Két agresszív madárfaj jelent meg Szlovákiában
Szlovákiában az utóbbi időben két olyan madárfaj jelent meg és már fészkel is, amelyek nálunk nem őshonosak, de kiszorítják a velük rokon fajokat, emellett gyakran agresszívan viselkednek.

Az egyik a lúdalakúak rendjébe tartozó halcsontfarkú vagy rozsdabarna réce (Oxyura jamaicensis), amely eredetileg amerikai faj és Észak-Amerika dél-kanadai részétől Panamáig elterjedt, de a legtöbb karib-tengeri szigeten is előfordul.
Régebben ízletes húsa miatt fogyasztották is, mostanság inkább sportként vadásznak rá.
Az óvilági elterjedése a múlt század hetvenes éveiben kezdődött, élethelye az álló és a lassú folyású vizek, viszont táplálékában jelentős tételt tesz ki a sarjadó vetés és a vetőmag, ami komoly terméskieséssel jár.
Szlovákiában már észlelték Pozsonyban a Kuchajda (Tehén legelő) tónál, ahol a látogatók panaszai miatt igyekeztek őket befogni.
Simonyban több fészkét is azonosították és azt is jelezték, hogy a költési időszakban nagyon agresszívek és kutyákat sétáltató emberekre is rátámadtak.
A mosómedve mellett az amerikai nyérc (Neovison vison) is jelen van már, mivel korábban értékes prémje miatt betelepítették Európa számos országába és háziasították is. Sajnos idővel kiszabadultak és a folyók mentén élő vízi madarak állományát veszélyeztetik. Ezért igyekeznek őket befogni.
A mosómedvék elszaporodása is olyan kihívásokat jelenthet, amelyek miatt szükséges lesz még időben közbeavatkozni - mondják a szakemberek.