Hányan leszünk? Tudományos konferenciát rendeztek a népszámlálásról a Fórum Intézetben
2021 februárjában Szlovákiában újra népszámlálást tartunk. Ezúttal azonban úgy tűnik, hogy más formában kell majd számot adnunk magunkról. A somorjai Fórum Kisebbség Kutató Intézet Hányan leszünk? Népszámlálás 2021 címmel rendezett tudományos konferenciát Somorján, amelyen fontos kérdéseket boncolgattak a jelenlévők. A járványhelyzet miatt a szervezők korlátozták a részvételt.

A rendezvényt a Fórum Intézet Facebook-oldalán is nyomon tudta követni az, aki érdeklődött a téma iránt, ugyanis online közvetítették a konferenciát. Simon Attila bevezetőjében köszöntötte a vendégeket, s elmondta, hogy ez nagyon fajsúlyos téma, amiről kiváltképp érdemes beszélni.
A konferencia két blokkból állt, az elsőben Ivančíková Ľudmila, a statisztikai hivatal munkatársa a 2021-es népszámlálással kapcsolatos fejlesztéseket mutatta be, és azokat a változásokat mondta el, amelyek az eddigi népszámláláskor még egyáltalán nem voltak jelen. Például, hogy a 2021-es számlálásnál többes nemzetiséget is fel lehet tüntetni egy helyett. Egyúttal elmondta, hogy minden valószínűség szerint az elektronikus kitöltést fogják szorgalmazni. ez azt is jelenti, hogy minden Szlovákiában élő polgár saját maga tölti majd ki az íveket.
Mrva Marianna szociológus előadásában összemosta az etnikum és a nemzet fogalmát, elmondása szerint az etnikumokról minduntalan úgy esik szó, mint dolgok a világban, nem pedig mint állandó változásban lévő erők sokasága. A többes nemzeti hovatartozás lehetőségével Szlovákia előrelépést produkálhat, de a "fagyi vissza" is nyalhat (alá-fölé rendeltségi viszony a többségi és kisebbségi nemzeteknél).
Öllős László szerint "a népszámlálás az ember identitásának megvallása”. Elmondása szerint egy olyan korban élünk, amely tele van lehetőségekkel, de az a kérdés, élünk-e velük. Mert ebben a globalizált világban akkor jut előbbre az ember, ha több lábon áll.
A második blokkban Kapitány Balázs magyarországi demográfus adott elő. Kapitány az anyaországi népszámlálási tapasztalatokról beszélt a közönségnek. Ravasz Ábel (Most-Híd) leginkább a magyar romákat, a vegyesházasságban élőket, valamint a szórványban és a peremvidéken élőket szeretné megszólítani a kampány során, akik még meggyőzhetőek arról, hogy népszámláláskor magyarnak vallják magukat. Kovács Balázs előadása a kisebbség és a többség közti határvonal megtartását szorgalmazta. Szerinte az a jó, ha párhuzamosan működnek együtt a kisebbségi és a többségi nemzetek, így még a konfliktusokat is könnyebben lehet oldani és kezelni.
A konferencia hivatalosan Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője felszólalása után ért véget. Tokár bemutatta a nyártól zajló össztársadalmi kampányt. A kampány weboldala lassan mindenki számára elérhető lesz. Minden fontos információt itt tesznek majd közzé, amely a lakosság számára támpontokat ad a 2021-es népszámlálással kapcsolatosan.
Az előadásokat követő vitában bárki felszólalhatott az elhangzottakra reflektálva, majd Simon Attila arról biztosította a résztvevőket, hogy a Fórum Intézet is érdemben feldolgozza majd a 2021-es népszámlálási adatokat, amelyek segítenek objektív képet adni a magyarság helyzetéről Szlovákiában.
