Petőfi körtefája Szepsiben – KÉPEKKEL
Elültették Szepsiben, a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont udvarán Petőfi körtefáját, amely annak a székelykeresztúri körtefának a génállományát őrzi, amely alatt a hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó estéjét töltötte.

A hagyomány úgy tartja, hogy a segesvári csata előestéjén, 1849. július 30-án Petőfi Sándor a székelykeresztúri Gyárfás-kúria kertjében, egy terebélyes körtefa alatt töltötte utolsó estéjét, és innen indult a csatába. A körtefát megőrizték, gondozták, amíg lehetett. Annak a bizonyos estének Kányádi Sándor az 1950-es években írt versében is emléket állított:
Az öreg körtefa az 1960-as években kipusztult, de korábban a városi főkertész oltóvesszőt vett róla, így sikerült megmenteni az eredeti génállományt, s a fa leszaporított oltványai ma is élnek. A Petőfi-emlékév, a költő születésének bicentenáriuma alkalmából a Magyar Kultúrá-ért Alapítvány felhívást tett közzé, hogy állítsanak emléket a költő természethez fűződő viszonyának azzal, hogy az idén szerte a Kárpát-medencében elültetik Petőfi körtefáját.
Dobos Zoltán és Zachariaš István segítségével közvetlenül Székelykeresztúrról érkezett az oltvány Szepsibe, amelyet Budapesten Erdő Péter bíboros ünnepélyesen megáldott. Ilyen előzményeket követően ültették el a körtefát Szepsiben, az iskolaközpont udvarán.
Az ünnepségen Nagy István, a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója úgy fogalmazott, az elsők között szeretnének jó példával járni minden magyar előtt, azt üzenve Szepsiből, hogy összetartozunk, bárhol is éljünk a világon, és Petőfi 200 év elteltével is fontos számunkra. Hazaszeretete, hite és embersége mindannyiunk számára követendő példa.
– fogalmazott Nagy István, az iskolaközpont igazgatója.
Az iskola diákjainak ünnepi műsorát követően Gábor Bertalan esperesplébános Isten áldását kérte a facsemetére és mindazokra, akik az iskolaközpontban tevékenykednek. Mint mondta, együtt, egymással és egymásért kell tevékenykednünk, hisz népünknek, szülőföldünknek, egyházunknak itt és most ránk van szüksége.
– fogalmazott.
Az ünnepséget követően Nagy István lapunknak kifejtette, sok ember energiája és lelkesedése benne van abban, hogy ez a fácska Szepsibe kerülhetett. Bízik abban, hogy a körtefa az elkövetkező kétszáz évre meghatározza majd az itt élők lelkületét, úgy, ahogy Petőfi üzenete kétszáz év elteltével is megőrizte fontosságát a magyarság számára.
– mondta Nagy István igazgató.
Kányádi Sándor:
Haldoklik az öreg tanú
Haldoklik az öreg tanú,
Petőfi vén körtefája.
Azt beszélik, ő látta volt
verset írni utoljára.
Alatta ült, onnan indult
éjfélkor a csatatérre…
Be rég is volt az a csata!
Van annak már jó száz éve.
Több is már, mint jó száz éve.
S a körtefa ma is áll még.
De mögötte, körülötte
olyan kicsi lett az árnyék.
Úgy összement s gyümölcsöt is
ritkán, ha vét nehány ága.
Híréhez hű méltósággal
készülődik a halálra.
Hogy nem is pusztult el eddig?
Társai már rég kidőltek –
kemény idők jártak, de ő
ellenállott az időnek!
Várt, mert tudta, ki alóla
indult el, annak győzni kell.
S visszatér majd egyszer ide
egy hatalmas hadsereggel.
(Nagygalambfalva, 1954)
Megjelent a MAGYAR7 13. számában.
