2025. március 18., 13:53

Miért ne rontsuk el, ami jól működik?!

Ezekkel a szavakkal jellemezte Orosz Örs, a Magyar Szövetség szakpolitikusa azt az elképzelést, amely szerint a kulturális minisztérium széttrancsírozná a Szlovák Nemzeti Múzeum intézményeként több mint egy évtizede eredményesen működő Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumát. A kiszivárgott hírek szerint egy nagyobb átalakítási koncepció részét képezi a magyar múzeum lefokozása, de az elképzelésről sem a kulturális tárca, sem annak jobbkezeként fellépő Szlovák Nemzeti Múzeum nem ad érdemi információt.

Brämer-kúria
Fotó: explorecarpathia.eu

Miután az elmúlt időszakban végignézhettük, ahogy a Lukáš Machala és Martina Šimkovičová nevével fémjelzett szlovák kulturális tárca kísérletet tesz a Kisebbségek Kultúráját Támogató Alap, ismertebb nevén a KultMinor megszűntetésére, majd a szlovák nyelvtörvény egyértelműen a magyar közösség ellen irányuló szigorítására, legújabban pedig a krasznahorkai vár felújításának az ellehetetlenítésére, ismét helyzet van!

Így kezdte a március első felében tartott sajtótájékoztatóját Orosz Örs, akinek a nevéhez már régóta nemcsak a Gombaszögi tábor, vagy a Sajó szennyezésének a felderítése kapcsolódik, hanem több köztéri műemlék és történelmi épület felújításának mentorálása is, így szakmabeliként is kifejezhette jogos felháborodását afelett, hogy a minisztérium lefokozná a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumát, s ami nem kevésbé fontos, leválasztaná a múzeumról két ingatlanát, az alsósztregovai Madách-kastélyt, illetve a szklabonyai Mikszáth-emlékházat, s beolvasztaná  egy nagy konglomerátumba, a Szlovákia Várak és Kastélyok nevű képződménybe. Mint mondta Orosz, erre az összevonásra nem lát semmi okot, főleg, hogy a magyarok múzeuma folyamatos növekedést mutat a látogatók számát és a jegybevételeket illetően is. 

Kétezer alkalmazott, 300 ingatlan

Vajon mi áll a változtatás szándékának a hátterében? Miért kell megbontani azt, ami évek óta jól működik – tettük fel magunkban a kérdést, és igyekeztünk minél több információt ezzel kapcsolatosan megszerezni.

Ezek közül az első helyre kívánkozik, hogy mintegy fél éve, 2024 októberében a Martina Šimkovičová vezette kulturális tárca a pozsonyi kormány elé terjesztette egy javaslatot, amelyben a tárca alkalmas ingatlan hiányában lemondana a szlovákok kivándorlásának emléket állító múzeumról, helyette a már megszavazott pénzből létrehoznák a Szlovák Megújhodás Múzeumát. A miniszterasszony által benyújtott javaslat biztosítja a kormányt, hogy a kivándorlás témája az új múzeum koncepciójában is helyet kapna. A kormány elé terjesztett anyag viszont nem beszél arról, hogy az új Megújhodási Múzeum létrehozásával teljesen felforgatnák az eddigi intézményi struktúrát is, ám erről eddig semmilyen hivatalos információ nem érkezett.

Az átalakításról szóló, nem hivatalos helyről érkező információk egyik forrása az a Marcel Čas, aki tavaly még a minisztérium analitikai intézetének volt a vezérigazgatója, egészen az intézet augusztusi megszüntetéséig, illetve a Szabad Múzeumi Platform, amely a közösségi hálón közzétett információik szerint a változás mintegy háromszáz ingatlant, kétezer alkalmazottat és fél milliárd euró értékű gyűjteményi tárgyat érintene.

Sok egyéb mellett olyan változásokat is említenek, amely szerint már nem a Szlovák Nemzeti Múzeum intézményeként működnének a kisebbségi múzeumok, hanem az újonnan létrejövő a Szlovák Köztársaság Állami Múzeumai nevű képződmény venné át valamennyit, jelenlegi státusuk megváltozna és csak az új intézmény részlegeként működnének.

Marcel Čas, a hnonline.sk portálnak meg is fogalmazta, hogy ha egy múzeum alacsonyabb hivatali besorolást kap, egyben azt is jelenti, hogy elveszíti döntéshozatali kompetenciáit. Személyi, pénzügyi és szakmai kérdésekben a feljebbvalóké az utolsó szó joga. Marcel Čas gyanúja szerint csak egy fedőműveletről van szó, amelynek a leple alatt projekteket lehet leállítani és alkalmazottakat elbocsátani.

lista
Orosz Örs bemutatta a készülő listát rajta a sztregovai kastéllyal
Fotó:  Orosz Örs archívuma
Titkolózás, kósza hírek

Mindezek után nagy meglepetésünkre szolgált, amikor tárcsáztuk Jozef Bednárnak, a Szlovák Nemzeti Múzeum kommunikációs vezérigazgató-helyettesének a számát, s egyik intézményük, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma előtt álló változásokról kérdeztük. A kommunikációs vezető határozottan kijelentette, hogy ő semmilyen változásokról nem tud. Amikor visszakérdeztünk, hogy tényleg nem tud semmiről, úgy módosította a választ, hogy forduljunk a kulturális minisztériumhoz, neki csak kósza információ vannak és hozzátette, hogy a Szlovák Nemzeti Múzeum nincs az előkészítők között, ha egyáltalán készül is valami.

Így tehát a kulturális minisztériumhoz fordultunk, ahol napokig még csak annyit sem sikerült válaszként kapnunk, mint amennyit az előbb idézett nemzeti múzeumi vezető mondott. Egy idő után feladtuk a várakozást, és hogy a szóvivő telefonhívásunkra sem reagál, így aztán Mário Maruška kulturális államtitkár irodája tanácsára a múzeumok, galériák és könyvtárak minisztériumi igazgatóságának a vezetőjéhez fordultunk, akitől csak szűkszavú tájékoztatást kaptunk.

Azt, hogy a nemzeti múzeum specializált egységei (ide tartoznak a kisebbségek kultúráját bemutató múzeumok is) eddig sem voltak önálló jogalanyisággal rendelkező intézmények és ezen a téren nem is lesz változás. Azt is megtudtuk az igazgatónőtől, hogy több információja nincs, illetve, hogy igazgatóságuk nem is volt sem részese, sem kezdeményezője egy átszervezésnek. Így aztán abban maradtunk, hogy lehet, hogy egy „állítólagos” átszervezésről van szó?

Ha lesz valami, szólnak

Ez a feltéves oszlani kezdett, hiszen pár órával ezután a napok óta várt kulturális minisztériumi szóvivői válasz is megérkezett, amely azon kívül, hogy szintén tudatta, a nemzetiségi múzeumok nem önálló jogi személyek, még két sokat sejtető mondatot is tartalmazott. Ezek szerint az esetleges átszervezés a specializált múzeumok belső ügyrendjét optimalizálná és semmilyen befolyással nem lenne a tevékenységükre. Ezek a lépések elsősorban a költségek optimalizálásában és a múzeumok szakmai munkájának minőségi javulásában mutatkoznak meg. Zárómondatként hozzátették, hogy majd a nyilvánosságot is tájékoztatják, ha a változások érintenék a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának a pozícióját.

Mindenesetre az ügy furcsa, főleg a titkolózás miatt, ami soha nem jó, ha egy átalakítási koncepció van műsoron.

Lapzártánk után, március 18-án Pozsonyban üléseznek a Szlovák Nemzeti Múzeum és a kötelékébe tartozó többi múzeum igazgatói. Sokan azok közül, akik eddig semmilyen információval sem rendelkeztek, ettől az üléstől várják, hogy talán konkrétumokat is megtudnak és bemutatják nekik a nagy tervet. Ha így lesz, portálunkon tájékoztatjuk erről olvasóinkat.

Az írás a Magyar7 2025/11. számában is olvasható.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.