Hogyan áll fel az Ódor-kormány, milyen jogkörei lesznek? - Mészáros Lajos alkotmányjogászt kérdeztük
Várhatóan május 15-én nevezi ki az államfő a Heger-kabinetet felváltó hivatalnokkormányt. Mészáros Lajos korábbi alkotmánybírót arról kérdeztük, milyen alkotmányos lépések követik egymást, és milyen jogosultságai lesznek az új kabinetnek.

Szlovákia alkotmánya nem ismeri sem a szakértői, sem a hivatalnokkormány kifejezést. Az alkotmányból viszont egyértelműen kitűnik, hogy az ország kormányozhatóságát biztosítani kell, ehhez pedig szükség van kormányra - hangsúlyozza Mészáros Lajos.
- teszi hozzá az alkotmányjogász.
Ezzel a lépéssel az államfő az ország kormányozhatóságát biztosítja, és teljesíti az alkotmányban is rögzített feladatát, biztosítja az alkotmányos szervek megfelelő működését - emlékeztet Mészáros.
Mészáros hozzáteszi,
Ebből a lépésből is tükröződik, hogy a parlamenti demokráciákban a legfontosabb szuverén autoritás a népképviseletet kifejező törvényhozás - emeli ki az alkotmányjogász.
Jelen helyzetben nincs nagy esélye annak, hogy a parlament bizalmat szavazzon a hivatalnokkormánynak. Ebből következően a törvényhozás által kifejezett bizalmatlanságot követően a kormány megbízott kabinetként működhet tovább. Vagyis, mivel a kormány nem kapott bizalmat, utóbb az ügyvivő kormány tagjaival szemben nem lehet bizalmatlanságot szavazni. Ha a minisztereket az államfő visszahívja – ahogy azt a Heger-kabinet esetében láthattuk – nem nevezhet ki új tárcavezetőt, a minisztérium irányításával a kormánytagok valamelyikét bízhatja meg - emlékeztet Mészáros.
Ameddig a parlament nem szavaz az új kormány programjáról, a kabinet teljes jogkörökkel, felhatalmazással működik, és hozhat döntéseket.
Ebből az is következik, hogy a törvényalkotási eljárás korlátai miatt az új kormány legfeljebb kivételes esetekben, gyorsított eljárásban fogadtathat el új törvényeket - szögezi le Mészáros Lajos.