Óriási hibával kezdődött a méregdrága népszámlálás
Ahogy azt olvasóink is jelezték portálunknak, a február 15-én kezdődött népszámlálás során az egyszer már kitöltött online adatlapot az elküldés után még bármennyiszer újra ki lehetett tölteni, és elküldeni a számítógépes rendszerbe.

Ez természetesen azonnal bizalmatlanságot szült az állítólag többször kipróbált számítógépes rendszerrel kapcsolatban. Így nem csodálkozhatunk, ha főleg a rossz történelmi tapasztalatokkal rendelkező szlovákiai nemzetiségi közösségek – köztük a mi magyar közösségünk is – azonnal fenntartásokat fogalmaztak meg a Szlovák Statisztikai Hivatal irányította népszámlálással kapcsolatban.
Haladéktalanul felvettük a kapcsolatot a Statisztikai Hivatallal, ahonnét csak telefonos sürgetés után tudtunk választ kapni a kedd reggeli órákban.
Jasmina Stauder, a népszámlálás sajtófőnöke kérdésünkre elismerte, hogy
a számítógépes rendszer hétfőn, illetve kedd hajnalig lehetővé tette, hogy bármennyi kérdőív kitöltésre kerüljön ugyanazon azonosító adat alapján, azaz egy ember kénye-kedve szerint akár nyolc-tíz kérdőívet is beküldhetett.
Stauder azonnal hozzátette, hogy ez a hiba egyrészt nem befolyásolta a népszámlálás menetét, illetve azt, hogy a hibát kedd reggel 6 órától már eltávolították a rendszerből. Hozzátette, hogy két beküldési lehetőség megmaradt továbbra is, a lakhellyel nem rendelkező személyek esetében lehet ezt felhasználni.
Kérdésünkre, hogy a kétszeres kitöltés lehetősége nem kelt-e bizalmatlanságot a számolási rendszerrel kapcsolatban, a szóvivő azt válaszolta, hogy
meg kell adni a lehetőséget azoknak az embereknek is, akik nem rendelkeznek állandó lakhellyel és helyettük az önkormányzat, ha már egyszer ki is töltötte az adatokat;
ha személyes akaratuk úgy kívánja, ők maguk is kitölthessék azt, megadva azokra a kérdésekre is a válaszokat, amelyeket az önkormányzat nem tudhatott (vallás és nemzetiség).
Hozzátette, ahhoz képest, hogy már olyasmivel is találkozott, hogy a népszámlálás során mikrocsipeket juttatnak az emberekbe, a hétfői többes kitöltés okozta hibát nem tartja jelentősnek. Ezen elcsodálkoztunk, s megkérdeztük, hogyan lehetséges, hogy a több milliós ráfordítással elkészült és (állítólag) többször kipróbált rendszert mindjárt az első napon javítani kellett? Jasmina Stauder szóvivő elismerte, hogy
a rendszer nem működött korrektül, szerinte ez az állandó lakhelyek változásával magyarázható.