2025. március 29., 10:03

Mire figyeljünk az adóbevallásnál?

Ahogy közeledik az év harmadik hónapjának vége, egyre inkább előtérbe kerül az adóbevallás kérdése. Minden évben magánszemélyek és vállalkozások ezrei szembesülnek ezzel a kötelezettséggel, és sokan keresik a legjobb módját annak, hogy zökkenőmentesen és határidőre teljesítsék ezt a feladatot.

 

adóbevallás - illusztráció - számítógép - jegyzetfüzet - toll
Fotó: unsplash

Az adóbevallás benyújtása nem csupán jogi kötelesség, hanem lehetőség is arra, hogy a szabályozások által nyújtott lehetőségek érvényesítésével optimalizáljuk pénzügyeinket. Éppen ezért érdemes időben tájékozódni, és minden változást megismerni, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket vagy a késedelmes benyújtásból fakadó bírságokat.

A szlovák adórendszer összességében versenyképes, de még mindig számos kihívással néz szembe. A konszolidációs intézkedések ugyanis éppen az adópolitikát formálták át, amelyek hatásaival azonban csak a jövő évi adóbevallások idején kell számolniuk az adózóknak. A hazai adórendszer egyik legnagyobb problémája egyébként is a kiszámíthatatlanság és a magas járulékterhek, amelyek az elemzők egy része szerint fékezik a gazdasági növekedést. Hosszabb távon stabilabb és átláthatóbb adópolitikára lenne szükség ahhoz, hogy az ország vonzóbbá váljon a befektetők és az innovatív vállalkozások számára.

Az adóbevallásra visszatérve a 2024-es évre vonatkozó bevallási kötelezettség minden olyan magánszemélyre és vállalkozásra kiterjed, amely elérte a minimális adóköteles jövedelem határát. Ez azt jelenti, hogy ha a bevétele meghaladja az adómentes minimum összegének 50 százalékát – idén ez 2823,24 euró –, adóbevallást kell készítenie. 

Ez a kötelezettség vonatkozik a munkavállalókra, az egyéni vállalkozókra, a cégekre, valamint azokra is, akik külföldről származó jövedelemmel rendelkeznek, vagy ingatlan bérbeadásából, illetve értékesítéséből szereztek bevételt 2024-ben. Az adózási szabályok szinte minden évben változnak, ezért érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a pénzügyi igazgatóság által kiadott tájékoztatókat és útmutatókat, nem szabad egy-egy internetes forrásra hagyatkozni.

 

Adózási időszak

A magánszemélyek adózási időszaka mindig a naptári év, azaz a január 1-jétől december 31-ig tartó időszak. Ezért ha egy magánszemély adóbevallást nyújt be, azt mindig az előző teljes naptári évre vonatkozóan teszi meg.

A jogi személyek esetében az adózási időszak lehet naptári év vagy üzleti év, attól függően, hogy milyen számviteli időszakot alkalmaznak. Az üzleti év egy folyamatosan egymást követő 12 hónapos időszak, amely nem feltétlenül egyezik meg a naptári évvel, és mindig a hónap első napján kezdődik (például július 1-jétől június 30-ig tartó időszak).

Az egyik legfontosabb dátum, amelyet érdemes észben tartanunk, az 2025. március 31., ugyanis ez az alapértelmezett határidő az adóbevallások benyújtására. Idén tehát a dátum az ünnepek vagy hétvége miatt nem tolódik. Amennyiben úgy látjuk, hogy nem tudjuk határidőre teljesíteni a szükséges adminisztratív feladatokat, lehetőség van három hónapos hosszabbítást kérni, amely így június 30-ig ad haladékot.

Ha külföldről származó jövedelemmel is rendelkezünk, akkor ez az időtartam akár hat hónapra is növelhető, így az új határidő szeptember 30-ra módosul. A hosszabbítás igénylését legkésőbb március 31-ig be kell jelenteni az adóhivatalnak. Ennek nincs plusz költsége, tehát annak is érdemes tolnia az adóbevallást, akinek most nem lenne forrása az adó befizetésre, vagy arra számít, a járulékai a 2024-es év alapján magasabbak lesznek, mint eddig, mert így akár három hónapnyi plusz kiadást is megtakaríthat, hiszen a bevételeiből kiszámított új járulékot csak később kezdi majd fizetni.

Az adóbevallás benyújtásának három fő módja van, amelyek közül a leginkább kényelmes és gyors megoldás az elektronikus úton történő beküldés az adóhatóság hivatalos portálján keresztül. Ez különösen ajánlott, sőt, bizonyos esetekben kötelező az egyéni vállalkozók, a cégek és az áfa-fizetésre kötelezett adózók számára. A klasszikus megoldás a személyes ügyintézés az adóhivatal ügyfélszolgálatán, vagy a postai úton történő beküldés, amelyet érdemes ajánlott küldeményként feladni.

 

Nyomtatványok

Az egyes adózói csoportok eltérő nyomtatványokat kötelesek benyújtani. A magánszemélyek számára az A típusú adóbevallás azoknak készült, akik kizárólag munkaviszonyból származó jövedelemmel rendelkeznek, míg a B típusú bevallás azokat érinti, akik egyéni vállalkozói tevékenységből, ingatlan bérbeadásából vagy egyéb önálló gazdasági tevékenységből származó bevétellel rendelkeznek.

Az adóbevallás benyújtása nemcsak kötelezettséget, hanem lehetőséget is jelent arra, hogy a törvény által biztosított adókedvezményeket kihasználva optimalizáljuk adófizetési kötelezettségünket. Ezek közé tartozik például az adómentes jövedelemhatár, amely jelentős kedvezményt biztosít, valamint a gyermekek után járó adókedvezmény, a nyugdíj-megtakarítások, az életbiztosítások utáni adókedvezmények és a vállalkozási költségek levonása. Érdemes minden rendelkezésre álló lehetőséget alaposan átvizsgálni, hogy csökkentsük az adófizetési terheket.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy mely jövedelmek nem tartoznak az adó hatálya alá, vagy amelyek adómentességet élveznek. Ezt követően fontos figyelmet fordítani a költségek érvényesítésére (különösen egyéni vállalkozók és más önálló tevékenységet végző személyek esetében), az adómentes részek alkalmazására, a korábbi időszakokból származó adóveszteség levonására, a kutatás-fejlesztési költségek szuperlevonására, amelyek csökkentik az adóalapot, valamint a gyermekek után járó adóbónuszok és a jelzáloghitel kamatainak levonására, amelyek közvetlenül csökkentik a jövedelemadót.

 

Határidők

Az adófizetés határideje egybeesik az adóbevallás benyújtásának határidejével, amikor tehát beadjuk a dokumentumot, meg kell fizetnünk az adót is. Ha hosszabbítást kértünk, akkor az adófizetési kötelezettség határideje is automatikusan ennek megfelelően tolódik. A befizetés banki átutalással, postai csekken vagy személyesen az adóhivatal pénztárában is megoldható. Fontos figyelmet fordítani a pontos utalási adatokra, mert a bankszámlaszám mellett az egyedi azonosító is kulcsfontosságú.

Amennyiben az adóbevallás benyújtása vagy az adófizetés nem történik meg határidőre, az adóhivatal büntetést szabhat ki, amely akár 30 eurótól 16 000 euróig terjedhet, az elmaradás nagyságától függően, sőt késedelmi kamatokat is felszámíthatnak, tehát különösen fontos tartani a határidőket. Amennyiben valamilyen hibát veszünk észre a beadás után, azt is kommunikálni kell a hivatal felé, mert így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket.

Az idei adózás még egyszerűbbnek ígérkezik, de amint leadtuk az adóbevallásokat, az egyéni vállalkozókat és a nagyobb vállalatokat is új, a tranzakciós adó terheli majd, ami újabb kiadásokat jelent. Az adóterhek növekedése pedig szinte biztosan drágulást hoz, mert abban is biztosak lehetünk, hogy a kisebb vagy nagyobb vállalkozók a tranzakciós adót nem a bevételeik kárára fizetik majd.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/11. számában.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.