2022. március 26., 14:53

Kéry: Az S-300-as rendszer átadása belesodorná Szlovákiát a háborúba

Szlovákiát katonai konfliktusba sodorná az S-300-as rakétaelhárító rendszer Ukrajnának való átadása, jelentette ki Marián Kéry (Smer-SD), a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke az RTVS Szombati Párbeszédek című vitaműsorában hozzáfűzve, ezért elutasítja azt.

Marián Kéry
Marián Kéry, a parlament külügyi bizottságának elnöke
Fotó: TASR

Véleménye szerint jelenleg elsősorban Szlovákia érdekeit kell szem előtt tartani. Martin Klus külügyi államtitkár szerint viszont azzal, hogy Szlovákia segít a szomszédos Ukrajnának, a saját érdekeit is védi.

Klus megerősítette, hogy az S-300-as rendszert azok az ukránok kaphatnák meg, akik kezelni tudják. Ennek feltétele azonban az, hogy biztosítani kellene a szlovák légtér állandó védelmét.

Nem hiszem, hogy az S-300-as rendszer átadása napok kérdése lenne”

– jelentette ki Klus. Kéry bírálta azt is, hogy Szlovákiába olyan Patriot rendszerek kerültek, amelyeket nem tudunk kezelni, és csak kölcsönbe kaptuk azokat.

Ukrajna semmilyen körülmények között nem adhatja fel a Krímet vagy Donbászt – állítja Klus. „Ez olyan precedens lenne nemzetközi jogi szempontból is, hogy felszámolása lenne mindannak, amit több évtizede megszoktunk és a békét is garantálta itt” – fűzte hozzá Klus, aki szerint az országhatárokat tiszteletben kellene tartani.

Martin Klus
Martin Klus.
Fotó:  TASR

Klus és Kéry is vörös vonalnak tekinti a vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyverek oroszok általi alkalmazását Ukrajnában. Ebben az esetben a NATO-nak be kellene avatkoznia. A világnak még mindig számos kimeríthetetlen lehetősége van a szankciókat illetően, amelyekkel Oroszország gazdaságilag ellehetetleníthető, mondták. Az egyik az oroszországi gáz- és olajellátás lekapcsolása, vélekedik Klus.

Szankciókat mindig azért szabnak ki egy államra, hogy megváltoztassák a retorikáját és az álláspontját, és nem látom, hogy az Oroszországgal szemben kirótt szankciók megváltoztatnák az ország mentalitását, gondolkodását és konkrét cselekedeteit”

– mutatott rá Kéry. Emlékeztetett arra is, hogy Szlovákia teljes mértékben függ az orosz földgáztól és kőolajtól. Ha az ország elvágná magát ettől, az szerinte felelőtlenség lenne. Szlovákia például Katarból vagy Szaúd-Arábiából vásárolhatná ezeket a nyersanyagokat, amelyek Kéry szerint nem demokratikus országok. „Érdekes, hogy most nem bánjuk ezt, csak az orosz gázcsapot akarjuk elzárni” – mondta.

Klus megerősítette, hogy Katarral és Szaúd-Arábiával is tárgyalások folynak a nyersanyagimportról.

Nem kell, hogy tessék, hogy nem demokratikus országokkal tárgyalunk, de ezek még mindig kevésbé rossz alternatívák, mint teljesen egy olyan országtól függeni, amely egy szomszédos országban háborúzik”

– mondta Klus, aki szerint Joe Biden amerikai elnök biztosította az Európai Uniót afelől, hogy az Egyesült Államok növelni fogja az olaj- és gáztermelést, és rövid távon segít megoldani az esetleges ellátási problémákat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.