2025. március 13., 15:48
Frissítve: már. 14. 10:28

Kövér László: A magyar szabadság íze soha nem felejthető – VIDEÓKKAL

A március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából állami kitüntetéseket adtak át ma Komáromban. Az esemény szónoka Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt.

Balogh Csaba (b), Iván László, Csémi Szilárd, Pelle Tibor, Kónya Péter, Hetey Ágota és Kövér László
Galéria
+3 kép a galériában
Balogh Csaba (b), Iván László, Csémi Szilárd, Pelle Tibor, Kónya Péter, Hetey Ágota és Kövér László
Fotó: Andrejkovič Tamás

A komáromi Tiszti Pavilonban megtartott megemlékezést Magyarország nagykövetsége szervezte.

Az egybegyűlteket Balogh Csaba nagykövet köszöntötte. Amíg ilyen szép számban össze tudunk gyűlni, addig nagy baj nem lehet – mondta a nagykövet.

Az ünnepség szónoka Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt. A házelnök felidézte, a forradalom idején

nagy idők nagy nemzedéke talált akkor önmagára, nemcsak polgárokból hősöket, nemcsak népből nemzetet, hanem az idegen hatalmakkal szembeszállni képes, a magyar népakaraton nyugvó közhatalmat, és magyar közpénzt teremtő nemzedék volt ez. Azóta is minden március idusán ezt a történelmi teljesítményt ünnepeljük, bízva abban, hogy a vér soha nem válik vízzé, a magyar szabadság íze soha nem felejthető. S ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak." 

Kövér László emlékeztetett: "A Felvidék különösen fontos és jelentős helye az emlékezésnek, hiszen itt volt a kezdet és a vég. A szó szűk értelmében vett magyar forradalom Pesten tört ki, 1848. március 15-én, ám a politikai és pénzügyi szabadságharc már március 3-án megkezdődött a Pozsonyi Országgyűlésen. A katonai szabadságharc pedig éppen itt, a komáromi erődben ért véget."

Párhuzamot vonva az 1848-as és a jelenlegi politikai és társadalmi környezet, valamint a rendszerváltás időszaka között, emlékeztetett: magyar tőkések nélkül nem lehet nemzeti gazdaságot építeni.

Kövér emlékeztetett, az Európai Unió jelenlegi vezetése mindent az európai emberek érdekei ellen tesz.

Az európai emberek érdekei ellen folytatott, jelenlegi politikai és gazdasági hadjáratban Magyarország olyan, mint 1849-ben a komáromi erőd volt: bevehetetlen az ellenségei által. 176 évvel ezelőtt a komáromi erőd magára maradt. Magyarország azonban most nem fog magára maradni"

– tette hozzá.

Az ünnepség keretében magyar állami kitüntetéseket is átadtak. Idén Kónya Péter, Eperjesi Egyetem rektora, Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség szervezeti alelnöke; Iván László, Szepsi volt alpolgármestere, volt parlamenti és megyei képviselő, és Pelle Tibor, a Rimaszombati Katolikus Kör alapítója vehetett át állami elismerést.

Kónya Péter, az Eperjesi Egyetem rektora A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést  vehette át. Kónya Péter lokálpatrióta, iskoláit Eperjesen végezte, itt is szerzett diplomát 1990-ben. Professzorrá 2003-ban avatták, Prágában. Számos külföldi egyetem vendégoktatója, tagja több tudományos társaságnak.

Több mint félszáz tudományos monográfia szerzője vagy társszerzője. 2007-től rektorhelyettes, 2015-től rektorként vezeti az Eperjesi Egyetemet. Nagymértékben hozzájárult az Eperjesi Egyetem rendkívül gyors fejlődéséhez.

Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség korábbi elnöke, jelenlegi szervezeti alelnöke kivételes életutat járt be, melyben a cserkészet és a közösségi élet iránti elkötelezettség mindig nagy szerepet játszott. Villamosmérnöki diplomáját a Szlovák Műszaki Egyetemen szerezte, legfőbb hivatása azonban a cserkészet szolgálata volt. Nevéhez fűződik számos képzési program, tábor és egyéb esemény szervezése.

Csémi Szilárd a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át a felvidéki magyar cserkészet szervezőjeként, a közösségi hagyományok megőrzése, és a fiatal generációk nevelése érdekében végzett kiemelkedő munkájáért.

Iván László Nagyszelmencen, a "kettézárt faluban" született, és töltötte gyermekéveit. Egész életében a szlovákiai magyar közösség szolgálatát tartotta elsődleges feladatának. Tanulmányait mezőgazdasági gépészmérnökként kezdte Prágában, majd pedagógia képesítést szerzett Nyitrán. 1992 és 2014 között Szepsi alpolgármestere volt.

Parlamenti és megyei képviselőként is jelentős eredményeket ért el, melyek közül kiemelkedik a magyar oktatás védelme, és a Nagyszelmenc és Kisszelmenc közötti kishatárátkelő megnyitása.

A Jövőért Alapítvány ügyvezetőjeként egy modern, magyar tanítási nyelvű iskolaközpont megépítését irányította. Iván Lászlónak a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozták.

Pelle Tibor 1944-ben született Gömörpéterfalán. Tanulmányait a rimaszombati gimnáziumban folytatta, majd a Szlovák Műszaki Egyetemen szerzett vegyészmérnöki diplomát. Több mint három évtizeden át dolgozott a rimaszombati cukorgyárban, melynek vezérigazgatója is volt.

A rendszerváltást követően közösségi szerepet is vállalt, háromszor volt önkormányzati képviselő. Rimaszombat díszpolgára. A rimaszombati Katolikus Kör alapítója, az általa szervezett rendezvények célja a hit és a magyar identitás megerősítése volt.

A felvidéki magyarság kultúrája és hagyományai megőrzése érdekében fáradhatatlanul végzett munkája és közösségépítő tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át. 

Kövér László kitüntetéseket adott át
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.