2024. november 6., 18:22

Így szigorítaná a nyelvtörvényt Martina Šimkovičová: jönnek a 20 ezer eurós bírságok

Kiszivárgott az államnyelvről szóló törvény módosításának tervezete. A módosítás szellemisége a legrosszabb, mečiari időket idézi. 

Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová
Fotó: TASR

Az alábbiakban a módosítás lényegesebb pontjait szemlézzük.

A törvény második paragrafusában jelenleg az áll, hogy az állam olyan feltételeket teremt, hogy az oktatási rendszerben a Szlovák Köztársaság minden állampolgára elsajátíthassa és használhassa az államnyelvet szóban és írásban. Ezt úgy módosítanák, hogy elsajátítsa és képes legyen használni.

A jövőben, ha az önkormányzatok és más, a törvényben megnevezett jogi személyek magyar nyelvű tárgyalásáról filmfelvétel készül, amelyet a tárgyalás után közzétesznek, azt szlovák feliratokkal kell ellátni.

A törvény 3a paragrafusa kiegészül azzal, hogy ha a földrajzi nevek az államnyelv mellett más nyelven is fel vannak tüntetve, az államnyelven levő változatnak kell az első helyen szerepelni, illetve annak kell nagyobb betűnagysággal szerepelni.

A nyelvtörvény jelenlegi változata szerint a kisebbségi nyelvű oktatási intézményekben az oktatási dokumentációt kétnyelvűen kellett vezetni. A módosítás szerint a szlovák nyelven mellett a dokumentáció nemzetiségi nyelven való vezetése csupán lehetőségként szerepel.

Ha a módosítást elfogadják, a jövőben, ha természetes vagy jogi személy emlékművet állít, és azon a más nyelvű szöveget is szeretne elhelyezni, azt csak a kulturális minisztérium kötelező érvényű állásfoglalását követően teheti meg.

A kisebbségi nyelvhasználati törvény hatálya alá eső területeken az információs és reklámtáblák esetében a magyar és a szlovák nyelvű felirat sorrendjét nem szabályozták. A módosítás értelmében a szlovák nyelvű szövegnek nagyobb betűvel kell szerepelni, és ugyanannyira láthatónak, vagy láthatóbbnak kell lenni a más nyelvű feliratnál.

Megemelkedik a nyelvtörvény megsértéséért kiszabható bírságok összege is. Jelenleg a természetes és jogi személyekre 50-2500 eurós bírság szabható ki. Az összeghatár a módosítás értelmében természetes személyek esetében 1000- 10 000, jogi személyek esetében 5000- 15 000 euróra emelkedne.

Ha pedig valaki két éven belül ismételten megsérti a nyelvtörvényt, arra a gatyája is rámegy, természetes személyek esetében 12 ezerre, jogi személyek esetében 20 ezer euróra emelkedhetne a kiszabható bírság, ráadásul ezt a bírságot előzetes írásbeli figyelmeztetés nélkül szabnák ki.

A módosítás problematikus pontja lehet az is, hogy a közlekedésben és a postán csak az államnyelv használatát írja elő.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.