket” – fejtette ki a szóvivő.
Emellett a helikopterek szükség esetén kórházak között is szállítják a pácienseket, az elmúlt évben összesen 1355 személyt vittek a regionális kórházakból a jobban felszerelt, szakosodott egészségügyi intézményekbe. Erre legtöbbször szívinfarktus, illetve agyi érkatasztrófa esetén volt szükség.
A mentőszolgálat orvosi eszközökkel felszerelt sugárhajtású repülőgépe leggyakrabban gyermekeket szállított, legtöbbször májátültetésre, illetve a műtétet követő rendszeres ellenőrző vizsgálatok elvégzésére a németországi Essenbe – tájékoztatott Hopjaková hozzátéve, a sugárhajtású repülőgépük tavaly 70 pácienst szállított.