Miért ér kevesebbet a csallóközi magyar? Őry Péter és Balódi László vitája az önkormányzatiságról
A választási kampány eddig nem bővelkedett szakmai vitákban, ezúttal azonban egy, a közösségünk számára kiemelten fontos kérdésben nyílt mód az érvek ütköztetésére.

A Pátria Rádió szombat délelőtti műsorának vendége volt Őry Péter (MKP), Csallóközcsütörtök, illetve Balódi László (Most-Híd), Nemeshódos polgármestere.
Balódi szerint a Híd által kezdeményezett törvénymódosítás, amely növelte a természetes személyek adómentes alapját (a természetes személyek jövedéki adóját osztja vissza az állam az önkormányzatoknak) nem jelentett komoly érvágást az önkormányzatoknak, de érzékelhető segítséget jelentett a polgároknak. A módosítás révén évente 90 euróval marad több az emberek zsebében – hangsúlyozta a Most-Híd parlamenti képviselője, aki szerint
jó menedzsmenttel elkerülhetők a helyi adóemelések.
Csallóközcsütörtök polgármestere szerint
az önkormányzatokat érintő probléma rendszerszintű,
hiszen a bevételek lassabban nőttek, mint a kiadások, abból adódóan, hogy bár állami jogkörök kerültek az önkormányzatokhoz, de a fiskális decentralizáció tulajdonképpen máig nem valósult meg. Őry Péter hangsúlyozta, az országos döntéshozók nem értik az önkormányzatok helyzetét, de úgy tűnik, hogy nem is érdekli őket.
Mivel egyféle adónemhez kötik az önkormányzatok támogatását, a források kiesése nehezen kompenzálható,
ráadásul az állam számos általa megoldatlan problémát helyez át az önkormányzatok szintjére, tovább növelve azok kiadásait. Őry szerint a jövőben az összes állami adóbevétel meghatározott százalékához kellene kötni a települési önkormányzatok bevételeit.
A jelenlegi elosztási rendszer különbséget tesz a települések között aszerint is, hogy milyen tengerszint feletti magasságban fekszik, illetve mekkora a népesége.
Ezek hátrányosan érintik a magyarlakta régiók településeit, például Csallóközcsütörtök, de Hódos is évente mintegy 50 ezer euróval kap kevesebbet – hangsúlyozta Őry.
Balódi szerint országos összefüggéseket is figyelembe kell venni. Őry arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzatiság többszintű: a települési önkormányzatok mellett létezik a kerületek szintje is. Utóbbi, vagyis a megyerendszer nem tükrözi vissza a természetes régiókat, ez sok esetben igaz a szlovákok által lakott országrészekre is.
A magyarlakta térségek sajátos kérdéseinek megoldatlansága abból fakad, hogy Szlovákiában nem léteznek kisebbségi önkormányzatok,
mint ahogy kisebbségi oktatás sem – emelte ki Őry.
Balódi László a Híd programjára utalva távlati terveket fogalmazott meg,
mint amilyen az erős önkormányzatok megvalósítása, több forrás bevonása, illetve a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatása.
Őry a már felsorolt problémákhoz rendelt megoldási javaslatokat.
Szerinte a közigazgatási rendszernek vissza kellene térnie a természetes régiókhoz, illetve ki kellene alakítani a kisebbségi önkormányzatok rendszerét.