Így szavaztak a képviselők az oltási előnyöket lehetővé tevő törvénymódosításról
Ahogy arról korábban beszámoltunk a szlovák parlament vasárnap délelőtt elfogadta a Vladimír Lengvarský által beterjesztett, az oltással vagy egyéb módon igazolható védettséggel rendelkezők pozitív diszkriminálását lehetővé tevő törvényt.

Az aktuality.sk gyűjtötte össze, hogy a parlamenti frakciók, illetve az egyes független képviselők miként szavaztak ebben az egész országot megmozgató, éles indulatokat kiváltó kérdésben. Lássuk!
OĽaNO:
Mivel éppen a párt egyik politikusa, az egészségügyi miniszter, Vladimír Lengvarský terjesztette elő a törvénymódosítást, nem csoda, hogy a frakció szinte egyöntetűen támogatta azt. Egyetlen képviselő, Martin Čepček volt csupán, aki ellene szavazott. Hogy ezért-e vagy sem, nem tudni, de néhány órával ezelőtt bejelentették, Čepčeket kizárják a pártfrakcióból. A párt 53 (vagyis már 52!) képviselője közül tehát egy ember szavazott nemmel, heten viszont nem is voltak jelen az ülésteremben a szavazás idején.
SaS:
Sulíkék 13 képviselője közül 12-en szavaztak igennel, egy honatya azonban, Marián Viskupič nem volt ott a szavazáskor.
Za ľudí:
A szakadófélben lévő Kiska-párt 10 képviselőjéből egy ember hiányzott, a maradék kilenc honanya és honatya megszavazta az egészségügyi miniszter törvénymódosító javaslatát.
Sme rodina:
Éppen Boris Kollár pártja volt az, aki az eredeti megállapodást felrúgva, az utolsó pillanatban kiharcolta, hogy pontosan szövegezzék meg, mely szolgáltatások igénybevételére nem vonatkozhat a törvény. A Sme rodinának végül sikerült kiharcolnia, hogy az élelmiszerüzletek, drogériák és gyógyszertárak látogatását ne kössék védettségi igazoláshoz vagy negatív teszthez, amennyiben a járványhelyzet megkívánja az újabb korlátozások bevezetését. Nem meglepő, hogy a kormánypártok közül épp a Sme rodina padsoraiban volt a legnagyobb szórás. A párt 17 képviselőjéből mindössze kilenc szavazott igennel, emellett volt négy hiányzó (köztük maga a pártelnök), egy tartózkodás és három ellenszavazat is.
SMER-SD:
Ficóék bérletet váltottak a korlátozásellenes vonatra: 26 képviselőjükből 24 a törvénymódosítás ellen szavazott, a maradék kettő is csak azért nem, mert nem voltak jelen az ülésteremben. Fico még a délelőtt közölte, az alkotmánybíróság véleményét is kikérik a módosításról, az ugyanis szerint alkotmánysértő módon korlátozza az állampolgárok szabad mozgását.
ĽSNS:
Kotleba pártja a kezdetektől vírus-, járvány- és oltástagadó retorikát képvisel, nem meglepő hát, hogy elutasították a módosító javaslatot, sőt, a koalíciós megegyezést bejelentő sajtótájékoztatót is széttrollkodta néhány képviselőjük. Kilenc képviselőjükből nyolc ellene szavazott a javaslatnak, a kilencedik hiányzott.
HLAS-SD:
Bár elég képviselőjük lenne rá, a Pellegrini-párt továbbra sem rendelkezik parlamenti frakcióval. Ez persze nem akadályozta meg képviselőiket abban, hogy egyöntetűen, tizenegyből tizenegyen elutasítsák a kormány törvénymódosító javaslatát. Az övék volt egyébként az egyetlen "frakció", amelyik teljes létszámban képviseltette magát a voksoláson.
Život és Republika:
A Kotleba-pártból két körben kiábrándult képviselők talán nem veszik zokon, ha egy kalap alá vesszük őket. Mind Kuffáék (Život), mind Mazurekék (Republika) elutasították az oltottsággal járó előnyöket, 4-4 képviselőjük is Lengvarský ötlete ellen szavazott, a Republika ötödik honatyája, Miroslav Urban hiányzott.
Futottak még:
A kimúlás szélén álló Za ľudí-ból kilépő Miroslav Kollár (Spolu) és Tomáš Valášek (PS) támogatták a javaslatot.