Kövér László: A magyar szabadság íze soha nem felejthető – VIDEÓKKAL
A március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából állami kitüntetéseket adtak át ma Komáromban. Az esemény szónoka Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt.

A komáromi Tiszti Pavilonban megtartott megemlékezést Magyarország nagykövetsége szervezte.
Az egybegyűlteket Balogh Csaba nagykövet köszöntötte. Amíg ilyen szép számban össze tudunk gyűlni, addig nagy baj nem lehet – mondta a nagykövet.
Az ünnepség szónoka Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt. A házelnök felidézte, a forradalom idején
Kövér László emlékeztetett: "A Felvidék különösen fontos és jelentős helye az emlékezésnek, hiszen itt volt a kezdet és a vég. A szó szűk értelmében vett magyar forradalom Pesten tört ki, 1848. március 15-én, ám a politikai és pénzügyi szabadságharc már március 3-án megkezdődött a Pozsonyi Országgyűlésen. A katonai szabadságharc pedig éppen itt, a komáromi erődben ért véget."
Kövér emlékeztetett, az Európai Unió jelenlegi vezetése mindent az európai emberek érdekei ellen tesz.
– tette hozzá.
Az ünnepség keretében magyar állami kitüntetéseket is átadtak. Idén Kónya Péter, Eperjesi Egyetem rektora, Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség szervezeti alelnöke; Iván László, Szepsi volt alpolgármestere, volt parlamenti és megyei képviselő, és Pelle Tibor, a Rimaszombati Katolikus Kör alapítója vehetett át állami elismerést.
Kónya Péter, az Eperjesi Egyetem rektora A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át. Kónya Péter lokálpatrióta, iskoláit Eperjesen végezte, itt is szerzett diplomát 1990-ben. Professzorrá 2003-ban avatták, Prágában. Számos külföldi egyetem vendégoktatója, tagja több tudományos társaságnak.
Több mint félszáz tudományos monográfia szerzője vagy társszerzője. 2007-től rektorhelyettes, 2015-től rektorként vezeti az Eperjesi Egyetemet. Nagymértékben hozzájárult az Eperjesi Egyetem rendkívül gyors fejlődéséhez.
Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség korábbi elnöke, jelenlegi szervezeti alelnöke kivételes életutat járt be, melyben a cserkészet és a közösségi élet iránti elkötelezettség mindig nagy szerepet játszott. Villamosmérnöki diplomáját a Szlovák Műszaki Egyetemen szerezte, legfőbb hivatása azonban a cserkészet szolgálata volt. Nevéhez fűződik számos képzési program, tábor és egyéb esemény szervezése.
Iván László Nagyszelmencen, a "kettézárt faluban" született, és töltötte gyermekéveit. Egész életében a szlovákiai magyar közösség szolgálatát tartotta elsődleges feladatának. Tanulmányait mezőgazdasági gépészmérnökként kezdte Prágában, majd pedagógia képesítést szerzett Nyitrán. 1992 és 2014 között Szepsi alpolgármestere volt.
A Jövőért Alapítvány ügyvezetőjeként egy modern, magyar tanítási nyelvű iskolaközpont megépítését irányította. Iván Lászlónak a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozták.
Pelle Tibor 1944-ben született Gömörpéterfalán. Tanulmányait a rimaszombati gimnáziumban folytatta, majd a Szlovák Műszaki Egyetemen szerzett vegyészmérnöki diplomát. Több mint három évtizeden át dolgozott a rimaszombati cukorgyárban, melynek vezérigazgatója is volt.
A felvidéki magyarság kultúrája és hagyományai megőrzése érdekében fáradhatatlanul végzett munkája és közösségépítő tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át.
