Rés a pajzson?
Benne volt a levegőben Zuzana Dolinková egészségügyi miniszter távozásának a lehetősége, így csak némi politikai gyúelegyre volt szükség ahhoz, hogy ez be is következzen. Ha most még a Peter Pellegrini államfővé választása óta vibráló, házelnöki helyért folytatott küzdelmet is elbukja a Hlas, az a párt végzetes meggyengüléséhez vezethet. Robert Fico pedig már csak egy kávét kér.

A hazai belpolitikai történések szempontjából meglehetősen bágyadtan induló múlt pénteki délelőttbe robbant be Zuzana Dolinková egészségügyi tárcavezető lemondása.
A miniszter leváltására két sikertelen kísérlet is történt, májusban, illetve szeptemberben, míg végül maga döntött a távozás mellett.
Nem is kapkodtak érte a koalíciós pártok Robert Fico negyedik kormányának megalakulásakor. Az SNS még soha nem adott egészségügyi minisztert, a Smer pedig már többet is elfogyasztott.
Ha az önálló szlovák államiság három évtizedes kontextusában szemléljük: ritka volt az a kormány, amelyben a regnáló egészségügyi miniszter "végigbírta" a választási ciklust. Ha Ódor Lajos hivatalnokkormányát, és Iveta Radičová hivatali idejét ki nem töltő kabinetjét nem számítjuk, emlékeinkben Mikuláš Dzurinda második kormányáig kell visszalapoznunk, hogy négy évig hivatalban levő egészségügyi minisztert találjunk.
Őt Rudolf Zajacnak hívták, talán még emlékeznek rá, jelige húsz korona. Még Robert Fico második, 2012 és 2016 közötti, egyszínű kormányában is két egészségügyi miniszter fordult meg, pedig ott nem kellett koalíciós partnerekkel vesződni.
Az ágazatra nehezedő, komplex, négy év alatt megoldhatatlan problémák össztömege miatt az egészségügyi miniszter fogyóeszköz, tekintsük ezt egyfajta szakpolitikai posztulátumnak: aki a Limbova utcára jár dolgozni, nem biztos, hogy érdemes kiraknia a családi képeket az irodája falára.
Dolinkován, az első, májusi leváltási kísérlet idején egyebek mellett a Rázsochy egyetemi kórház építésével kapcsolatos átláthatatlan és érthetetlen döntések miatt is el akarták verni a port. Ez a Progresívne Slovensko, a KDH és a Slovenko mozgalom részéről, ahogy korábban is írtuk ezeken a hasábokon, nem volt a legkorrektebb lépés, hiszen a Rázsochy kórházra a pályázatot a normalizáció idején, 1969-ben írták ki. A projektdokumentációt 1982-ben hagyták jóvá. Az építkezés 1987-ben kezdődött meg. Azóta Szlovákiának annyi egészségügyi minisztere volt, hogy Dunát lehetne velük rekeszteni, a Rázsochy kórház kérdését mégsem tudták megoldani…
Dolinková lemondását azzal indokolta, hogy nem érez kellő politikai támogatást céljai megvalósításához és az egészségügyi ellátás javításához, szerinte a kormányfő nem foglalkozott kellően az egészségüggyel.
A teljes kormánykoalíció által támogatott konszolidációs csomag intézkedéseit az egészségügy számára elfogadhatatlannak nevezte. „Ilyen konszolidációs csomag mellett nem tudok kezeskedni azért, hogy jó irányba halad az egészségügy. Abba az irányba, amit a kormányprogramban kijelöltünk" – mondta. Úgy vélte, a konszolidációnak az egészségügyet egyáltalán nem lenne szabad érintenie. Mindezt nem csak saját pártjában hangoztatta. „Elmondtam Ladislav Kamenický pénzügyminiszternek is, hogy ha hozzányúlnak az egészségügyhöz, veszélybe kerülhet az ellátás" – tette hozzá.
A Hlas és az SNS közötti feszültségre okot adhatott, hogy a nemzetieknek is jutott egy darab egészségügy. Peter Kotlár személyében a koronavírus-világjárvány kormányzati kezelésének kivizsgálására kormánybiztost adhattak, ez az „alternatív" háttérrel az SNS listájáról érkezők egyik kampányötlete volt.
Dolinková a kormánybiztost dezinformációk terjesztése miatt bírálta, sajnálatosnak nevezve, hogy „kijelentéseit kormányszinten támogatják”.
Mint mondta, ő maga eleinte azt gondolta, közösen fogják feltárni a járványkezelés idején elkövetett visszásságokat, „de nem ez történt. Áltudományos tényekkel nem lehet harcolni.”
11 hónap alatt ebben az ágazatban csodát tenni nem lehet. Önnön tevékenységét értékelve elmondta: „Igyekeztem javítani a helyzeten, kis lépésekkel dolgozni az ágazat helyzetének javításán."
Az ellenzék folyamatosan lajstromozta Dolinková bűneit, melyek közül az öt legkritikusabb a trencséni kórház kaotikus működése, az Általános Egészségbiztosító helyzete, a helyreállítási terv csődje, a rossz betegellátás és a pályázatok késése. Amiatt is bírálták, hogy a konszolidáció keretében 260 millió eurót akarnak elvonni az egészségügyből. Tomáš Szalay, az SaS képviselője meg is jegyezte, az újonnan keletkezett sportminisztérium fenntartása éppen ennyibe kerül éves szinten.
Ezt a kijelentését azzal is kiegészítette: „ki kell mondani, az egészségügyben tűnik el a legtöbb pénz." (Danko mindig is kicsit posztmodern módon, az értelmezés számos lehetőségét megnyitva fogalmazott. Hogy ez szándékos-e, vagy nem tud másként, arról mindenkinek meg lehet az egyéni véleménye. Ámde eme kijelentés alapján azt is gondolhatjuk: a kormányzatban máshol is tűnik el pénz, csak nem annyi.) „Politikai nyomást fejtünk ki Dolinková távozása érdekében, és várom, hogyan oldja meg a helyzetet Matúš Šutaj Eštok, a Hlas-SD elnöke" – mondta Danko. Hát nem szép dolog egy koalíciós partner miniszteréről ilyeneket mondani a vasárnapi ebéd mellé egy tévéműsorban, de egy Ján Čarnogurský volt szlovák miniszterelnöknek tulajdonított mondás szerint a kormány nem baráti társaság. Ha pedig az SNS csatlakozott volna Dolinková leváltásához a parlamentben, az akár a koalíció végét is jelenthette volna. Mindezt úgy, hogy a küszöbön álló, az élet számos területét érintő konszolidációs csomag első lépésében a tranzakciós adót már be is sorolták a parlament legutóbbi ülésének programjára. Az, hogy a három koalíciós párt vezetője sajtótájékoztatón állt ki, és a kamerák kereszttüzében kölcsönösen bizonygatták egymásnak és a választóknak, hogy megvan a törvény elfogadásához szükséges 79 szavazat, a 2024-es „politikai újbeszél" nyelvén azt jelenti: Robert Fico négy képviselőn függő, óvatos kormánytöbbségének háza táján nincs minden rendben.
A két kisebb koalíciós partner viszonyát a házelnöki szék teszi feszülté. Amíg e kettő egymással viaskodik, Robert Ficónak csak egy kávét kell kérnie, a „nagy előd", és egykori koalíciós partnere, Vladimír Mečiar szavait forgatva elméjében, aki dicstelen kormányzása egy vicces pillanatában azt találta mondani, a politikai élet szereplőit három csoportba osztjuk: ellenség, esküdt ellenség, koalíciós partner. Ugyanakkor Danko sem emberkedhet kedvére: saját háza táján sem uralkodik laboratóriumi rend. Mivel parlamentbe jutását elsősorban a listájára felvett idegenlégiósokkal biztosította, azok is érzik a helyzetben levő lehetőséget. A Lucia Plaváková progresszív képviselőt vállalhatatlan kifejezéssel illető Rudolf Huliak például azzal állt elő, hogy parlamenten kívüli pártja, a Národná koalícia nevével egészítsék ki az SNS parlamenti frakciójának a nevét.
Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke sincs könnyű helyzetben. A belügyminisztérium élén nehéz sikereket felmutatnia. Részben szimbolikus okokból: három évtized alatt ő az egyetlen belügyminiszter, akinek hivatali ideje alatt merényletet követtek el a kormányfő ellen, ez már önmagában elegendő ok lehetne a lemondásra; részben pedig a megaminisztérium mindennapi működésébe éppen begyűrűző problémák okán. Az elbaltázott büntetőtörvénykönyv-módosítás kis értékű elkövetést liberalizáló része a rendőri állomány vészes fogyásával jár együtt. S míg a szervezett és a fehérgalléros bűnözés vetületeit az átlagember nem szükségképpen érzékeli, a kis értékű elkövetések szabálysértéssé minősítése, és a gyakorta vagyontalan elkövetőkre esetlegesen kiszabandó pénzbírság behajthatatlansága minden károsult igazságérzetét sérti, hozzájárulva a rossz hangulat terjedéséhez a társadalomban.
Peter Pellegrini köztársasági elnök kinevezte Kamil Šaškót (Hlas-SD) egészségügyi miniszterré.
Šaško a gazdasági minisztérium államtitkára volt, a kormány szerdán (október 9.) váltotta le erről a pozícióról.
eter Pellegrini köztársasági elnök örül, hogy az egészségügyi tárca új miniszterrel folytathatja a munkát. Hangsúlyozta, hogy még egy hét sem telt el Zuzana Dolinková korábbi miniszter lemondásának bejelentése óta.
– szögezte le Šaško.
A fő célja, hogy legyen, aki gondoskodik a páciensekről, és az egészségügy az emberek szolgálja, ne üzlet legyen a kiválasztottak számára. „Ez az az alapfilozófia, amihez tartani fogom magam. Színvonalas és mindenki számára elérhető egészségügyi ellátás” – mondta, azzal, hogy a megelőzésre is nagy hangsúlyt akar fektetni.
Tervei között szerepel, hogy alaposan ellenőrzi a pénzek mozgását az ágazatban. „Be akarom tömni az összes lyukat, ahol gyakran elfolynak a pénzek” – mondta, hozzátéve, villog a piros lámpa az egészségügyi biztosítóknál, és közösen az Egészségügyi Felügyeleti Hivatallal (ÚDZS) megvizsgálják, hogyan gazdálkodnak az emberek pénzével a biztosítók.
Azt is leszögezte, a tudományos ismeretek, adatok és a modern gyógyítási elvek alapján fogja meghozni a döntéseit, és elismert szakértőkkel kívánja körbevenni magát.
– hangsúlyozta a miniszter.
Egyúttal azt is leszögezte, az első pillanattól kezdve a megkezdett projektek befejezésén fog dolgozni, és köszönetet mondott a Hlas-SD-nek, hogy a párt egyhangúan támogatta miniszteri jelölését. Ugyanúgy köszönetet mondott a bizalomért Robert Fico (Smer-SD) kormányfőnek is.
Matúš Šutaj Eštok, a Hlas-SD elnöke bízik benne, hogy az új miniszter folytatja a megkezdett projekteket és megoldást talál az egészségügyi dolgozók helyzetének javítására és a jobb betegellátásra. Kiemelte, hogy tapasztalt menedzserről és szakértőről van szó.
Megjelent a MAGYAR7 41. számában.