Még hónapokig velünk maradhat az influenzajárvány
Javában tombol az influenzajárvány. A hosszabb lappangási idő és az elhúzódó tünetek sokaknak különösen megterhelők. Szakértők szerint az influenza ellen a legjobb védekezés a megelőzés – de nem késő még az oltás sem.

A szakértők szerint az egyik fő ok az, hogy az elmúlt évek járványügyi intézkedései miatt sok ember szervezete nem találkozott az influenzavírussal, így kevésbé ellenálló a fertőzéssel szemben. A Covid–19 időszaka alatt a maszkviselés, a távolságtartás és a korlátozások miatt az influenza háttérbe szorult, így most, hogy a vírus újra szabadon terjed, sokkal több embert betegít meg. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek, mivel az elmúlt években kevésbé voltak kitéve az influenzavírusnak, így szervezetük még nem tudott természetes védettséget.
A gyermekek jelentős része feltehetően még nem találkozott ezzel a vírussal, ezért fordul elő a körükben a legtöbb megbetegedés, illetve ők jelennek meg leggyakrabban az orvosnál, ugyanakkor a súlyos, szövődménnyel járó megbetegedés veszélyének az idősek (60 éven felüliek) és a krónikus betegek vannak kitéve.
Tekintettel arra, hogy a tavalyi kisebb járvány is március végéig kitartott, így még akár másfél, két hónap is előttünk állhat, így még most is be lehet adatni az influenza elleni védőoltást. A védőoltás után 10–14 nap alatt kialakul a védettség, ezért az oltás után különösen ajánlott kerülni a zsúfolt, közösségi helyeket, minimalizálni a fertőződés lehetőségét, mivel az oltás nem nyújt azonnali védelmet.