Nem mindenki tapsol Krajniak szülői bónuszának
Milan Krajniak munkaügyi miniszter nyugdíjrendszert módosító javaslatai nem mindenkinél arattak osztatlan sikert. A legtöbb bírálat az ún. szülői bónuszt érinti, amelynek értelmében a dolgozó gyerekek bizonyos feltételekkel a járulékaik egy részével javíthatnák idős szüleik nyugdíját.

A főkritikusok élén ott van mindjárt maga a kormányfő, Eduard Heger, aki szerint az államháztartás jelenlegi helyzete mellett a javaslat megvalósíthatatlan.
– nyilatkozta a kormányfő a témával kapcsolatban a TASR hírügynökségnek. Marián Viskupič, az SaS parlamenti pénzügyi bizottságának elnöke szerint a szülői bónusz jelentős rést ütne az államháztartáson, évente mintegy félmilliárd euróval szegényítené meg azt.
Pedig a szülői bónusz a munkaügyi miniszter számára meghatározó eleme a nyugdíjreformnak.
A család körül forgó konzervatív szemléletet jelképezi ugyanis, miszerint a család egy apa, egy anya és a gyerekek, amelyben a szülők nem válnak el, a gyerekek pedig hajlandók társfinanszírozni szüleik nyugdíját, akkor is, ha éppen semmilyen kapcsolatuk sincs velük.
Persze, nem ez a javaslat legnagyobb problémája, hanem annak hatása a szűkös államháztartásra, írja a denníkn.sk portál, amely szerint a hiányzó évi 500 milliót nehezen tudná az állam pótolni, Krajniak is csak 150 milliót tudott eddig előteremteni a legjobban keresőkre vonatkozó járulékplafon eltörlésével. Ám a miniszter úgy tesz, mintha a maradék hiány nem lenne probléma, hiszen előfordult már a múltban is, hogy a kormány jóváhagyott hasonló költségvetési hatással járó törvényt. Az Igor Matovič által vezetett pénzügyi tárca azonban ellenzi a javaslatot, véleményük szerint ugyanis a nyugdíjrendszernek a változtatások után igazságosnak és hosszabb távon fenntarthatónak kell lennie.
A pravda.sk szerint nyilvánvaló, hogy
Krajniak és konzervatív tanácsadója, Vladimír Palko célja ösztönözni a nőket arra, hogy több gyereket szüljenek, közvetve tulajdonképpen azt üzenik neki: Minél több gyereket szültök, annál magasabb lesz a nyugdíjatok.
Csakhogy a szülői bónusz több jogos kérdést is felvet. Mert mi legyen azokkal, akiknek nincs vagy nem lehetett gyerekük? Mi legyen azokkal, akiknek hosszú éveken át külföldön dolgoznak a gyerekeik, és nem akarnak itthon járulékokat fizetni? A szülői bónusz tehát diszkriminatív lesz, és két kategóriára osztja a nyugdíjasokat. Bár Krajniak azt állítja, lehet kezelni ezt a helyzetet, ez nehezen hihető.
Egy olyan rendszer, amelynél sok a feltétel vagy a kivétel már eleve lehetőséget ad a spekulációkra.
A következő kérdés, ki fizeti meg ezt a költséges ötletet. Ha valaki számára nem volt a legelején teljesen egyértelmű, mit is akar a tárcája élén ez az ember, most megvilágosodott: olyan politikusként szeretne bekerülni a történelembe, aki teljesíti az össze konzervatív álmát – a születési arány növelését. Csakhogy ennek nem ez a módja.
A családtámogató politika összetett téma, és nem elég csupán pár tíz eurót nyomni a leendő anyuka kezébe, vagy nagyobb nyugdíjat ígérni több gyerek esetén.
Jól fizető állások kellenek a gyermekvállalási kedv növeléséhez, elegendő óvoda, és ne utolsósorban rugalmas munkahelyek a kisgyerekek nők számára, véli a pravda.sk.