Forró: Ukrajna esetében is érvényesüljön az egyenlő bánásmód elve - VIDEÓKKAL
Vonatkozzanak az EU-tagság feltételei minden csatlakozni kívánó országra egyformán – ez volt a témája a Magyar Szövetség párt sajtótájékoztatójának, amelyen Forró Krisztián pártelnök és Gyimesi György, a párt alelnöke tájékoztatott.

„Ukrajnának az az igyekezete, hogy csatlakozzon az Európia Unióhoz, teljesen jogos igyekezet, ugyanakkor azt is meg kell említeni, hogy ez természetesen feltételekhez kötött. Annak idején, amikor Szlovákia az Unió tagja szeretett volna lenni, nekünk is feltételeket kellett ehhez teljesítenünk” – fogalmazott a pártelnök Forró Krisztián, hozzátéve, nagyon örül annak, hogy annak idején, amikor Szlovákia a Európai Unió és NATO tagja is lett, az akkori MKP fontos szerepet játszott ebben az integrációs folyamatban.
– fűzte hozzá.
Mint mondta, több ország vár már évek óta arra, hogy az Európai Unió tagja legyen annak köszönhetően, hogy nem teljesítették az összes feltételt, így egyelőre nem lehetnek a tagjai. „Mi semmi mást nem kérünk és nem várunk el, mint az egyenlő bánásmód elvének betartását, tehát amit más országokkal szemben elvárt az Európai Unió annak idején, az vonatkozzon Ukrajnára is” – pontosította a pártelnök.
Az, hogy ezek a feltételek teljesülnek-e, már Ukrajnán múlik, bár a pártelnöknek vannak kétségei efelől, a saját példáját is felhozta ezzel kapcsolatban.
„Engem három évre kitiltottak Ukrajnából, anélkül, hogy szóltak volna vagy jelezték volna, hogy ezt miért teszik” – mondta, hozzáfűzve, máig nem indokolták meg, hogy miért tették ezt meg az Európai Unió egyik polgárával szemben.
Forró szerint Ukrajnában a nemzeti közösségekkel kapcsolatos intézkedéseket illetően is vannak még kivetnivalók és hiányosságok, bár az utóbbi napokban történtek intézkedések, törvénymódosítások ezzel kapcsolatban, amelyek előremutatóak.
– tette hozzá.
Mint elmondta, a párt többször is hangsúlyozta, hogy szolidáris Ukrajnával szemben, most például a Munkácsi Megyei Gyermekkórháznak igyekeznek segítséget nyújtani, ez ugyanis az egyedüli kórház Kárpátalján, amely csecsemőkön is sebészi beavatkozásokat végez. A kórház azonban a felszereltségét illetően nem áll túl jól, a Magyar Szövetség honlapján megtalálhatók a kórház elérhetőségei arra az esetre, ha valaki segíteni szeretne.
„Mi, a Szövetségben azt gondoljuk, hogy Ukrajnának sokkal jobban segítene a béke, mint az üres politikai gesztus és a fegyver” – jelentette Gyimesi György, a párt alelnöke hozzátéve, a párt a csatlakozási tárgyalások azonnali elkezdését Ukrajnával több oknál fogva is ellenzi, amelyek egyike az, hogy európai uniós tagországgá olyan ország válhat, amelyben az egy főre jutó GDP eléri legalább a legszegényebb uniós tagországét, s ennek a feltételnek jelenleg Ukrajna nem felel meg.
Egy ilyen országot nem szabad beengedni az Európai Unióba, már csak azért sem, mert a hétéves keret, amelyet az Európai Uniónak elő kellene teremtenie, összesen 180 milliárd eurójába kerülne az európai adófizetőknek” – fűzte hozzá Gyimesi.
Ebből az összegből még ki kell venni az agrártámogatások alapján kifizetett összeget, ami hét év alatt 96 és fél milliárd euró lenne.
– hangsúlyozta a párt alelnöke, hozzátéve, nem beszélve arról, hogy Ukrajnában a termőföldek nagy része már nem ukrán kézben van, ezek az európai források, tehát akár Amerikába is vándorolhatnának, nem pedig az ukrán gazdáknak.
Ráadásul a Lisszaboni Szerződésben van egy kölcsönös védelmi záradék, amely arról szól, hogy
ha egy uniós tagországot megtámad egy ország, akkor a többi uniós tagország segít neki, nemcsak gazdaságilag, hanem katonailag is.
„Abszolút kizárt, hogy ilyen módon belerángassuk Szlovákiát vagy akár az összes többi európai uniós tagországot a háborúba” – mondta hozzátéve, nem tudjuk, hogy a Krímnek jelenleg milyen státusza van, nem tudjuk jelenleg hol van az ukrán-orosz határ, és azt se tudjuk, hogy fél év múlva hol lesz, nem tudjuk, hogy egy esetleges tűzszünet után a konfliktus nem újul-e újra ki, mert nincsenek ezek a kérdések lezárva.
viszont nem támogatjuk azt, hogy egy ilyen konfliktushoz fegyvereket nyújtsunk, ezt már látják Amerikában is, és egyre több hang szólal fel emellett az Európai Unión belül is” – zárta Gyimesi.