2020. március 5., 18:14

Pellegrini hétvégére már védőmaszkokat ígért

Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő szerint hétvégén már raktáron lesznek a védőmaszkok, amelyekkel az orvosok védekezhetnek az új koronavírus ellen. Erről a kormány csütörtöki ülése előtt tájékoztatott.

Fotó: TASR

„A kormány felkérte az Állami Anyagi Tartalékok Igazgatóságát, hogy a közbeszerzési törvénnyel összhangban adjanak ki rendkívüli határozatot” – mondta Pellegrini. Hozzátette: információi szerint már megkezdődtek a tárgyalások, és készült egy piackutatás is, hogy megtalálják a legjobb árat a védőmaszkokra.

Ne keltsünk pánikot, nem kell ötmillió embernek védőmaszkban szaladgálnia országszerte”

 – fogalmazott a miniszterelnök.

Megjegyezte, hogy a privát rendelőknek előre kellett volna gondolkodniuk, és időben megrendelni a védőmaszkokat.

Az államnak elsősorban az állami intézetekről kell gondoskodnia, de ha lesz elég védőmaszk, a magán orvosoknak is juttatunk belőle”

– mondta Pellegrini, aki korábban egyezséget kötött Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is. Eszerint ha Szlovákiának sürgősen szüksége lesz védőmaszkokra, Magyarország segíteni fog.

Pellegrini csütörtökön találkozott a Szlovák Orvosi Kamara képviselőivel. Az ezt követő sajtótájékoztatón kijelentette: intenzívebb felvilágosító kampányra van szükség, hogy azok a páciensek, akik a koronavírus-fertőzés tüneteit mutatják, vagy a betegség által sújtott területekről tértek haza, ne keressék fel személyesen az orvosi rendelőt, hanem telefonon értekezzenek a háziorvosukkal. Így megakadályozható, hogy másokat is megfertőzzenek a rendelőben. A kormányfő egyben felszólított mindenkit, hogy fontolja meg, részt vesz-e tömegrendezvényeken.

Az egészségügyi minisztérium kiadott egy új határozatot, melynek értelmében nem kell kórházba mennie annak a páciensnek, akinél fennáll ugyan a koronavírus-fertőzés gyanúja, de nincsenek komoly egészségügyi problémái. Ehelyett házhoz megy hozzá egy mentőautó. A személyzet mintát vesz az illetőtől, amelyet aztán laboratóriumi vizsgálatnak vetnek alá. A páciens mindaddig otthon marad, amíg nem kezd el romlani az állapota, és nem igényel kórházi kezelést, vagy amíg be nem igazolódik, hogy a teszt eredménye negatív. Belátható időn belül Pozsonyon kívül már a kassai és a besztercebányai regionális közegészségügyi hivatalban is elvégezhetők lesznek a tesztek.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.