Mečiarnak Dzurinda, Dzurindának Fico volt az ellenfele, Ficonak egy sincs
A vezető szlovák politikusoknak a múltban mindig volt egy markáns ellenfelük, aki harcolt ellenük, majd idővel felváltotta őket. Ezt Juraj Hrabko publicista mondta a Tablet TV-ben.
„Ahogy Vladimír Mečiarnak Mikuláš Dzurinda, Dzurindának Robert Fico volt a kihívója, most Ficonak nincs ilyen ellenfele. Legalábbis én a politikai színpadon jelenleg ilyen kihívót nem látok” – jegyezte meg.

Az elemző a választási kampánnyal kapcsolatban kifejtette, hogy hiányzik a politika szereplőinek a választások utáni fejlődésről alkotott világos elképzelése. „Nem emlékszem még olyan választásokra, amelyek előtt olyan gyakran emlegették volna az előrehozott választások lehetőségét vagy a hivatalnok kormányt” – állapította meg.
A Szlovák Nemzeti Párt óriásplakátjain azokra a konkrét intézkedésekre emlékeztetett, amelyeket sikerült keresztülvinnie, a minimálbérek emelésétől, bizonyos adónemek csökkentésén át az üdülési utalványokkal bezárólag. Most az a jelszava, hogy nem ígéri a változásokat, hanem tesz értük. Az Andrej Danko pártelnök és Alena Zsuzsová közötti sms-váltás nyilvánosságra kerülése annak ellenére ártott a pártnak, hogy nem volt politikai tartalma. Ezért keresnek a nemzetiek új témákat, amilyen az Isztambuli szerződés.
A két magyar érdekeltségű párttal kapcsolatban Hrabko kifejtette, hogy a Most-Híd és az MKP együtt esélyes lehetett volna a parlamentbe jutásra, de az MKP elnöksége – szerinte – végül kihátrált a megállapodásból. A két pártnak külön jóval kisebb esélye lesz.
Az OĽaNO kampányáról szólva Hrabko leszögezte, hogy nagyon dinamikus, és a választók pozitívan reagáltak Igor Matovič Cannes-i látogatására is a volt pénzügyminiszter, Počiatek villájánál. Nem gondolja, hogy ellenfelei előhúznának valamilyen kompromittáló beszélgetést közte és Marián Kočner között, a pártvezér az ilyesmit könnyen ki tudja védeni.
A Kotleba vezette ĽSNS támogatottsága erős és gond nélkül bekerülnek a hírekbe, mivel az ellenük tüntetőkről szóló beszámolók nekik csinálnak reklámot. Hrabko szerint a felmérésekhez viszonyítva nagyobb szavazataránnyal juthatnak be a törvényhozásba.
Az SaS elsősorban az erős gazdasági programjára és a megoldásokra építi a kampányát – jegyezte meg Hrabko. Egy koalíciós kormányban ugyanakkor nem lenne képes valamennyi elképzelését megvalósítani. Az emberek többsége persze nem olvassa a pártprogramokat, de a párt vezetője Richard Sulík a választások előtti vitaműsorokban hatásosan tud ezzel érvelni.
A KDH-val kapcsolatban kifejtette, hogy energikus és újszerű hozzállásával sok választó rokonszenvét megszerezheti, de az idősebb választókat ez a hang taszítja. Az elemző azt sem tartja szerencsés lépésnek, hogy Alojz Hlina aláírta a KDH, a PS-Együtt, az Emberekért és az SaS közötti „megnemtámadási szerződést”.