Kisebbségi kormánybiztos: elfogadja a kormányfő elképzelését, és nem keres magyar jelöltet az SaS
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt nem keres Milan Pilip ruszin nemzetiségű aktivista helyett új jelöltet a kormányhivatal mellett működő nemzeti kisebbségek biztosa személyére.

Milan Pilip a kormányfőhöz közelálló forrásunk szerint azért nem jöhet számításba e poszt betöltésénél, mert Igor Matovič miniszterelnök elképzelése szerint a kisebbségi biztosnak a szlovákiai magyar közösség soraiból kell kikerülnie.
Ahogy azt Richard Sulík SaS-pártelnök minisztériumi szóvivője, Katarína Svrčeková a ma7-nek elmondta,
a párt vezetője bár továbbra is megfelelő felkészültséggel rendelkező jelöltnek tartja Milan Pilipet, elfogadja a kormányfőnek a kisebbségi biztos nemzetiségére vonatkozó elképzelését, és pártja nem fog új, immár magyar nemzetiségű jelöltet állítani a poszt a betöltésére.
Ahogy azt május 4-én megírtuk, Milan Pilip kelet-szlovákiai, bártfai illetőségű politikus. Ő dolgozta ki az SaS programjában a nemzeti kisebbségeket érintő fejezeteket, államigazgatási tapasztalatot pedig a kormány kisebbségi tanácsadó szervének tagjaként szerzett.
Mint azt Pilip korábban a ma7-nek elmondta, politikai döntés eredményének tartja, hogy kikerült az esélyes jelöltek köréből, s bár tudatában van, hogy az ország legnagyobb nemzetisége a magyar, ezt nem tartja kizárólagos kritériumnak, hiszen volt már nem magyar nemzetiségű kisebbségi biztosa is az országnak. (Mária Jedličková - a szerk. megj.)
Gyimesi György kisebbségi témában is aktív OľaNO-párti parlamenti képviselő a ma7-nek elismerte,
jelenleg legnagyobb esélyesként Berényi Józsefet, a Magyar Közösség Pártja (MKP) egykori elnökét, Nagyszombat megye jelenlegi alelnökét tartják arra, hogy a mostani kormány kisebbségi biztosa legyen.
Berényi József megkeresésünkre nem kívánta kommentálni ezeket az értesüléseket.