Megihlet a hűség nyelve? Alkoss egy esszét a Csemadok pályázatára!
November közepén emlékezik meg a világ magyarsága a magyar nyelv napjáról, illetve a magyar szórvány napjáról. Ez alkalmakból a Csemadok Országos Elnöksége esszéíró pályázatot hirdet.

A Csemadok Országos Elnöksége 2023-ban is meghirdeti pályázatát az általános iskolák felső tagozata (I. kategória), a középiskolások (II. kategória) és a felnőtt nemzedék (III. kategória) számára.
Az esszék tárgya az anyanyelvhez és szülőföldhöz való ragaszkodás, a nemzeti identitás kérdésköre, illetve a kisebbségi sors vállalása.
A Csemadok esszéíró pályázatának tavalyi fődíjasa, Bukovszky Borbála a Magyar Kultúra Napja országos rendezvényen, Galántán olvashatta fel pályamunkáját, amelyben azzal foglalkozott, milyen mélységes omlást él meg lelkileg olyan magyar gyermek, akit szlovák iskolába íratnak.
A tavalyi pályázatra mintegy 60 alkotás érkezett be. Mindegyik alapján elmondhatjuk, hogy az íróik elkötelezettek nemzeti közösségünk és anyanyelvünk sorsa iránt,
tájékoztatta portálunkat a tavalyi értékeléssel kapcsolatban Kiss Beáta, a Csemadok Országos Elnökségének tagja, a szórványprogram vezetője. Az idei pályázati kiírásról is tőle szereztünk tudomást.
A témákat bármelyik életkorba tartozó alkotó választhatja, de az értékelésre kategóriánként kerül sor. Az alkotások terjedelme minimum 2- maximum 5 A4-es oldal (12-es betűnagyság, 1,5 sorköz).
Az esszéket az alkotó nevének, a kategóriájának és elérhetőségeinek feltüntetésével kérik a következő elektronikus címre továbbítsák PDF formátumban: [email protected]
Beküldési határidő: 2023. december 31.
1. A hűség nyelve…..
2. „Én halálig kérdezem kíváncsian, mennyit érek én, hogy itt születtem, s élek Európa kellős közepén?“ (Gyurcsó István)
3. „Oh jól vigyázz, mert anyád nyelvét bízták rád a századok
S azt meg kell védened. Hallgass reám. Egy láthatatlan lángolás
Teremté meg e nagy világot s benned az lobog. Mert néked is van lángod:
Szent e nyelv! S több kincsed nincs neked!“ ( Füst Milán)
4. Nem elég magyar anyanyelvűnek születnünk, tanulnunk kell magyarul a sírig. (Nagy László)
5. Anyanyelvem,
te édes-keserű,
szépen zengő
arany hegedű,
anyánk ajkán
drága ének:
köszönet
mindenért néked! (Török Elemér)
6. Nem egyedül a nyelv teszi a nemzetet! Az érdekek közössége; a történelem közössége, a jogok és kötelességek közössége, s főleg az intézmények közössége az, mi összefűzi a népséget. (Kossuth Lajos)